Ciemieniucha – co to jest i skąd się bierze. Jak leczyć czepiec kołyskowy?

Ciemieniucha jest problemem, który dotyka wielu maluszków w okolicach 2. lub 3. miesiąca ich życia. Ma postać brzydkich zmian na skórze głowy. Jednak jak się okazuje, zdecydowanie bardziej niepokoi rodziców niż same niemowlaki, ponieważ zupełnie im nie dokucza. - ani nie boli, ani nie swędzi. Jak poradzić sobie z ciemieniuchą? Dlaczego w ogóle się pojawia?

Ciemieniucha – co to jest?

Ciemieniucha jest bardzo łagodną odmianą łojotokowego zapalenia skóry. Ma postać delikatnie łuszczącej się skórki. Zazwyczaj są to tłuste i żółtawe płaty zlokalizowane na czubku głowy maluszka. Najczęściej pojawia się u kilkumiesięcznych niemowląt.

Jak długo trwa i dlaczego powstaje?

Przeważnie ciemieniucha ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni i nie wymaga leczenia. Oczywiście powinna być jednak pielęgnowana we właściwy sposób. Niesłuszny i krzywdzący jest pogląd, że ciemieniucha jest wynikiem braku higieny. W rzeczywistości pojawia się przez niedojrzałość gruczołów łojowych. Jak się okazuje, w organizmie noworodka krążą wciąż hormony matki. To one wzmagają pracę gruczołów, przez co wytwarzają one dużą ilość tłustego sebum. Z kolei ono miesza się z łuszczącym się naskórkiem i zasycha. Tak właśnie tworzą się te mało estetyczne żółte płaty.
zdjęcie ilustrujące/Canva

Ciemieniucha u niemowlaka – leczenie

Na początku musisz mieć świadomość, że ciemieniucha w żaden sposób nie doskwiera Twojemu maluszkowi. Ani go nie piecze, ani nie nie boli, a nawet wbrew powszechnej opinii, wcale nawet nie swędzi. Mimo że ciemieniucha jest zupełnie niegroźna, może pojawić się ryzyko, że powstanie wtórna infekcja grzybicza lub bakteryjna skóry. Dlatego trzeba ją obserwować i o nią odpowiednio dbać. Jeśli jednak tylko cokolwiek Cię zaniepokoi, powinnaś skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Łuski powinno się usuwać delikatną szczoteczką — najlepiej tuż po kąpieli. Istnieje także cała gama preparatów do pielęgnacji ciemieniuchy. Znajdziemy specjalne płyny do jej mycia, a także kremy czy olejki do jej smarowania.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Domowych sposobów na ciemieniuchę jest naprawdę wiele. Niektórzy twierdzą, że są całkiem skuteczne. Które z nich cieszą się największą popularnością?
  • oliwa z oliwek — Nałóż odrobinę oliwy na główkę maluszka i masuj nią skórę. Odczekaj kilka godzin i zmyj łagodnym szamponem. Wiele osób uważa, że jest to najlepszy naturalny sposób na tę dolegliwość
  • mleko mamy — Na główkę dziecka nałóż niewielką ilość swojego pokarmu. Ma on działanie łagodzące i kojące. Co więcej, jest zupełnie nieszkodliwy, więc bez obaw można go pozostawić na skórze maluszka na bardzo długi czas
  • mąka ziemniaczana — jest to sposób, który z powodzeniem stosowały nasze babcie. Jego zadaniem jest wysuszenie zmian skórnych na główce malucha
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł