Daglezja zielona – wymagania, uprawa w ogrodzie. Czy daglezja jest trująca?

Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) znana również jako jedlica zielona czy jedlica Douglasa – to iglaste drzewo z rodziny sosnowatych. Naturalnie występuje na terenach Ameryki Południowej, gdzie osiąga nawet ok. 90 metrów wysokości. Natomiast w polskim klimacie w zależności od odmiany dorasta do ok. 35 m. Karłowate odmiany daglezji doskonale sprawdzają się w ogrodowych szpalerach jak i idealnie nadają się do formowania żywopłotu.

Daglezja zielona – wymagania uprawy w ogrodzie

Iglasta roślina należy do gatunku krzewów mało wymagających. Wystarczy kilka podstawowych zasad, aby cieszyć się jej wyjątkowym i dzikim wyglądem. Daglezja w ogrodzie potrafi wprowadzić dużo pozytywnego zamieszania szczególnie na dużych powierzchniach, które nabierają iście naturalnego leśnego klimatu. Stanowisko dla daglezji może być zarówno mocno nasłonecznione, jak i zacienione. Jedlica bardzo szybko dostosowuje się do określonych warunków, dzięki ponadprzeciętnymi umiejętnościami adaptacyjnymi. Należy jednak pamiętać, by wybierać miejsce osłonięte od silnych wiatrów. Z uwagi na głęboko rozbudowany układ korzeniowy daglezja bardzo dobrze radzi sobie w przesuszonym podłożu. Podlewanie daglezji konieczne jest tylko i wyłącznie w przypadku młodych świeżo posadzonych egzemplarzy. Przy czym podczas nawadniania zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż zbyt wilgotne podłoże może skutkować rozwojem niebezpiecznych dla roślin chorób. Mimo iż daglezja jest mrozoodporna, to młode sadzonki mogą być podatne na uszkodzenie przez lekkie przymrozki występujące późna jesienią lub wczesną wiosną. To jednak nie powinno sprawiać większych problemów, gdyż jedlica zielona dość szybko się regeneruje.
canva.com

Nawożenie daglezji

Daglezja zielona nie wymaga regularnego nawożenia. Jednak aby cieszyć się pięknym wyglądem rośliny, warto zastosować uniwersalny nawóz do drzew iglastych, który zapewni odpowiednią dawkę składników mineralnych. Zabieg ten możesz wykonać 2-3 razy w okresie wiosny. Poszczególne dawki aplikuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Przesadzanie daglezji

Daglezja nie toleruje przesadzania z uwagi na mocno rozbudowany system korzeniowy. Wobec tego warto przemyśleć wybór miejsca, w którym zamierzasz ją posadzić. Korzenie daglezji mogą penetrować podłoże nawet na głębokość 150 cm.

Daglezja zielona – przycinanie

Pędy kilkuletnich drzew należy skracać mniej więcej o 1/3 długości. Zabieg przycinania powinno wykonywać się na przełomie lutego i marca. Przed każdym sezonem warto również obcinać wszystkie gałązki, które zostały przemrożone. Bardzo młode egzemplarze można formować na żywopłot. W innym wypadku kilkuletnie sadzonki (do 3-4 lat od posadzenia) nie wymagają docinania, ponieważ formowanie koron przebiega w naturalny sposób.
canva.com

Odmiany daglezji zielonej

Najpopularniejsze odmiany daglezji uprawiane w Polsce to:
  • Glauca Pendula – odmiana osiągająca od 2 do 10 metrów wysokości
  • Graceful Grace – osiąga maksymalnie 2-4 metry wysokości
  • Fletcheri – jedna z najmniejszych odmian zwana daglezją karłowatą, jej maksymalna wysokość to 1,5 m.
  • Czy daglezja jest trująca?

    Oficjalnie daglezja nie jest rośliną trującą, lecz do tej pory nie przebadano tego w kontekście spożycia igieł lub innych części rośliny przez ludzi i zwierzęta.
    Autor:
    redaktor zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Obserwuj nas na
    Udostępnij artykuł
    Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga