Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Trzmielina - jak uprawiać ten ozdobny krzew? Odmiany oraz pielęgnacja
Trzmielina to bardzo popularny krzew, należący do rodziny roślin dławiszowatych. Wykorzystuje się je przy aranżacji ogrodów, terenów zielonych, skwerów, ale i tarasów czy balkonów. Ze względu na to, że obecnie mamy około 120 ich odmian, wybór jest bardzo duży.
Trzmielina i jej najpopularniejsze rodzaje
Te krzewy to piękne i różnorodne rośliny ogrodowe. Kompozycje z trzmieliny mogą stanowić najładniejszą ozdobę ogrodu, a my polecamy połączenie wspomnianej rośliny z trawą pompasową - piorunujące wrażenie! W naszym kraju w stanie dzikim możemy spotkać dwa ich gatunki — trzmielinę zwyczajną oraz trzmielinę brodawkowatą. Z kolei inne rodzaje trzmieliny są powszechnie dostępne w sprzedaży. Jakie są te najpopularniejsze?- Trzmielina Fortune'a — to pnący krzew o niedużych i owalnych liściach. Ich kolor jest zależny od odmiany. Roślina ta tworzy zwarte kobierce, dzięki czemu rewelacyjnie okrywa podłoże.
- Trzmielina japońska — jest rośliną pnącą. Można sadzić ją do ogrodów o słabej glebie. Dobrze rośnie na pół zacienionym stanowisku, ale i na dość cienistym. Ten krzew dorasta nawet do pół metra, wspinając się po ścianach oraz pergolach. Ta trzmielina na pniu również prezentuje się bardzo dobrze.
- Trzmielina oskrzydlona — jest gęstym i szerokim krzewem, który dorasta do dwóch metrów wysokości. Liście tej rośliny przebarwiają się na różne odcienie czerwieni, dzięki czemu prezentuje się naprawdę pięknie w przydomowych małych ogródkach.
- Trzmielina Haliltona — to odmiana azjatycka. Posiada owoce o pięknym kolorze. Roślinę tę nazywa się też „popcorn”. Wszystko z powodu torebek nasiennych w kolorze białym, które przypominają ten przysmak. Można z niej stworzyć piękne kompozycje z innymi gatunkami. Możesz sadzić ją w wielu miejscach, ale najlepiej na wilgotnym podłożu. Rośnie na większości gleb ogrodowych.
zdjęcie ilustrujące/Canva
Uprawa trzmieliny
Uprawa trzmieliny nie wymaga ogromnego doświadczenia. Musisz przede wszystkim pamiętać o tym, że roślina ta potrzebuje ciepłego i słonecznego miejsca lub półcienistego stanowiska. Kompletnie nie toleruje suszy lub całkowitego cienia. Wiele odmian wymaga też próchniczej i żyznej ziemi, która jest lekko wilgotna. Zimą należy osłaniać ją włókniną, aby zabezpieczyć przed mrozem. Mrozoporność tej rośliny jest umiarkowana.Jak rozmnażać trzmielinę?
Jest to naprawdę proste! Można robić to poprzez sadzonki zielne, a także odkłady czy odrosty korzeniowe. Ostatnia metoda polega na przygięciu półzdrewniałego pędu do ziemi, a następnie ułożeniu go w przygotowanym rowku i przykryciu ziemią. Gdy korzenie dostatecznie się rozwiną, można sadzonkę odciąć od rośliny macierzystej.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak zabezpieczyć rośliny przed zimą i mrozem?
Nadchodząca zima może być trudnym okresem dla naszych roślin ogrodowych. Niskie temperatury, silne wiatry i opady śniegu mogą negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie roślin przed zimą. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w trosce o Twoje rośliny.
Jak zadbać o kwiaty pnące i wiszące? Praktyczne wskazówki
Kwiaty pnące i wiszące stanowią niezwykłą ozdobę zarówno w ogrodzie, na tarasie, jak i wewnątrz pomieszczeń. Ich bujna zieleń i kaskadowo opadające pędy potrafią stworzyć efektowną dekorację, dodając uroku i życia przestrzeniom, w których się znajdują. Jednak, aby te rośliny prezentowały się w pełnej krasie, trzeba im zapewnić odpowiednią opiekę.
Grzyb na liściach? Opryskaj je tą miksturą!
Grzyb na liściach roślin to powszechny problem, z którym mogą zmagać się ogrodnicy i miłośnicy roślin doniczkowych. Choć istnieje wiele dostępnych na rynku środków chemicznych, nie zawsze są one najlepszym rozwiązaniem ze względu na potencjalne skutki uboczne. Dlatego warto sięgnąć po domowy, naturalny oprysk, który może być równie skuteczny w zwalczaniu grzybów na liściach.