Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
5 uwag w stosunku do młodej mamy, którymi nie należy się przejmować
Niedawno po raz pierwszy zostałaś mamą i od tego czasu bezustannie słyszysz od rodziny i znajomych najrówniejsze rady lub krytyczne uwagi? Pamiętaj, że to twoje dziecko, ty je wychowujesz i to ty razem z parterem decydujecie o wszystkim co się dzieje z waszą pociechą. Osoby, które mają dużo do powiedzenia znajdą się zawsze, jednak najważniejsze to żyć po swojemu i puszczać ich uwagi mimo uszu.
Przedstawiamy sytuacje, w których słysząc coś takiego absolutnie nie powinnaś się przejmować.
1. „jak możesz zostawiać dziecko z obcą kobietą”
Gdy kończy się urlop macierzyński mama wraca do pracy i łączy obowiązki rodzicielskie z rozwojem swojej kariery zawodowej. Bardzo często zdarza się, że nie ma nikogo kto mógłby w tym czasie zajmować się dzieckiem, decyduje się więc na zatrudnienie niani. Robi przy tym wszystko co w jej mocy aby zapewnić maluchowi możliwie jak najlepszą opiekę. Niestety zdarza się, że słyszy od kobiet z rodziny bądź koleżanek : „ jak możesz zostawiać z nią dziecko? Wpuszczać do domu i zostawiać samą?” Zadowolona z siebie i spełniona mama przeniesie na dziecko znacznie więcej radości i pozytywnej energii niż owładnięta depresją i spędzająca całe dnie w domu. Nie przejmuj się więc docinkami i wzbudzaniem poczucia winy tylko zadbaj też o siebie.2. „Dlaczego ono jeszcze nie siada? Dlaczego nie raczkuje? Czemu tak mało mówi?”
Rodzice zwykle z zapartym tchem obserwują postępy jakie czynią ich pociechy i cieszą się z każdej nowej umiejętności. Problem pojawia się w momencie gdy publikacje na temat dzieci i opinie znajomych oraz rodziny wskazują, że maluch powinien już nauczyć się pewnych rzeczy a on jeszcze tego nie rodzi. W takiej sytuacji mama potrzebuje dystansu. Skup się na swoim dziecku i bądź dla niego podporą w tym co już potrafi, absolutnie nie zmuszaj do nauki nowych rzeczy – może się jedynie zrazić i wyuczenie umiejętności odsunie się jeszcze w czasie. Czas w jakim dziecko zgłębia kolejne rzeczy jest bardzo indywidualny i jeśli coś zacznie robić później wcale nie oznacza to dla niego nic złego.3. „Dlaczego tak wcześnie przestałaś karmić piersią?”
Krytyka sięga zenitu gdy otoczenie widzi, że karmisz dziecko mieszanką z butelki? Wszyscy dookoła uważają, że powinnaś jak najdłużej karmić dziecko mlekiem z piersi, bo taki pokarm jest najlepszy i dziecko tego potrzebuje. Nie przejmuj się docinkami – mamy, które wcześnie przestają karmić piersią mają ważne powody, a dziecku z całą pewnością niczego nie brakuje, jeśli ma twoją troskę. A krytykanci niech lepiej skupią się na swoich wadach.4. „Jak ty to robisz, za moich czasów...”
Wychowujesz i pielęgnujesz malucha zgodnie ze swoją aktualną wiedzą, poradami lekarzy i tym co czytasz w literaturze. A i tak słyszysz od mamy, babci czy ciotki, które małe dzieci miały kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, że one zrobiłyby to zupełnie inaczej. Wiedza na różne tematy się pogłębiła i wiele rzeczy, które robiono dawniej dziś są niedopuszczalne, staraj się więc dbać o malucha w zgodzie ze sobą. Warto ustalić, że potrzebujesz ich wsparcia, ale chcesz także aby ci ufały i pozwoliły wychowywać własne dziecko po swojemu.5. „Czemu ubrałaś to dziecko tak ciepło? Przecież jest za lekko ubrane zmarznie.”
Aby sprawdzić czy dziecko jest odpowiednio ubrane wystarczy przyłożyć dłoń do jego karku lub pleców. Jeśli będą zimne znaczy, że jest ubrane zbyt lekko i może być mu chłodno, jeśli zaś gorące może się przegrzewać. Maluchowi powinno być ciepło ale nie za gorąco. Mama z całą pewnością dobierze dla swojej pociechy najodpowiedniejszy strój na każdą pogodę. Zwróć uwagę krytykantom, że jeśli będziesz przegrzewać malucha to najprawdopodobniej się przeziębi. MartaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały - 8 sprawdzonych wskazówek
Czy zdarza Ci się, że Twoje dzieci nie słuchają Cię, kiedy do nich mówisz? Czy czujesz frustrację, gdy Twoje prośby są ignorowane? Nie martw się, nie jesteś w tym samym! Wychowanie dzieci nie zawsze jest łatwe, ale istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc Ci nawiązać lepszą komunikację z dziećmi. W tym artykule przedstawiamy 8 sprawdzonych wskazówek, jak mówić, żeby dzieci nas słuchały.
Sposób na teściową? Poznaj zasady budowania dobrej relacji
Czy zdarzyło Ci się kiedyś mieć trudności w relacjach z teściową? Nie jesteś sama! Wielu ludzi ma problemy z budowaniem dobrych relacji z teściowymi, co może wpływać na harmonię w małżeństwie. Ale nie martw się, istnieje wiele sposobów, które możesz wypróbować, aby naprawić te relacje i cieszyć się dobrą atmosferą w rodzinie. W tym artykule podpowiemy Ci kilka skutecznych sposobów na to, jak poprawić relacje z teściową.
Dzień Synowej. Co zrobić, aby relacje z ukochaną syna były świetne?
Relacje rodzinne odgrywają ogromną rolę w naszym życiu, a relacja matki z synem jest szczególnie ważna i wyjątkowa. Dlatego też warto zadbać o jakość tej relacji i świętować "Dzień Synowej" jako okazję do podkreślenia miłości i wzajemnego szacunku. Oto kilka sposobów, jak budować wspaniałe relacje z ukochaną syna.