Dna moczanowa – objawy, przyczyny. Dieta na dnę moczanową

Dna moczanowa jest chorobą znaną już od bardzo dawna. Mimo to nie ustalono jeszcze do końca, co ją powoduje, dlatego jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Możemy spotkać się także z innymi nazwami tej przypadłości — podagrą czy artretyzmem. Jeszcze jakiś czas temu określano ją chorobą bogaczy. Jednak teraz wiadomo, że może zachorować na nią niemal każdy.

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa jest chorobą związaną z zachwianiami w przemianie materii. Zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej prowadzą do wytwarzania się nadmiernych ilości kwasu moczowego. Kiedy jest go zbyt dużo, krystalizuje się i odkłada w stawach w takiej postaci, której nie są w stanie wchłonąć białe ciałka krwi. Kryształki te mogą ostatecznie uszkadzać tkanki i w konsekwencji powodować bolesny stan zapalny. Według statystyk na dnę moczanową może cierpieć około 2% społeczeństwa. Zdecydowanie częściej dotyka ona mężczyzn w średnim i podeszłym wieku, niż kobiety.

Dna moczanowa – objawy

Do głównych objawów dny moczanowej należą nawracające ataki zapalenia stawów — najczęściej tych znajdujących się u podstawy dużego palca. Zdarza się też, że obejmuje także staw skokowy, kolanowy, nadgarstka czy palców. Napad trwa zazwyczaj kilka godzin i ma miejsce głównie w nocy. Wiąże się to z obniżoną ciepłotą ciała o tej porze. Ból nie jest jedynym objawem, może pojawiać się też zmęczenie, a także i gorączka. Innymi symptomami podagry są:
  • nagły i bardzo intensywny ból, nasilający się i trudny do zniesienia
  • dreszcze
  • złe samopoczucie ogólne
  • ciepłota miejsca zmienionego zapalnie
  • zaczerwienienie i obrzęk chorego miejsca
Często zdarza się, że po pierwszym ataku objawy dny moczanowej całkowicie ustępują i zanikają. Dlatego nie dochodzi do natychmiastowego rozpoznania choroby, a to przyczynia się do kolejnych ataków, które zazwyczaj są mocniejsze i zaczynają obejmować kolejne stawy.
zdjęcie ilustrujące/Canva

Podagra – przyczyny i skutki

Główną przyczyną bólu oraz zniekształcenia stawów w przypadku dny moczanowej jest nadmiar kwasu moczowego, który krystalizuje się i odkłada w stawach oraz w tkance okołostawowej. Wówczas białe ciałka krwi próbują zneutralizować i wchłonąć kryształki, zwane moczanami, ale finalnie do tego nie dochodzi. Skrystalizowany kwas moczowy, który jest ostry jak brzytwa, rani tkankę, wywołując w niej stan zapalny. Skrystalizowany kwas moczowy może prowadzić do nadżerek kostnych, a one nawet do przewlekłego artretyzmu.

Dna moczanowa – dieta. Jakich produktów unikać?

Najważniejsza przy dnie moczanowej jest dieta. Konieczne jest trzymanie się kilku poniższych zasad:
  • picie minimum 2 litrów płynów dziennie. Pomoże to nerkom wypłukać kwas moczowy. Najlepiej, aby była to woda mineralna, ale może być także niesłodzona, słaba herbata czy kawa
  • przygotowywanie zup wyłącznie na wywarach warzywnych
  • spożywanie jak największej ilości produktów roślinnych i świeżych owoców
  • jedzenie serów i twarogów — mogą być także i te tłuste
  • kategoryczne ograniczenie spożycia wędlin i kiełbas — nie wolno przekraczać 10 dkg wędlin oraz mięsa łącznie na dobę
  • wykluczenie spożywania wieprzowiny, a także szpinaku i warzyw strączkowych, alkoholu oraz ryb i cukru (w tym sorbitolu, ksylitolu, miodu)
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł