Czym jest anoreksja? Jak ją rozpoznać i leczyć?

Anoreksja jest przede wszystkim chorobą osób bardzo młodych, często nastoletnich. Według analiz początek jej przypada w większości przypadków przed 25 rokiem życia.
Należy zapamiętać, że anoreksja związana jest z całkowicie celowymi działaniami osoby chorej. Celowo pozbawia się ona pożywienia lub forsownie ćwiczy aby doprowadzić swoje ciało do pożądanego przez nią wyglądu. Problemem jest tu właśnie obraz ciała, który manifestuje się w bardzo zaburzony sposób. Czasami objawami anoreksji jest dysmorfofobia, która "każe" choremu myśleć, że jego ciało jest zniekształcone, inne, brzydkie, grube itd..

Czy anoreksja jest chorobą współczesną?

Wydaje się, że anoreksja powstała niedawno i jest zaburzeniem czysto cywilizacyjnym związanym z rozwijającym się społeczeństwem. Owszem, jej nasilenie mocno powiązane jest z obrazem kobiety w dzisiejszej kulturze, popkulturze, czasopismach i telewizji, jednak samo w sobie opisane zostało już w XVII wieku.

Jakie znamy typy anoreksji?

Rozróżnia się dwa główne typy anoreksji tzn.
  • anoreksję jako jadłowstręt psychiczny
  • oraz anoreksję jako jadłowstręt psychiczny atypowy

Jak rozpoznać anoreksję?

Anoreksję rozpoznać można u osoby bliskiej obserwując jej zachowania. Zauważamy wtedy jej niezdrowe podejście do swojego wyglądu, ciągłe niezadowolenie oraz objawy depresyjne. To niezwykle trudne do zaobserwowania szczególnie u młodych dziewczyn, które naturalnie mocno przejęte są swoim wyglądem. Profilowo anorektyczkę często opisać można jako osobę bardzo sumienną, przykładającą się do wykonywanych czynności, ambitną i pilną. Może przejawiać perfekcjonizm w wielu dziedzinach swojego życia. Nie lubi utraty kontroli.

Czym dokładnie cechuje się anoreksja

  • szybki przebieg choroby, powolne początki
  • odchudzanie na skutek niemocy zaakceptowania swojego ciała
  • forsowne ćwiczenia fizyczne
  • unikanie pewnych potraw w pierwszych fazach choroby
  • zaprzestanie spożywania wszystkich pokarmów w końcowych fazach choroby
  • jedzenie w samotności
  • jedzenie wolne, metodyczne
  • anoreksja doprowadza do wysuszenia skóry, wychudzenia, wypadania włosów oraz ich łamliwości, zaniku miesiączki i zaburzeń hormonalnych

Anoreksja może być powodem śmierci!

Nieleczona anoreksja może być powodem śmierci. Istotnie aż w 10% wszystkich przypadków choroba ta kończy się zgonem chorej osoby. W pozostałej większości pozostawia po sobie nieodwracalne zmiany, szczególnie fizyczne, lecz oczywiście również psychiczne.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł