Inteligentny dom - jakie są jego podstawowe założenia oraz dlaczego każdy powinien zainteresować się tego typu rozwiązaniami?

Dziś inteligentny dom jest bardzo pożądanym rozwiązaniem. Odkryj je z nami – oto wszystko, co musisz wiedzieć na start.

Ekosystem, IoT, smart home, smart lightning – słowniczek pojęć

Zacznijmy od wstępnych informacji na temat domów inteligentnych. Oto spis podstawowych pojęć. Pomogą Ci w zrozumieniu tej koncepcji i ocenie, które z przedstawionych rozwiązań będzie pasowało do Twojego wnętrza. Zacznijmy jednak od samej koncepcji inteligentnego domu – to dom (lub mieszkanie), który korzysta z zaawansowanych systemów. Łączą się ze sobą, by zautomatyzować podstawowe czynności. Sterowanie światłem za pomocą głosu? Nie ma problemu! Parzenie kawy na życzenie? To bardziej zaawansowane rozwiązanie – ale tak, jest to możliwe. Regulacja procesów grzewczych i bezpieczeństwa? To bardzo ważny element smart house. Inteligentny dom to miejsce, które ma być dla Ciebie – przyjazne, wygodne i inteligentne zarazem. Oto podstawowe pojęcia:
  • IoT – Internet of Things – sposób pracy urządzeń, który opiera się na wymianie informacji pomiędzy nimi. Czujnik ruchu wysyła sygnał do żarówki, smartfon wysyła informację o tym, że skończyliśmy pracę i wracamy do domu do piekarnika, który zacznie podgrzewać posiłek – możliwości jest wiele!
  • Ekosystem – sieć IoT. Może zawierać rozwiązania jednego lub kilku producentów. Przeważnie gotowy ekosystem jest bardziej spójny i działa lepiej od tworzonego na własną rękę.
  • Inteligentne oświetlenie – jest to przeważnie zespół żarówek LEDowych, którymi możemy sterować z poziomu smartfona lub panelu dotykowego.
  • Inteligentne ogrzewanie – zaawansowany system, który łączy ekologię z ekonomią – grzeje tak, aby spełniać nasze potrzeby. Jednak stara się także ograniczyć zużycie energii i utrzymywać zawsze optymalne parametry instalacji grzewczej.
  • Wzmacniacz sygnału WiFi – to proste urządzenie, które łączy się z siecią WiFi i przedłuża jej działanie na kolejne kilka metrów. Przydatne, jeśli nie chcemy instalować wielu routerów w domu.

Inteligentny dom – na własną rękę, czy gotowe rozwiązania?

Dziś mamy do wyboru wiele możliwości, umożliwiających budowę ekosystemu IoT w domu. Możemy kupować najtańsze smart urządzenia z marketów – lampki, żarówki, głośniki. To daje nam jedynie namiastkę tego, czym smart home może być! Istnieją gotowe ekosystemy, które możemy wdrożyć do naszego wnętrza. Wszystko zależy od tego, jak ma wyglądać nasz inteligentny dom – zamel.com przykładowo pozwala nam na stworzenie systemu zgodnego z naszymi oczekiwaniami. To bardzo ważne, żeby przy tworzeniu inteligentnego domu postawić na dostawców technologii, którzy tworzą spersonalizowane rozwiązania smart. Samodzielna budowa inteligentnego domu jest możliwa, ale jest dosyć trudna i nie zawsze jest opłacalna.

Dlaczego warto inwestować w inteligentny dom?

Powiedzmy to sobie jasno – inteligentny dom nie jest przyszłością! – dzieje się już dziś! To szansa na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na utrzymanie naszego domu – rachunki za prąd, a także na poprawę naszego komfortu życia. Automatyzacja sprawia, że mamy więcej czasu dla naszych pasji i bliskich. Dziś inteligentne domy nie są aż tak drogie – przez ostatnie lata postęp dokonał się na wszystkich płaszczyznach. Podstawowe akcesoria są bardzo tanie, systemy gotowe na pewno są bardziej atrakcyjne cenowo w stosunku do tych pionierskich sprzed lat. No i oczywiście coś, co pewnie przekona kilka osób – to po prostu bardzo modne rozwiązanie!
Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł