Co to jest stan przedrzucawkowy i rzucawka ciążowa?

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Część z nich jest postrzegana pozytywnie, a inne wręcz odwrotnie. W tym czasie pojawiają się również bardzo charakterystyczne choroby, które nie występują nigdy poza ciążą. Jedną z nich jest nadciśnienie ciążowe, które w skrajnych przypadkach może przejść w stan przedrzucawkowy lub rzucawkę ciążową.

Nadciśnienie ciążowe

Choć o nadciśnieniu bardzo dużo się mówi, to tylko nieliczni wiedzą, że istnieje osobna jednostka chorobowa jaką jest nadciśnienie ciążowe. Pojawia się ono w drugiej połowie ciąży u ok.6-8 % Polek. Choroba rozwija się w bardzo różnym tempie. I w zależności od wysokości ciśnienia krwi oraz stanu ogólnego kobiety lekarz zaleca odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, że nadciśnienie ciążowe oraz związane z nim skoki ciśnienia mogą być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. Dlatego, jeśli okaże się, że cierpisz na nadciśnienie stosuj się dokładnie do zaleceń lekarza. Musisz wiedzieć, że w skrajnych wypadkach wysokie ciśnienie krwi może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego i rzucawki ciążowej, która bywa powodem zgonu matki i dziecka.

Stan przedrzucawkowy

Szacuje się, że nawet u 50% kobiet chorujących na nadciśnienie w ciąży może pojawić się stan przedrzucawkowy. Diagnozuje się go na podstawie wysokości ciśnienia krwi – jeśli przekracza ono 140/90 mmHg oraz występowania dużej ilości białka w moczu. Często pojawiają się również obrzęki. Charakterystyczne w tej chorobie są również zmiany w wielu narządach kobiety, o czym świadczą wyniki badań. Można zauważyć zmiany w nerkach, wątrobie, narządzie wzroku, układzie nerwowym. Jeśli stan kobiety będzie się pogarszał może dojść do napadu rzucawki ciążowej. Napad taki charakteryzuje się drgawkami toniczno-klonicznymi lub/i utratą przytomności. Jest to stan zagrażający życiu matki i dziecka.

Postępowanie podczas stanu przedrzucawkowego

Kobiety, u których stwierdzono występowanie nadciśnienia ciążowego powinny podlegać stałej specjalistycznej kontroli ginekologicznej. Jeśli dochodzi do stanu przedrzucawkowego lekarz podaje leki, których głównym zadaniem jest poprawa wydolności wszystkich narażonych na negatywne działanie narządów. W przypadku kobiet ciężarnych ograniczona jest możliwość podawania leków na obniżenie ciśnienia ponieważ, wahania ciśnienie krwi działają negatywnie na łożysko, co z kolei źle wpływa na rozwijający się płód. Ponadto lekarz zaleca leżenie w łóżku. W przypadku nagłego pogorszenia się stanu matki niezbędne bywa zakończenie ciąży przez przyspieszenie porodu. W przypadku chorych ciężarnych zaleca się leczenie szpitalne, ponieważ są tam one stale monitorowane. Niekiedy lekarze decydują się również na leczenie w domu, ale jest ono bardzo wymagające dla chorej oraz jej otoczenia. Trzeba stale kontrolować ciśnienie – zaleca się dokonywanie pomiaru nawet co 4 godziny, niezbędne są również częste badania krwi i moczu. Jeśli stan chorej ulega pogorszeniu niezbędna jest natychmiastowa hospitalizacja.

Rzucawka ciążowa

Jeśli pogarszają się wyniki kobiety ze stwierdzonym stanem przedrzucawkowym, albo pojawiają się u niej inne niepokojące objawy takie jak: bóle głowy, zaburzenia widzenia, bóle w nadbrzuszu połączone z nudnościami i wymiotami, koniecznie należy zgłosić się do szpitala, ponieważ objawy te świadczą o zagrożeniu rzucawką. Sam napad poprzedza specyficzny zespół objawów, często nazywany aurą. Pojawia się ogólny niepokój, drżenia rąk i drobnych mięśni np. mięśni twarzy, mroczki przed oczami i rozszerzone źrenice. Kiedy pojawiają się te objawy najlepiej być pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, ponieważ tylko fachowa pomoc może uratować życie matki i dziecka. Agnieszka
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł