Jak wybrać antykoncepcję po porodzie ?

Okres po porodzie jest trudny dla każdej mamy – uczymy się nowych obowiązków a dodatkowo same musimy się zregenerować po ogromnym wysiłku lub wyleczyć rany po operacji jaką jest cesarskie cięcie. Zaleca się wstrzemięźliwość od współżycia seksualnego przez okres 6 tygodniowego połogu. Jednak najczęściej kobiety same decydują kiedy poczują się dobrze. Warto poczekać jednak ze zbliżeniami do czasu wizyty u lekarza , który potwierdzi, że wszystko jest w porządku.
Po ciąży pojawia się pytanie na jaki rodzaj antykoncepcji się zdecydować, który będzie bezpieczny i najmniej uciążliwy? Przedstawiamy nasze propozycję, które mają na celu ułatwienie wam decyzji.

1. Naturalna antykoncepcja tzw. kalendarzyk małżeński

Istnieją teorię, że w okresie karmienia piersią kobieta nie może zajść w ciąże. Nie jest ona jednak prawdziwa, gdyż do pierwszej owulacji dochodzi pod koniec połogu, przed pojawieniem się pierwszej miesiączki (jeśli nie ufamy naturalnej antykoncepcji warto się wcześniej zabezpieczać). Jeśli decydujemy się na tę opcję każdego dnia konieczne jest mierzenie temperatury ciała i obserwowanie śluzu. Z całą pewnością doskonale poznamy swoje ciało, dodatkowym plusem jest nie ingerowanie sztucznymi środkami w organizm, jednak metoda ta może okazać się nie dostatecznie skuteczna.

2. Prezerwatywy

Prezerwatywa to jeden z najliczniej i najchętniej wybieranych form antykoncepcji na świecie. Charakteryzują się wysoką skutecznością zapobiegania ciąży a dodatkowo chronią przed licznymi infekcjami, które mogą pojawić się w wyniku kontaktów płciowych. Korzystanie z nich jest stosunkowo niedrogie i bardzo proste. Jeśli po porodzie pojawiła się u ciebie nadmierna suchość pochwy koniecznie wybieraj te zawierające środek nawilżający, a zbliżenia będą znacznie przyjemniejsze.

3. Pigułki antykoncepcyjne - minipigułki

Lekarz ginekolog z całą pewnością dobierze takie minipigułki, które nie będą w żaden sposób zagrażać karmionemu piersiom dziecku. W swoim składzie mają one zawartą niewielką ilość progesteronu, która nie wpływa na dziecko, natomiast jego zadaniem jest zagęszczenie śluzu w szyjce macicy i zatrzymanie owulacji. Pigułki wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży.

4. Hormonalne zastrzyki

Zastrzyki wykonuje się co trzy miesiące. Długi czas działania i brak konieczności pamiętania codziennie o tabletce czy posiadania zawsze prezerwatywy wydaje się ogromnym plusem tego rozwiązania. Wstrzykuje się odpowiednio przygotowaną dawkę progesteronu, która zagęszcza śluz w szyjce macicy oraz zatrzymuje owulację. Jednak gdy zaprzestaniemy przyjmowania zastrzyków pełną płodność odzyskamy dopiero po upływie około roku, przez ten czas mogą również utrzymywać się nieprzyjemne skutki uboczne tej metody takie jak obniżenie poziomu libido czy tkliwość piersi.

5. Spirala – wkładka domaciczna

Jest to rozwiązanie o wysokiej skuteczności. Blokuje ona plemnikom dostęp do jajeczka a także uniemożliwia jajeczku zagnieżdżenie się w sytuacji gdyby wystąpiło zapłodnienie. Na takie rozwiązanie powinny decydować się kobiety, które przez co najmniej 3 do 5 lat nie planują kolejnych ciąż – przez tyle czasu działa wkładka. Możliwość jej założenia rozważ z lekarzem.

6. Tradycyjne tabletki antykoncepcyjne

Opcja przeznaczona jedynie dla kobiet, które nie karmią piersią. Konieczne jest jednak przeprowadzenie dokładnych badań. Pigułki te zawierają w swoim składzie estrogeny, których nie może przyjmować kobieta karmiąca. Najlepsze pigułki z pewnością dobierze lekarz.

7. Plastry antykoncepcyjne

Plastry należy wymieniać raz w tygodniu. Jednak mogą stosować je jedynie kobiety, które nie karmią piersią. Hormony uwalniane są z plastrów, do organizmu dostają się przez skórę kobiety, nie przechodzą przez układ pokarmowy jednak stanowią obciążenie dla wątroby. Marta
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł