Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Co to jest zatrucie ciążowe?
Zatrucie ciążowe to bardzo poważna dolegliwość występująca u kobiet oczekujących potomstwa. Najczęściej występuje w drugiej połowie ciąży u pierworódek, jednak może się pojawić również na jej początku.
Zatrucie ciążowe można skutecznie leczyć. Jeśli pozostanie nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci matki i dziecka.
Rodzaje zatrucia ciążowego
- Zatrucie ciążowe wczesne – pojawia się na początku ciąży. Objawia się nudnościami i wymiotami, które mogą pojawiać się nad ranem lub trwać niezależnie od pory dnia. Jeśli pojawiają się silne wymioty konieczne bywa dożylne podawanie płynów z elektrolitami. W większości przypadków zatrucie ciążowe wczesne przechodzi samo bez interwencji lekarskiej. Przyczyny powstawania tej dolegliwości nie są do końca znane. Zakłada się, że mają na nie wpływ zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety oraz/lub zaburzenia psychiczne np. związane z nieakceptowaniem ciąży.
- Zatrucie ciążowe późne – pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Do jego głównych objawów należą obrzęki twarzy i kończyn wynikające ze złej gospodarki wodnej organizmu, znacznie podwyższony poziom białka w moczu oraz nadciśnienie tętnicze. Ciężkie formy zatrucia ciążowego mogą prowadzić do stanu przedrzucawkowego oraz do rzucawki ciążowej, która może zagrażać zdrowiu i życiu matki i jej dziecka.
Diagnostyka zatrucia ciążowego
Leczenie zatrucia ciążowego jest tym łatwiejsze im szybciej zostanie ono zdiagnozowane, dlatego też niezwykle ważne jest regularne badanie krwi i moczu, kontrolowanie wagi ciała oraz mierzenie ciśnienia tętniczego. Najlepiej jeśli te wszystkie badania są wykonywane podczas comiesięcznych wizyt u ginekologa prowadzącego ciążę. Jeśli lekarz podejrzewa u kobiety zatrucie ciążowe kieruje ją na oddział szpitalny, gdzie przeprowadzane są szczegółowe badania.Leczenie zatrucia ciążowego
Podczas pobytu w szpitalu zalecane jest bezwzględne pozostawanie w łóżku. Podaje się leki obniżające ciśnienie krwi, zapobiegające skurczom oraz wyrównujące gospodarkę wodno-elektrolitową. Zazwyczaj po podaniu leków stan chorej poprawia się i może ona już po kilku dniach wrócić do domu. Jeśli jednak, pomimo podania farmaceutyków, ciśnienie tętnicze nie spada, a stan przyszłej mamy nie ulega poprawie niezbędna jest hospitalizacja. Zatrucie ciążowe występujące w ciąży mocno zaawansowanej może być powodem decyzji o wcześniejszym zakończeniu jej przez cesarskie cięcie.Profilaktyka zatrucia ciążowego
Profilaktyka zatrucia ciążowego polega w głównej mierze na stosowaniu specjalnej diety niskosodowej. Polega ona na zmniejszeniu ilości soli kuchennej w potrawach, w celu zmniejszenia ryzyka wzrostu ciśnienia tętniczego. Ważne jest również dostarczanie organizmowi dużej ilości białka w postaci produktów bogatych w ten składnik np. serów, chudego mięsa czy roślin strączkowych. AgnieszkaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
In vitro - wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu
Często marzymy o tym, by zostać rodzicem i powiększyć naszą rodzinę. Niestety, nie zawsze jest to tak łatwe, jak nam się wydaje. Długotrwałe starania o dziecko mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. W takich sytuacjach wiele par decyduje się na zabieg in vitro. Co to takiego? Jak się do niego przygotować? Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? W tym artykule odpowiemy na te pytania i podzielimy się wiedzą na temat in vitro.
Czy w ciąży można się kochać?
Jednym z często pojawiających się pytań wśród par oczekujących dziecka jest, czy można się kochać w ciąży. Otóż, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i należy słuchać swojego ciała oraz konsultować się z lekarzem prowadzącym.
Masaż krocza przed porodem - czy warto go wykonywać?
Regularny masaż krocza przed porodem może być bardzo korzystny dla przyszłych mam. Jest to skuteczna metoda przygotowania ciała do porodu siłami natury. Ale jak wykonywać masaż krocza? Czy jest on w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć na temat masażu krocza przed porodem.