Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Różnice między karmieniem piersią a stosowaniem mleka modyfikowanego
Karmienie niemowląt jest złożonym zagadnieniem, ponieważ odpowiednie zbilansowanie diety dziecka w pierwszych miesiącach jego życia wpływa na jego rozwój psychofizyczny, a także funkcjonowanie systemu odpornościowego. Najlepszym pokarmem dla niemowląt jest mleko matki. Jednakże niekiedy dziecko nie może być karmione piersią. W takiej sytuacji ratunkiem jest mleko zastępcze. Karmienie mlekiem modyfikowanym niekiedy jest koniecznością.
Zalety karmienia piersią
Karmienie piersią niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia dziecka – jego rozwoju psychofizycznego i profilaktyki przeciwchorobowej. Jedną z zalet, płynącą z karmienia niemowląt pokarmem naturalnym, jest ochrona przed infekcjami [1]. Istnieją dowody naukowe, które potwierdzają, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki infekcyjnej w wieku niemowlęcym. Oprócz tego wymienia się również zapobieganie wielu chorobom w wieku dorosłym, w tym m.in. nadciśnieniu tętniczemu, chorobom sercowo-naczyniowych, nadwadze, otyłości, a nawet cukrzycy typu 2. Trwają również badania nad możliwym działaniem antynowotworowym mleka matki [1]. Przeciwwskazania do karmienia piersią W niektórych przypadkach karmienie piersią jest niezalecane lub nawet przeciwwskazane. W takich sytuacjach rekomenduje się karmienie odpowiednim mlekiem modyfikowanym. Wśród przeciwwskazań bezwzględnych do karmienia piersią można wymienić m.in.:- galaktozemię – wrodzoną chorobę genetyczną,
- wrodzony niedobór laktazy,
- czynną, nieleczoną gruźlicę u matki,
- zakażenie HIV,
- zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2 [2].
Różnice pomiędzy pokarmem naturalnym a lekiem modyfikowanym
Jak już wspomniano karmienie niemowląt jest złożonym zagadnieniem, zwłaszcza gdy dziecko nie może być karmione piersią. Preparaty mlek modyfikowanych można podzielić na: początkowe, które podaje się od narodzin do 6. miesiąca życia dziecka, a także następne, które podaje się po 6. miesiącu życia dziecka. Warto przy tym pamiętać, że mleka modyfikowane typu junior powinno się podawać dzieciom powyżej 1. roku życia. Warto pamiętać o tym, że na rynku dostępne są mleka modyfikowane przeznaczone dla dzieci z różnymi chorobami i dolegliwościami. Wśród tego typu preparatów można wymienić m.in.: Mleka modyfikowane dla wcześniaków oraz noworodków z niską masą urodzeniową. Tego typu preparaty uwzględniają przyśpieszone tempo wzrostu dziecka, duże zapotrzebowanie metaboliczne i zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze.- Mleka modyfikowane typu AR, które zawierają substancje zagęszczające. Tego typu preparaty stosuje się u niemowląt które nadmiernie ulewają
- Mleka modyfikowane typu comfort, których skład jest lepiej dostosowanych dla dzieci z objawami kolki
- Mleka modyfikowane niskolaktozowe lub bezlaktozowe, które stosuje się u niemowląt z nietolerancją laktozy, biegunką osmotyczną [2].
- Mleka modyfikowane hipoalergiczne, które stosuje się w karmieniu niemowląt w celach profilaktyki alergii. Przesłanką do wprowadzenia tego typu preparatów do diety dziecka jest obciążenie alergią w wywiadzie rodzinnym.
- Agostoni C., Braegger Ch., Cecsi T., et.al., Karmienie piersią – stanowisko Komitetu Żywienia ESPGHAN, tlum. Karpińska-Lipińska K., Boraszewska-Kornacka M., Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, 2009; 49: 3-18.
- Pawłowicz M.B., Cudowska B., Lebensztejn D.M., Preparaty mleka modyfikowanego i mleko zastępcze w żywieniu dzieci „Standardy Medyczne/Pediatria” 2015; 12: 551-558.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Ulewanie u niemowląt: Częsty problem czy powód do niepokoju?
Ulewanie u niemowląt to powszechny problem, z którym spotyka się wielu rodziców. Choć zazwyczaj nie jest ono powodem do niepokoju, czasami może być uciążliwe i wymagać konsultacji z lekarzem. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać normalne ulewanie od problematycznego, jak sobie radzić z tym problemem oraz kiedy warto skonsultować się z specjalistą.
Jak pobudzić laktację: Praktyczne porady dla mam karmiących piersią
Karmienie piersią to nie tylko piękny i bliski kontakt z naszym dzieckiem, ale również ważny proces, który może wymagać dodatkowego wsparcia i stymulacji. Jeśli czujesz, że Twoja laktacja potrzebuje pewnego "boosta", to ten artykuł jest dla Ciebie!
Mleko modyfikowane dla maluszka - wszystko co musisz o nim wiedzieć!
Czy wiesz, że mleko modyfikowane jest jednym z najważniejszych produktów dla niemowląt? Jeśli jesteś mamą lub tatusiem, który zastanawia się, czy powinien wprowadzić mleko modyfikowane do diety swojego dziecka, to ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o mleku modyfikowanym - od jego składzie, przez korzyści, aż po wybór odpowiedniego produktu dla Twojego maluszka.