Wczesne objawy ciąży. Jak rozpoznać objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Wczesne objawy ciąży wcale nie są łatwo zauważalne i mogą być mylone z różnymi dolegliwościami, na przykład z przeziębieniem czy też z zatruciem pokarmowym. Dlatego, aby jednoznacznie potwierdzić, że spodziewasz się dziecka, musisz udać się do lekarza. Pamiętaj też, że każda kobieta jest inna, a co za tym idzie różnie może przechodzić przez pierwsze etapy ciąży.

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu

Pierwsze objawy ciąży, czyli zaraz po zapłodnieniu, nie występują. Tak naprawdę pojawiają się dopiero po kilku dniach, a w skrajnych przypadkach nawet i tygodniach. Wszystko dlatego, że od momentu połączenia się jajeczka z plemnikiem do chwili zagnieżdżenia nowo powstałej komórki w macicy mija zazwyczaj kilka dni.

Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy przez każdą przyszłą mamę mogą być odczuwane zupełnie inaczej. Jakie są pierwsze objawy ciąży?
  • pojawienie się mocniejszej i gęstszej wydzieliny
  • bolesność i wzmożona wrażliwość piersi
  • wzdęcia, biegunka lub też zaparcia
  • mdłości, nudności, a nawet i wymioty
  • brak apetytu lub większy apetyt
  • silne zmęczenie, rozdrażnienie, spadek nastroju
  • podniesiona temperatura ciała
  • rozpulchniona szyjka macicy
  • brak miesiączki
Warto wiedzieć, że niektóre kobiety doświadczają w początkowym etapie ciąży krwawienia. Jest ono mniejsze niż przy okresie, ale często z nim mylone. Wiąże się to z momentem zagnieżdżania się zarodka w macicy.
zdjęcie ilustrujące/Canva

Objawy ciąży – wizyta u lekarza

Powyższe objawy ciąży mogą świadczyć o zapłodnieniu, jednak nie dają stuprocentowej pewności. Dlatego w takim momencie kluczowa jest wizyta u lekarza. Jedynie specjalista może z całą pewnością stwierdzić, czy spodziewasz się dziecka. Pierwsze objawy ciąży mogą być też mylone z przeziębieniem przemęczeniem czy też z zatruciem pokarmowym. Powinnaś o tym wiedzieć.

Wczesne objawy ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Pierwsze objawy ciąży przez każdą z kobiet mogą być różnie odczuwane. Niektóre z pań lepiej znoszą początkowe tygodnie rozwoju ich maluszka pod sercem, a inne gorzej. Jak radzić sobie, kiedy początkowy etap ciąży nie jest dla Ciebie łaskawy? Warto zacząć od tego, aby unikać dużego wysiłku fizycznego i więcej odpoczywać. Ciężarna powinna też ograniczyć w swoim jadłospisie ostre przyprawy, które mogą wzmagać zgagę. Jednak jeżeli nie uda Ci się jej zapobiec, to doraźnie możesz wypić szklankę schłodzonego mleka. Z kolei najlepszym sposobem na ciążowe mdłości może być zaparzenie kilku plasterków obranego wcześniej imbiru, a także picie chłodnych napojów.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł