Nefrolog – jakie choroby leczy, jak przygotować się do wizyty?

Nefrolog jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem problemów i chorób związanych z nerkami oraz układem moczowym. Często bywa mylony z urologiem, choć to dwie różne specjalizacje. Czym więc dokładnie zajmuje się nefrolog i jakie choroby leczy? Kiedy należy udać się na wizytę do nefrologa?

Nefrolog – czym się zajmuje?

Nefrologia jest nauką o chorobach nerek, a także i układu moczowego. Warto wiedzieć, że zajmuje się głównie problemami internistycznymi tych narządów, czyli takimi, które nie wymagają operacji czy jakichkolwiek ingerencji inwazyjnych. Neurolog leczy swoich pacjentów głównie lekami i środkami farmakologicznymi. W diagnostyce lekarz nefrolog wykorzystuje ogólne badania moczu, ale i badania krwi, np. morfologię, a także i oznaczanie stężenia niektórych substancji (m.in. kreatyniny i mocznika), sprawdza również poziom glukozy, często zleca także i jonogram czy wykonuje badanie ultrasonograficzne. Jeśli stan pacjenta tego wymaga, zleca też bardziej wyspecjalizowane badania nefrologiczne.

Lekarz nefrolog – jakie choroby leczy?

Nefrologia to dość szeroka dziedzina. Zajmuje się szeregiem różnych chorób wrodzonych nerek, a także uszkodzeniami tych narządów oraz ich nowotworami. Oprócz tych wymienionych lekarz nefrolog leczy także:
  • kłębuszkowe zapalenie nerek
  • kamicę nerkową
  • nefropatię cukrzycową
  • niewydolność nerek
  • zapalenie układu moczowego
zdjęcie ilustrujące/Canva

Nefrolog - kiedy udać się na wizytę?

Prawda jest taka, że wiele osób udaje się do nefrologa dopiero kiedy, otrzyma (często przypadkowo), nieprawidłowe wyniki badań. Powinnaś jednak wiedzieć, że organizm wysyła wiele niepokojących objawów, które powinny skłonić Cię do wizyty u tego specjalisty. Jakich?
  • częstomocz — ranny i nocny
  • mocz o ciemnym lub czerwonym zabarwieniu
  • mętny mocz
  • dziwny zapach moczu, zwłaszcza taki zbliżony do amoniaku
  • pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
To są zdecydowanie najbardziej oczywiste objawy, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza od nerek. Jednak jest też szereg mniej uwidocznionych symptomów. Takich jak stały ból w okolicach bioder, obrzęki wokół oczu czy nadciśnienie tętnicze. Warto zwracać uwagę również i na takie rzeczy.

Urolog a nefrolog – różnica

Nefrologia i urologia to dwie różne specjalizacje, choć spotykają się na wielu płaszczyznach. Podstawową różnicą między nimi jest to, że lekarz nefrolog posługuje się głównie metodami nieinwazyjnymi, np. leczeniem farmakologicznym. Z kolei urolog posługuje się głównie metodami chirurgicznymi. Co więcej, choroby, którymi zajmuje się urologia, to głównie stany zapalne układu moczowo-płciowego, nietrzymanie moczu, impotencja.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł