Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie
Mocznica to zespół objawów, który spowodowany jest upośledzeniem funkcji nerek. Dolegliwość tę nazywamy również uremią. W wyniku mocznicy organizm gromadzi toksyny. Dzieje się to w konsekwencji występowania innych chorób prowadzących do wyniszczania miąższu nerkowego. Jakie są główne objawy mocznicy?
Mocznica – objawy
Objawy mocznicy są bardzo ogólne. Choroba ta może dawać o sobie znać poprzez wysyłanie sygnałów praktycznie z każdego układu organizmu. Chory może uskarżać się na ogólnie złe samopoczucie. Niestety, niezdiagnozowana i nieleczona mocznica może doprowadzić do śpiączki. Wszystko przez toksyny, które w jej wyniku oddziałują na mózg. Należy też dodać, że może ona przez dłuższy czas nie dawać i żadnych symptomów. Jakie są najczęstsze objawy mocznicy?- drażliwość i nadpobudliwość
- senność
- brak apetytu
- drętwienie i skurcze kończyn
- niesmak występujący w ustach
- problemy z układem trawiennym - nudności, biegunki, wymioty
- mocne i częste bóle głowy
- arytmia
- zapach amoniaku z ust
- sucha, łuszcząca się skóra
zdjęcie ilustrujące/Canva
Choroba mocznica – przyczyny
Mocznica zazwyczaj jest konsekwencją innych chorób. Każda z nich jest bardzo poważną jednostką. Może też jednak pojawić się w wyniku fizycznego uszkodzenia nerek. Jakie choroby mogą powodować wystąpienie mocznicy?- cukrzyca
- nadciśnienie
- kłębuszkowe zapalenie nerek
- zapalenie pęcherza moczowego
- zwężenie tętnicy nerkowe
- nowotwory
Jak przebiega leczenie mocznicy?
Leczenie mocznicy bezwzględnie musi przebiegać pod stałą kontrolą lekarza. Bardzo ważna w leczeniu mocznicy jest dieta - unikanie wysokobiałkowych produktów czy picie właściwej ilości płynów. Pomaga to w zniwelowaniu objawów oraz dolegliwości. W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonywanie dializ, a jeszcze rzadziej przeszczep nerki. Innymi sposobami na leczenie mocznicy jest ograniczenie wysiłku fizycznego i unikanie kontaktów z osobami chorymi. Właściwa terapia farmakologiczna zlecona przez specjalistę. Bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza, a także regularne wykonywanie badań. Chory na mocznicę musi pamiętać też o tym, aby prowadzącemu medykowi zgłaszać wszystkie niedomagania i nieprawidłowości.Jak zapobiegać chorobie?
Najważniejsze w zapobieganiu mocznicy jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Istotna jest właściwa dieta i dobre nawodnienie organizmu. Bardzo istotna jest też profilaktyka dotycząca zapaleń dróg moczowych i ich zakażeń. Oczywiście także właściwe postępowanie w przypadku ich wystąpienia.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Czy piwo pomaga na nerki?
Wiele z nas słyszało już różne teorie na temat wpływu piwa na nasze nerki. Czy naprawdę piwo może mieć korzystny efekt na nasze zdrowie nerkowe? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii i postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Pokrzywa i mniszek lekarski - oto dwa zioła, która pomogą w regeneracji ważnego narządu!
Nerki odpowiadają za wiele ważnych procesów w organizmie. Nie można bagatelizować sobie ich stanu, bo jeśli one są w złej kondycji, cały organizm będzie w złej formie. Nerki mają za zadanie przefiltrowywać i oczyszczać krew, a także pomagać w usuwaniu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Zawsze można natomiast wesprzeć ich pracę. Zrobią to wybrane zioła na nerki, takie jak skrzyp, mniszek oraz pokrzywa.
Nefrolog – jakie choroby leczy, jak przygotować się do wizyty?
Nefrolog jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem problemów i chorób związanych z nerkami oraz układem moczowym. Często bywa mylony z urologiem, choć to dwie różne specjalizacje. Czym więc dokładnie zajmuje się nefrolog i jakie choroby leczy? Kiedy należy udać się na wizytę do nefrologa?