Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
6 naturalnych sposobów na zwiększenie poziomu dopaminy
Dopamina jest jednym z najbardziej popularnych i potrzebnych nam neuroprzekaźników. Jej popularność wśród ludzi nauki zawdzięcza swoim licznym funkcjom, a w związku z tym, również licznym schorzeniom, na które zapadają osoby o zmniejszonym czy zwiększonym stężeniu dopaminy.
W jaki sposób działa dopamina?
Będąc jednym z ważniejszych neuroprzekaźników, dopamina odpowiedzialna jest za wiele niezwykle ważnych funkcji naszego organizmu. Sprzyja prawidłowemu działaniu układu nerwowego – wytwarzana jest właśnie w mózgu. Reguluje emocje, pozwala radzić sobie ze stresem, zachęca do działania, wpływa na poziom lęku. Jest naturalnym prekursorem noradrenaliny, działa pobudzająco na niektóre receptory.Jak zwiększyć w organizmie poziom dopaminy?
Nadmierny poziom dopaminy zazwyczaj związany jest z różnego rodzaju uzależnieniami. Możemy jednak próbować, szczególnie w trudnych momentach życiowych, zwiększyć jej stężenie. Wpłynie to na polepszenie naszego samopoczucia, poprawi nastrój, zwiększy posiadaną energię. 1. Spożywanie kwasów tłuszczowych Omega-3 Spożywanie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 znacząco wpływa na polepszenie przekazu dopaminy w organizmie. Warto więc sięgać po świeże ryby, oliwę z oliwek, olej palmowy czy majonez. 2. Ograniczenie spożywania złych kwasów tłuszczowych Niektóre kwasy tłuszczowe bezpośrednio wpływają jednak na obniżenie poziomu dopaminy. Ze swojej diety powinniśmy wyeliminować produkty zawierające przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, np. masło czy tłustą śmietanę. 3. Picie zielonej herbaty i spożywanie antyoksydantów Zielona herbata jest antyoksydantem, który pomaga w hamowaniu rozkładu dopaminy i noradrenaliny. Codzienna filiżanka tego napoju z pewnością pomoże w utrzymaniu odpowiednio wysokiego poziomu dopaminy. Inne produkty, w których znajdziemy antyoksydanty to: dynie, morele, papryki czerwone, pomidory, marchewki, owoce cytrusowe, ziarna sezamu i słonecznika. 4. Spożywanie bananów Banany zawierają chininę dopaminową, która jest jakoby naturalnie występującym w tych owocach rodzajem „dopaminy”. Uzupełnienie swojej diety w te owoce poskutkuje zwiększeniem ilości dopaminy w organizmie, a tym samym da nam przysłowiowego „kopa” energetycznego. 5. Miłość to jest to! Najlepszym sposobem na zwiększenie poziomu dopaminy jest… zakochanie. To właśnie między innymi dopamina odpowiedzialna jest za „motylki w brzuchu”, szybsze bicie serca, ciągłe, obsesyjne myślenie o drugiej osobie, a więc za swoiste… uzależnienie od drugiego człowieka. 6. Mniej szkodliwe używki Poziom dopaminy zwiększa się także w przypadku używania substancji uważanych powszechnie za mniej szkodliwe używki: kawę, herbatę czy alkohol. Spożywanie tych substancji w niewielkich ilościach może pomóc jednak osobom, które posiadają dopaminy zbyt mało (np. ze względów chorobowych). Pamiętajmy jednak, że wypicie filiżanki kawy da nam tylko złudny przypływ energii, przez chwilę będziemy mocno pobudzeni, ale potem poziom dopaminy spadnie dwukrotnie! Dopamina to swoisty hormon szczęścia, dodający niesamowitej energii neuroprzekaźnik, dzięki któremu zyskujemy potrzebną nam w codziennym życiu motywację. Nie ograniczajmy w diecie substancji, które mogą pomóc nam utrzymać go na odpowiednim poziomie!Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Trądzik hormonalny: Nie daj mu się!
Wiesz, że trądzik hormonalny to jedna z najczęstszych form trądziku u dorosłych? Choć zazwyczaj kojarzymy trądzik z okresem dojrzewania, coraz więcej osób po 30. i 40. roku życia zmagają się z tym problemem. Trądzik hormonalny jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, które wpływają na pracę gruczołów łojowych skóry. W tym artykule dowiesz się więcej o przyczynach, objawach i sposobach leczenia trądziku hormonalnego.
Oksytocyna – co to jest i za co odpowiada? Hormon na wywołanie porodu
Oksytocyna jest hormonem, który w organizmie kobiety odpowiada przede wszystkim za regulowanie akcji porodowej, a także i za laktację. Choć mało się o tym mówi, występuje także i w organizmie mężczyzn. Za co odpowiada oksytocyna? Co się dzieje, gdy jest jej w organizmie za mało?
Dopamina – co to jest, za co odpowiada. Objawy niedoboru dopaminy
Dopamina to tak zwany hormon szczęścia. Jest ona związkiem chemicznym, występującym w naszym organizmie naturalnie. Wytwarza się ona w mózgu, a także w rdzeniu kręgowym i pełni naprawdę istotne funkcje w różnych układach organizmu. Jej nadmiar może być groźny tak samo jak niedobór. Jakie mogą być tego objawy? Jak zwiększyć poziom dopaminy?