Pierogi ruskie – przepis na ciasto i farsz. Jak zrobić tradycyjne pierogi?

Pierogi ruskie to jeden z najpopularniejszych przysmaków polskiej kuchni. Jeśli tylko nauczysz się robić miękkie, rozpływające się w ustach ciasto to możesz mieć pewność, że Twoja rodzina będzie Cię o nie prosić przynajmniej raz w tygodniu. Ale sukces pierogów ruskich to nie tylko samo ciasto, ale również farsz. Jak zrobić farsz do pierogów ruskich? Z czym podawać ten rodzimy przysmak? Tego dowiesz się poniżej.

Pierogi ruskie – przepis tradycyjny

Pierogi ruskie to zdecydowanie smak dzieciństwa. W niektórych domach wyglądało to tak, że zagniatało się ogromną ilość ciasta, a ziemniaki ser na ruskie mieszało się w wielkich miskach. Bo pierogi ruskie – jak i inne – mają to do siebie, że można je zamrozić. Najpierw pojedynczo – aby się nie skleiły – a następnie można je umieścić w jednym woreczku czy pojemników. Ile domów, tyle przepisów na ruskie pierogi. Dziś chcemy Ci polecić taki sprawdzony, który z pewnością Ci zasmakuje. Jak zrobić ciasto na pierogi ruskie?

Składniki na pierogi ruskie

Co będzie nam potrzebne do przygotowania ciasta?
  • 0,5 kg mąki pszennej,
  • 250 ml bardzo gorącej wody,
  • 50 ml oleju,
  • Konkretna szczypta soli
Co będzie nam potrzebne do przygotowania farszu?
  • Około 300 g twarogu,
  • 250 g cebuli,
  • 0,5 kg ugotowanych wcześniej ziemniaków,
  • 2 konkretne łyżki masła,
  • Sól i pieprz do smaku

Jak zrobić ciasto na pierogi?

Mąkę przesiewamy dokładnie do miseczki. Dodajemy sól, a także olej. Dolewamy gorącą wodę i energicznie mieszamy ciasto – najpierw drewnianą łyżką. Trzeba to robić ostrożnie, bo łatwo można się poparzyć. Następnie pora na ugniatanie ciasta dłonią, znów robimy to ostrożnie, ale dokładnie. Gotowe ciasto zagniatamy w sporą kulę i odkładamy na jakieś pół godziny, dzięki czemu gdy będziemy je wałkować, nie będzie nam „odjeżdżać”.

Farsz do pierogów ruskich

Najpierw gotujemy ziemniaki z solą, a następnie przeciskamy je przez praskę. Twaróg również powinien być dobrze zmielony. Cebulę kroimy drobno i podsmażamy ją na masełku. Dokładamy ją do ziemniaków, dodajemy resztę masła, twaróg oraz sól i pieprz do smaku. Mieszamy wszystko. Farsz jest gotowy.

Z czym podawać pierogi ruskie?

Pierogi ruskie po ugotowaniu smakują doskonale zarówno na ciepło, jak i na zimno. Niektórzy wielbiciele pierogów zajadają się nimi dopiero, gdy podsmażą je na patelni – wtedy pierogi mają smaczną, chrupiącą skórkę. A z czym warto je podawać? Jak kto lubi. Najczęściej przygotowuje się do nich dodatkową, smażoną cebulkę, najlepiej na boczku. Niektórzy jedzą też takie pierogi z kwaśną  śmietaną. A Ty.. jak lubisz najbardziej?
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł