sen polifazowy

Sen polifazowy – co to jest i na czym polega? Jak zacząć?

Sen polifazowy to nazwa, która określa czas, w którym śpimy mniej niż 7-8 godzin ciągiem. Czyli wliczamy w to każdą drzemkę w ciągu dnia no i każdy inny sen, który nie jest snem właściwym, długim. Czy drzemki są potrzebne? No cóż.. wiele osób twierdzi, że jak najbardziej, a to dlatego, że każda taka nawet najkrótsza drzemka pozwala nam się zregenerować. A co za tym idzie – nabrać sił. W dodatku po takiej regeneracji organizmu teoretycznie możemy sobie pozwolić na krótszy czas snu nocnego. Zatem czy sen polifazowy jest zdrowy? Jak zacząć? Przeczytaj!
Reklama

Co to jest sen polifazowy

Sen polifazowy, to jak po części wskazuje sama nazwa sen, który ma kilka różnej długości faz. Zatem jest to nie tylko sen zasadniczy, ale również połączenie drzemek, czy takiego półsnu. Sen polifazowy dzielimy na:
  • Everyman – w nocy przeznaczamy na sen zaledwie 4 godziny, ale za to w ciągu dnia pozwala my sobie na trzy drzemki, które liczą sobie po pół godziny.
  • Uberman – W tym przypadku na sen przeznaczamy 20-30 minut w ciągu całej doby ale co około 4 godziny.
  • Bifazowy - tutaj musimy spać przez 6 godzin w ciągu nocy, a w dzień mamy pozwolić sobie na jedną drzemkę, która będzie trwała około pół godziny.
  • Dymaxion – Kładziemy się w nocy na 3 godziny ciągłego snu. Następnie w trakcie dnia pozwalamy sobie na trzy bardzo krótkie drzemki, zaledwie po 20 minut.
sen polifazowy

Sen polifazowy a sen monofazowy - różnica

Nasz sen, za każdym razem, składa się z wielu różnych faz. Podczas tej pierwszej, gdy dopiero co zasypiamy, bodźce z zewnątrz nie są już dla nas tak intensywne. Fale mózgowe są wtedy w rytmie alfa, po czym przechodzą w rytm theta, a później delta i rem.
Reklama
Każda z tych faz inaczej wpływa na nasz organizm, a także na głębokość naszego snu. W pewnym momencie faza REM się kończy i cały cykl zaczyna się od nowa. Tak wygląda sen monofazowy. Natomiast w przypadku snu polifazowego śpimy po kilka razy w ciągu dnia. Robimy sobie krótkie drzemki, które mają na celu nauczenie naszego organizmu tego, w jaki sposób czerpać z tego odpoczynku energię. Prawdziwi koneserzy takie snu potrafią czuć się bardziej wyspani po kilku drzemkach w ciągu dnia, niż po 8 godzinach twardego snu w nocy.

Czy sen polifazowy jest zdrowy?

Wiele osób uważa, że krótsze drzemki są zdrowsze, niż długi sen. Natomiast specjaliści twierdzą, że samo dosypianie po nocy w ciągu dnia jest zdrowe, jednak przestawienie się na tylko i wyłącznie sen polifazowy – szczególnie w tych najbardziej drastycznych formach – najzdrowszy niestety nie jest. Takie permanentne niedosypianie jest dla naszego organizmu bardziej niebezpieczne, niż dłuższy sen.

Sen polifazowy – jak zacząć?

Podobno snu polifazowego może nauczyć się każdy.
Reklama
Nawet osoba, która wręcz kocha spać i na tę chwilę nie wyobraża sobie, aby mogła zrezygnować z długiego snu nocnego – choćby w części. Można kupić różne poradniki na ten temat, dostępne w stacjonarnych i internetowych księgarniach. Może warto zainteresować się tym tematem?
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama