Eozynofile – podwyższone, obniżone, dopuszczalne normy. Czym jest eozynofilia?

Eozynofile są rodzajem limfocytów, czyli białych krwinek. Ich głównym zadaniem jest chronienie ludzkiego organizmu przed atakującymi go groźnymi drobnoustrojami. Ilość eozynofili określa się w czasie badania krwi z rozmazem. Co oznaczają podwyższone eozynofile? Czy ich obniżona wartość jest powodem do niepokoju?

Czym są eozynofile?

Eozynofile to inaczej granulocyty kwasochłonne. Są one rodzajem białych ciałek krwi, czyli leukocytów. Organizm ludzki wytwarza je w szpiku kostnym. W standardowo barwionych rozmazach mają kolor pomarańczowy i kulisty kształt. Eozynofile posiadają wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Przede wszystkim biorą udział w unieszkodliwianiu niebezpiecznych drobnoustrojów, które atakują człowieka. Mają zdolność do fagocytozy. Oznacza to, że pożerają obce komórki. Ich najważniejszą funkcją jest rozkład histaminy, która wywołuje reakcje alergiczne. Kolejna to walka z pasożytami.

Eozynofile podwyższone — co oznacza wynik badania

Podwyższona ilość eozynofili we krwi może wskazywać na choroby alergiczne, w tym astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry czy też pokrzywkę. Nadmiar eozynofilii może sugerować także obecność pasożytów w organizmie, np. glistnicę czy bąblowicę. Niestety, zdarza się, że są też oznaką o wiele poważniejszych chorób. Mogą bowiem wskazywać na przewlekłą białaczkę szpikową czy chłoniaka Hodgkina. Zdarza się też, że taki wynik badania powoduje przyjmowanie niektórych leków, m.in. penicyliny, czy streptomycyny. Oczywiście w przypadku wyników wychodzących poza normy należy skonsultować je z lekarzem.
zdjęcie ilustrujące/Canva

Eozynofile niskie – wynik poniżej normy

Niski poziom to inaczej eozynopenia. Może mieć ona wiele przyczyn. Jednak do zdecydowanie najczęstszych należą:
  • początkowa faza zakażenia
  • choroba Cushinga lub zespół Cushinga
  • radioterapia
  • zakażenia bakteryjne lub pierwotniakowe
  • toczeń trzewny rozsiany lub niedokrwistość aplastyczna
  • długotrwały stres
  • niektóre leki
  • Badanie i dopuszczalne normy

    Ilość eozynofili, a także ich wygląd, ocenia się w czasie rozmazu krwi. Takie badanie może zlecić każdy lekarz rodzinny oraz wielu specjalistów. Na czym polega to badanie? Od pacjenta pobiera się krew. Następnie próbkę obserwuje się pod mikroskopem i poddaje ocenie. Jakie są wartości referencyjne dla eozynofili? Przedstawiają się w sposób następujący:
    • 2–4% wszystkich leukocytów, czyli białych krwinek
    • 50–400 komórek na μl krwi
    Pamiętaj, aby po otrzymaniu wyniku badania udać się do lekarza. Tylko on jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i poprawnie zinterpretować Twoje badanie.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł