Jak czyścić pędzle do makijażu ?

Większość kobiet każdego dnia do nałożenia makijażu używa przynajmniej jednego bądź nawet kilku pędzli. Zachowanie ich odpowiedniej czystości stanowi niezwykle ważny element. Wynika to z faktu, iż we włosiu mogą gromadzić się różnego rodzaju bakterie, które zagrażają naszej skórze. A przecież na jej wyglądzie i nieskazitelności zależy nam najbardziej.
W sklepach i drogeria możemy zakupić różnego rodzaju pędzle. Część z nich posiada włosie syntetyczne, inne natomiast naturalne pochodzące od zwierząt. Ich odróżnienie jest stosunkowo łatwe, gdyż zazwyczaj pędzle z naturalnego włosia są znacznie droższe. Wynika to z kilku elementów. Przede wszystkim są one bardziej trwałe, pędzel jest delikatniejszy i lepiej się układa. No i co bardzo ważne rzadko zdarza się aby wypadały z nich włosy. Zarówno w sieci jak i w różnego rodzaju programach telewizyjnych znalazło się wiele informacji i metod o tym jak najlepiej czyścić pędzle do makijażu. Problem w tym, że bardzo często te artykuł i reportaże powinny nazywać się „jak NIE czyścić…” . Dzieje się tak dlatego, że brak w nich merytorycznych konsultacji specjalistów, tworzone są przez laików, którzy uważają, że wyczyszczenie kępki włosów nie jest problemem i na pewno nie wymaga specjalnej staranności i odpowiedniej wiedzy. Za przykład można by podać panią prowadzącą popularny program na antenie znanej telewizji, która na wizji na oczach wielu ludzi właściwie niszczy pędzel do makijażu. W jaki sposób więc należy czyścić pędzle do makijażu? Co robić, a czego unikać aby służyły nam możliwie jak najdłużej? Dowiesz się czytając naszą poniższą listę.
  1. Moczymy jedynie włosie pędzla – nie wolno nam zmoczyć żadnej innej części pędzla, łączenia powinny pozostać suche. Jest to uzasadnione ponieważ podczas produkcji elementy pędzli łączone są ze sobą za pomocą kleju, więc ich moczenie może spowodować rozklejenie a co za tym idzie zniszczenie pędzla.
  2. Nie ciągniemy za włosie – włoski znajdujące się w pędzlu są sztucznie połączone, nie wyrastają podobnie jak nasze z głowy i nie trzymają się równie mocno. Gdy są mokre ich wyrwanie jest jeszcze łatwiejsze, dlatego delikatnie myjemy uważając aby ich nie wyrwać i nie uszkodzić.
  3. Do mycia pędzli najlepiej sprawdzi się zwykły szampon lub mydło w płynie.
  4. W czasie mycia i po jego zakończeniu staramy się aby włosie pozostało w naturalnym ułożeniu, nie powodujemy jego rozczapierzania.
  5. Osuszanie pędzli powinno przypominać ruch stęplujący – delikatnie przykładamy do podłoża pędzel pod kątem prostym, aby usunąć z niego nagromadzoną wodę (NIE rozgniatamy mocno pędzla o podłoże).
  6. Można nałożyć preparat myjący na pędzel bądź delikatnie pocierać nim o antybakteryjne mydło.
  7. Po umyciu pędzle układamy do wyschnięcia na delikatnym ręczniku bądź ręczniku papierowym, nie wkładamy ich do pojemnika.
  8. Do czyszczenia pędzli można również zastosować specjalny płyn o działaniu antybakteryjnym. To rozwiązanie również jest szybkie i bezproblemowe. Jednak wymaga dokonania dodatkowego zakupu a co za tym idzie niesie za sobą niepotrzebne koszty. Do domowych pędzli wystarczy zwykle mydło lub szampon, zaś płyny świetnie sprawdzają się wśród makijażystów i w gabinetach kosmetycznych, gdzie mają one kontakt z różnymi klientami i wymagają częstego czyszczenia.
Jeśli każdego dnia do wykonania makijażu używasz pędzli konieczne pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu. Staraj się aby mycie odbywało się przynajmniej raz na dwa tygodnie – miesiąc. Ważne jest również to iż pędzle są osobistym przyrządem więc nie zaleca się ich pożyczania. Powinna używać ich tylko jedna osoba. Pozwoli to na uniknięcie wielu problemów skórnych. Marta
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł