Jak wyczyścić żelazko – domowe sposoby na przypalone żelazko

Jak wyczyścić żelazko – zapewne niejednokrotnie zadawałaś sobie to pytanie dopiero w momencie jego przypalenia. Oczywiście niefortunne zdarzenie podczas prasowania to nie jedyny powód do zadbania o żelazko. Warto bowiem regularnie czyścić powłokę żelazka, ponieważ dzięki temu dłużej pozostanie w dobrej kondycji. Z pomocą jak zawsze przyjdą gotowe środki do czyszczenia żelazka, jednak niekoniecznie musisz ich używać. Najlepiej sięgnąć po domowe sposoby, które są równie skuteczne.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia (odkamienianie żelazka w domu)

Zgodnie z zaleceniami wielu producentów sprzętu AGD, do żelazka zaleca się używać tylko i wyłącznie wody destylowanej, czyli takiej, która pozbawiona jest większości soli mineralnych oraz innych substancji zanieczyszczających. Jednak nawet w przypadku przestrzegania zaleceń zdarza się, że w żelazku gromadzi się kamień, który uniemożliwia prawidłową pracę systemu parowego. Jak pozbyć się kamienia z żelazka domowym sposobem? Z pomocą przychodzi ocet – naturalny środek czyszczący.
  1. Przed rozpoczęciem czyszczenia żelazka octem należy udrożnić dziurki, którymi w czasie prasowania wydobywa się para. Najlepszym do tego przyrządem jest wykałaczka lub patyczek do uszu
  2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie roztworu do czyszczenia żelazka, w którego skład wchodzi ocet spirytusowy oraz przegotowana woda w proporcji 1:1. Całość dokładnie wymieszaj i wlej do pojemnika wodnego w Twoim żelazku
  3. Następnie podłącz urządzenie do prądu i ustaw maksymalny stopień nagrzania oraz najwyższy poziom parowania. Czyszczenie żelazka rozpocznie się w momencie jego całkowitego rozgrzania
  4. Po osiągnięciu przez żelazko odpowiedniej temperatury unieś je do góry i trzymając nad miską lub zlewem w pozycji pionowej uruchom kilkukrotnie funkcję intensywnego uwolnienia pary. Zabieg powtarzaj do momentu dokładnego przeczyszczenia układu parowego z kamienia i innych zanieczyszczeń
  5. Odłącz żelazko i pozostaw do całkowitego ostygnięcia
canva.com

Przypalone żelazko – jak wyczyścić stopę żelazka

Nawet niewielkie przypalenie na gładkiej powierzchni żelazka może znacząco wpłynąć na komfort prasowania. Brązowe plamy na żelazku są zazwyczaj efektem nieuwagi lub użycia nieodpowiedniej temperatury prasowania konkretnej tkaniny. Czasem jednak są po prostu spowodowane wieloletnim użytkowaniem sprzętu. Jak się ich pozbyć? Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które w przypadku umiarkowanych zanieczyszczeń mogą okazać się bardzo skuteczne.

Brudne żelazko – czyszczenie solą

Niewielką ilość soli rozsyp na kawałku papieru do pieczeni, a następnie rozgrzej żelazko i pocieraj warstwę soli kolistymi ruchami. Zabieg wykonuj do całkowitego usunięcia zanieczyszczeń. Uwaga! Ta metoda może uszkodzić powierzchnię żelazka, dlatego też odradzamy jej stosowanie w przypadku żelazka z powierzchnią teflonową.

Czyszczenie żelazka sodą i octem

Przygotowanie mikstury, która pomoże Ci wyczyścić żelazko jest banalnie proste. Wystarczy do połowy szklanki octu wsypać jedną łyżkę sody oczyszczonej. Całość dokładnie wymieszaj i delikatnie podgrzej na niewielkim ogniu. Gotową miksturę nanoś na zabrudzone powierzchnie przy pomocy gąbeczki i delikatnie pocieraj do momentu usunięcia brązowych plam.

Sok z cytryny do czyszczenia żelazka

Cytryna z uwagi na swoje wspaniałe właściwości również doskonale sprawdzi się w roli środka czyszczącego. Lekko nagrzane żelazko pocieraj w miejscu zabrudzeń ściereczką nawilżoną sokiem z cytryny do momentu ich wyczyszczenia. Ten sposób jest bezpieczny dla każdego rodzaju powłoki żelazka.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł