Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

To, że jesteśmy w ciąży zwykle podświadomie przeczuwamy znacznie wcześniej niż wykonamy test ciążowy na którym zobaczymy dwie wyraźne kreseczki. Organizm kobiety już od pierwszych dni po zapłodnieniu może informować, że w macicy zagnieździło się nowe życie.

Hormony natychmiast zaczynają swoje działanie. Niektóre mamy wyczuwają ciąże już praktycznie na drugi dzień po odbyciu stosunku, inne gdy brak miesiączki i duży brzuch nawet nie zauważyłyby że są w ciąży do czasu porodu. Przeczytaj jakie są pierwsze symptomy w kobiecym organizmie, które mogą stanowić informację o ciąży.

1. Tkliwe piersi

Piersi już w kilka dni po zapłodnieniu stają się nieco większe, twardnieją i stają się wrażliwe na każdy nawet najbardziej delikatny dotyk. Dodatkowo możemy odczuwać delikatne mrowienie piersi wynikające z ich powiększania się. Objaw ten jednak w znaczącym stopniu przypomina symptomy zbliżającej się miesiączki. W czasie ciąży żyły na piersiach stają się znacznie bardziej widoczne, natomiast brodawki ciemniejsze.

2. Huśtawki nastroju

Kobiet w ciąży najczęściej są bardzo wybuchowe i często płaczą lub na zmianę płaczą i się śmieją. Wynika to z aktywności hormonów ciążowych i jest całkowicie normalne na początku ciąży jak i często długo potem.

3. Poranne mdłości

Mogą również być wynikiem zatrucia pokarmowego, jednak od dawna uznawane są za jeden z pierwszych objawów ciąży. W celu ich zmniejszenia należy jeść często jednak w małych ilościach. Jeśli najgorzej jest rano przed wstaniem z łóżka warto jeszcze leżąc zjeść herbatnika lub krakersa czy banana i dopiero wstać. Do herbaty dodawaj kawałek świeżego korzenia imbiru, suszony nie zadziała tak dobrze.

4. Senność i zmęczenie

Zasypiasz wszędzie niemal na stojąco. Pierwszy raz od dawna masz ochotę na drzemkę w dzień, a wieczorem robisz się senna dużo wcześniej niż jeszcze do niedawna. Hormony ciążowe, a zwłaszcza progesteron powodują u kobiet ciężarnych poczucie ogromnego zmęczenia.

5. Brak miesiączki

Jest objawem można powiedzieć oczywistym. W niektórych przypadkach miesiączka jednak zatrzymuje się z innych przyczyn jak – strach przed ciążą, stres, zła dieta, podróż. Inne kobiety natomiast mają krwawienia już w czasie ciąży, nie jest to jednak miesiączka a krwawienia spowodowane przez zagnieżdżając się zarodek.

6. Wyostrzony węch

Już około tygodnia po zapłodnieniu pojawia się nadwrażliwość na zapachy o których wcześniej nie wiedziałaś, natomiast te które czułaś mogą stać się tak intensywne że aż nie do zniesienia. W niektórych przypadkach objaw taki pojawia się w przypadku zatrucia pokarmowego, infekcji lub zbyt bujnej wyobraźni.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie