Wiciokrzew – odmiany, uprawa, wymagania. Kiedy przycinać wiciokrzew?

Wiciokrzew (Lonicera) to popularna wieloletnia roślina ogrodowa, która idealnie wpisuje się zarówno w niewielkie, jak i duże przestrzenie. Kwitnące pnącza liczą ponad 180 gatunków występujących naturalnie w Meksyku oraz krajach Afryki północnej. Uprawa wiciokrzewu na balkonie, czy w ogrodzie nie należy do skomplikowanych. Jednak aby cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

Wiciokrzew – odmiany

Lonicera to kwitnące pnącza liczące ok. 200 różnych gatunków, które różnią się od siebie między innymi wielkością oraz kolorem kwiatów. Roślinę bez większych problemów można uprawiać zarówno w glebie, jak i w pojemnikach lub donicach. Najpopularniejsze odmiany wiciokrzewu uprawiane w Polsce to:
  • japonica – wiciokrzew japoński
  • brownii – wiciokrzew Browna
  • caprifolium – wiciokrzew przewiercień
  • tellmaniana – wiciokrzew Tellmana
  • periclymenum – wiciokrzew pomorski
  • acuminata – wiciokrzew zaostrzony
  • Uprawa wiciokrzewu – wymagania, miejsce uprawy

    Najlepszym miejscem uprawy wiciokrzewu będzie przede wszystkim to osłonięte od silnych wiatrów. Lonicera uwielbia jasne stanowiska z dużą dostępnością rozproszonego światła. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie narazić jej na bezpośrednie działanie intensywnych promieni słonecznych, co może skutkować usychaniem pnączy, a także inwazją mączniaka prawdziwego. Wiciokrzew w cieniu również poradzi sobie bez najmniejszych problemów, jednak z uwagi na niewielką ilość światła słonecznego ilość kwiatów wytwarzanych przez roślinę będzie znikoma.
    canva.com

    Podłoże dla wiciokrzewów – jakie wybrać?

    Kwitnące pnącza do ogrodu cechuje wysoka tolerancja na różne typy gleb. Najlepszym wyborem będzie jednak bogata w próchnicę i dobrze przepuszczalna ziemia. Nie może być ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. W pierwszym przypadku zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, natomiast drugi wariant to szybka droga do obumierania wynikająca z niedostatecznego rozwoju układu korzeniowego, ale i rozwój szkodników takich jak mszyce.

    Wiciokrzew - podlewanie i nawożenie

    Podlewanie wiciokrzewów powinno być zabiegiem regularnych, zwłaszcza w sezonie letnim. W miesiące najwyższych temperatur nawadnianie należy wykonywać każdego dnia. Najlepszą odpowiedzią na pytanie – kiedy podlewać wiciokrzew, jest oczywiście stałą kontrola gleby, która powinna być przez cały czas umiarkowanie wilgotna. Podlewanie zimą nie jest konieczne. Roślina nie wymaga regularnego nawożenie, lecz warto od czasu do czasu dokarmić ją kompostem lub płynnym nawozem do krzewów kwitnących.
    canva.com

    Przycinanie wiciokrzewów

    Kwitnący krzew można przycinać przez pierwsze kilka lat wzrostu w celu uformowania pożądanego kształtu. Zabieg ten wykonywać najlepiej na przełomie stycznia i lutego. Kolejnym powodem sięgnięcia po sekator powinno być też usunięcie uszkodzonych pędów po zimie.
    Autor:
    redaktor zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Obserwuj nas na
    Udostępnij artykuł
    Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga