Ostropest plamisty – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

Ostropest plamisty to ostatnio coraz bardziej popularna roślina całoroczna, która ma naprawdę cenne właściwości. Warto dodać, że doceniano je już nawet w czasach średniowiecza, chociaż słuch po ostropeście na jakiś czas zaginął, gdyż ludzie zaczęli bardziej wierzyć medycynie tradycyjnej – czyli antybiotykom i innym lekom. No i w zasadzie nie ma w tym nic dziwnego. Bo łatwiej jest przyjmować lek, który podaje się w tabletce czy też w proszku do rozpuszczenia z wodą, aniżeli parzyć zioła. Jednakże ostropest plamisty często przynosi lepsze rezultaty w leczeniu niż wszelkie związki chemiczne, no i z pewnością jest dużo zdrowszy.

Ostropest plamisty – właściwości zdrowotne

Choć przez dłuższy czas ostropest plamisty występował tylko dziko, na łąkach, to obecnie coraz częściej się go hoduje a to za sprawą jego drogocennych właściwości zdrowotnych. Co do nich należy?
  • Wykazuje działanie żółciopędne,
  • Działa przeciwzapalnie,
  • Wspomaga regenerację komórek wątrobowych,
  • Działa odtruwająco,
  • Leczy się z jego pomocą zapalenie i marskość wątroby,
  • Poprawia łaknienie,
  • Wspomaga trawienie posiłków, które nie są lekkostrawne,

Jak stosować – przed posiłkiem, czy po posiłku?

Ostropest plamisty najlepiej stosować profilaktycznie. Dzięki temu możemy skutecznie chronić komórki wątrobowe, które zwłaszcza w przypadku gdy regularnie bierzemy jakieś leki, są intensywnie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Po ostropest plamisty najlepiej sięgnąć w momencie spożywania posiłku, choć jeśli zdarzy nam się go zażyć tuż po nim, to też nic się nie stanie. Obowiązkowo popijamy go sporą ilością wody. Taka kuracja ostropestem plamistym, która naprawdę daje efekty, powinna trwać minimum miesiąc, ale lekarze rekomendują nawet półroczny okres przyjmowania ostropestu.

Ostropest plamisty – mielony, tabletki. Który wybrać?

Jak wielu jest producentów suplementów diety, tak wiele jest też rodzajów tych suplementów. No i tak na przykład w przypadku ostropestu plamistego, możemy trafić  na przykład na ostropest mielony, albo na tabletki. Który lepiej wybrać? Cóż.. to bardziej kwestia gustu, niż na przykład różnicy w działaniu. Tabletki są dość wygodną formą zażywania suplementów, bo wystarczy po prostu wyjąć ją z opakowania i połknąć. Z mielonym ostropestem jest nieco więcej zachodu.

Ostropest plamisty – skutki uboczne

Ostropest plamisty jest raczej tolerowany przez ludzki organizm, ale jego przedawkowanie może przynieść skutki uboczne, takie jak biegunka, czy ogólne problemy z żołądkiem. Czasami też pojawia się alergia objawiająca się dusznościami czy/i wysypką, ale jest to naprawdę rzadkość.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł