Canva.com

Domowe sposoby na kaszel – musisz je poznać

Właśnie wkraczamy w czas wzmożonej zachorowalności na przeróżne choroby. Koronawirus jak zwykle jest na pierwszym planie, gdyż wokół niego robi się najwięcej szumu, jednak wiele osób wciąż choruje też na grypę czy zwykłe przeziębienie, którym towarzyszy obniżone samopoczucie, gorączka i kaszel. Czy są jakieś skuteczne, domowe sposoby na kaszel, które mogą im pomóc? Oczywiście!

Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

Gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia, lepiej od razu chwytać się domowych sposobów niż dać się rozwinąć poważnej infekcji. Domowe sposoby na kaszel są skuteczne i często dzięki nim można się obejść bez lekarstw z apteki. Co można zrobić, gdy dopada nas kaszel suchy lub mokry?
  • Syrop z cebuli to podstawa przy leczeniu każdego przeziębienia. Można go zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość cebuli, a następnie pokroić ją w plastry lub w kosteczkę. Cebulę zalewamy miodem, bądź zasypujemy cukrem. Słoik z mieszanką zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce, gdzie ma czekać na nas przez dobę. W tym czasie cebula puści sok, a powstały syrop trzeba pić po łyżce nawet 5 razy dziennie. To świetny sposób na kaszel i przeziębienie.
  • Co na kaszel? Na pewno nie suche powietrze! Łatwo można zauważyć, że jeśli w pomieszczeniu, w którym przebywa chora osoba jest duszno, a powietrze jest suche, to wzmaga to u niej kaszel. Nie trzeba kupować nawilżaczy powietrza, żeby to powietrze „poprawić”. Wystarczy powiesić na grzejnikach mokre pranie. Albo wilgotny ręcznik skropiony dodatkowo olejkiem eterycznym, który ułatwi oddychanie.
  • Na kaszel mogą też pomóc inhalacje z dodatkiem wspomnianych naturalnych olejków eterycznych. Eukaliptus, mięta czy drzewo herbaciane to idealny wybór. Taką inhalację można przeprowadzić za pomocą standardowego nebulizatora, lub po prostu nalać do miski gorącej wody, dodać olejki i pochylić nad nią głowę nakrywając ją ręcznikiem.
  • Woda z miodem i cytryną – do takiej mieszanki warto jeszcze dodać imbir i należy pamiętać, że nie powinno się pić tej wody na gorąco. Musi być lekko ciepła. Nawilż ona śluzówki co w pewnością ułatwi odksztuszanie. Ponadto woda z takimi dodatkami ma też wiele innych, pozytywnych cech.
W większości przypadków kaszel przy przeziębieniu da się opanować za pomocą tych domowych sposobów. Jeśli jednak stan pacjenta nie ulega po prawie, a nawet się pogarsza, konieczna będzie wizyta u lekarza, który być może zleci specjalistyczne leczenie, włącznie z antybiotykami. Niepokojący kaszel ZAWSZE warto skonsultować z lekarzem. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł