Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Ślimaki to często spotykani goście w naszych ogrodach. Niestety nie można powiedzieć, żeby były one szczególnie chętnie przyjmowane przez ogrodników, ponieważ potrafią zniszczyć wszystko, co znajdzie się w ich pobliżu. Ślimaki uwielbiają młode części roślin i jeśli trafią na grządkę potrafią ją ogołocić ze wszystkich listków. Trzeba przyznać, że walka z tymi szkodnikami nie zawsze jest łatwa i przy bardzo dużej ilości ślimaków niekiedy trzeba poprosić o pomoc fachowców. Jednakże zanim zadzwonimy po specjalistów warto wypróbować domowe sposoby na pozbycie się ich z grodu.

Zwierzęta – pogromcy ślimaków

Na początek warto pamiętać, że nie wszystkie zwierzęta w ogrodzie niszczą naszą pracę. Wiele z nich to prawdziwi przyjaciele ogrodników i warto zadbać, aby dobrze się tu czuły. W walce ze ślimakami z pewnością pomogą nam jeże, ropuchy, ryjówki, ptaki, chrząszcze biegacze i jaszczurki, gdyż ślimaki to prawdziwy przysmak tych zwierząt. Również ślimaki winniczki mogą okazać się pożyteczne, gdyż żywią się między innymi jajami innych gatunków ślimaków. Należy jednak pamiętać, że przy dużej ilości tych szkodników same zwierzęta odwiedzające ogród lub działkę nie poradzą sobie z ich zwalczaniem.

Zbieranie ślimaków mających muszle

Jeśli nasz ogród zaatakowały ślimaki posiadające muszlę można spróbować je wyzbierać. Wprawdzie nie jest to najprzyjemniejsza praca, ale przynosi efekty. Najlepiej zbierać szkodniki do wiaderka lub innego pojemnika, a następnie wynieść je i wypuścić na wolność. Trzeba jednak pamiętać, aby nie wyrzucać ślimaków w pobliżu ogrodów i działek, bo mogą wrócić i po raz kolejny zaatakować nasze uprawy.

Zbieranie ślimaków bez muszli

Zbieranie ślimaków bez muszli jest o wiele trudniejsze aniżeli tych posiadających muszle, ponieważ zwierzęta te rzadko wychodzą na powierzchnię w ciągu dnia. Najczęściej można je spotkać wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy jest jeszcze chłodno i wilgotno. Aby móc zebrać i wyrzucić te ślimaki należy je najpierw zwabić w jedno miejsce. Najlepiej przygotować dla nich wygodne miejsce, gdzie będą mogły ukryć się przed słońcem. Można w tym celu położyć na ziemi kilka wilgotnych szmat, liści łopianu lub kapusty itp. Jako dodatkową zachętę można wyłożyć w miejscu pułapki ulubione pokarmy ślimaków np. pokrojoną marchew, jabłko, ziemniaki czy plastry buraków. Można też w ziemi umieścić plastikowe kubeczki lub talerzyki wypełnione piwem. Ślimaki bardzo lubią smak tego trunku i zwabione wpadną do pułapek.

Bariery dla ślimaków

Kolejnym sposobem poradzenia sobie z plagą ślimaków jest tworzenie naturalnych barier uniemożliwiających im swobodne poruszanie się. Aby uniemożliwić szkodnikom dotarcie do grządek z uprawami można wokół nich zrobić 20-sto centymetrowy pas ochronny usypany z trocin, igliwia, plew jęczmiennych lub żytnich albo suchego piasku wymieszanego z popiołem. Taka zapora jest dla ślimaków nie do przebycia.

Odstraszanie ślimaków

Jeśli wolimy odstraszać ślimaki niż z nimi walczyć możemy ściółkować glebę liśćmi nerecznicy samczej lub opryskiwać rośliny nawozem z jej liści. Zapach tej paproci jest bardzo nielubiany przez ślimaki i nie pojawiają się one w jej pobliżu. Podobne działanie mają opryski przygotowane z papryki. Kilogram owoców papryki należy gotować przez godzinę w 10 litrach wody, a następnie odstawić na 48 godzin, przetrzeć i przecedzić.

Zapobieganie

Często „lepiej jest zapobiegać niż leczyć” i tak też jest ze ślimakami. Jeśli nie chcemy mieć problemu z tymi szkodnikami warto zadbać o to, aby w ogrodzie nie było warunków sprzyjających ich pobytowi. Należy pozbyć się kamiennych pryzm, składów desek i materiałów budowlanych, które służą ślimakom za kryjówki i chronią je przed ich naturalnymi wrogami. Należy również wyeliminować miejsca z wysoką roślinnością, gdzie ślimaki bardzo chętnie przebywają. Jeśli w ogrodzie rośnie trawa należy zadbać oto, aby zawsze była skoszona.

Kiedy domowe sposoby nie pomagają

Jeśli pomimo starań nie udaje się pozbyć szkodników domowymi sposobami może okazać się, że trzeba będzie skorzystać z substancji chemicznych. Ponieważ substancje trujące ślimaki są często szkodliwe również dla ludzi i zwierząt zaleca się skorzystanie z usług firm zajmujących się zwalczaniem szkodników. Agnieszka
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł