Andrzejki - kiedy są? Andrzejkowe wróżby i tradycje. Sprawdź!

Coraz bliżej do andrzejek, wieczoru czarów i wróżb. Kiedyś wierzono, że w ten czas granica między światem realnym i pozaziemskim jest tak cienka, że przenika do nas magia. Uważano, że w tym okresie można poznać swoją przyszłość. Dotyczyło to jednak jedynie panien. Dzisiaj wróżby andrzejkowe to przede wszystkim dobra zabawa, z której korzystają wszyscy. Tradycja miesza się ze współczesnością, pojawiają się nowe wróżby, a data andrzejek jest coraz bardziej umowna i imprezy, czy zabawy organizuje się często w wypadający w pobliżu weekend.

Kiedy są andrzejki? Znasz dokładną datę?

Wiele osób co roku zastanawia się, kiedy są andrzejki. Często mylą im się one z imieninami Andrzeja, które wypadają 30 listopada. Andrzejki z kolei zaczynają się 29 listopada, czyli w ich wigilię. Świętowanie powinno się zacząć po zachodzie słońca, kiedy zapada zmrok. Mówi się o wieczorze wróżb, bo to właśnie wieczorem, ewentualnie jeszcze w nocy trwa zabawa i przepowiadanie przyszłości. Andrzejki są też w teorii ostatnią okazją do imprezowania przed adwentem, który w chrześcijaństwie jest czasem spokoju i oczekiwania. Dawniej zabawy andrzejkowe były tylko dla dziewcząt, podczas gdy młodzież płci męskiej obchodziła katarzynki (które wypadają w nocy z 24 na 25 listopada). Dzisiaj jednak wszyscy bawią się wigilię imienin Andrzeja. Co więcej, nie są to tylko młodzi ludzie jak kiedyś, ale też dorośli i dzieci.
Canva

Andrzejki — wróżby

Współczesne andrzejki różnią się od tych, które organizowano kiedyś przede wszystkim tym, że dzisiaj bawią się wszyscy. Dawniej wróżyły tylko młode dziewczyny, które chciały poznać swoją przyszłość dotyczącą wyjścia za mąż. Aktualnie na andrzejki, wróżby są dla każdego i nie dotyczą sfery matrymonialnej, a każdej dziedziny życia. Najbardziej popularne jest chyba lanie wosku. W rondelku na ogniu trzeba poroztapiać świece. Stopiony wosk przelewa się przez dziurkę od klucza nad miską z zimną wodą. Kiedy masa powstała ze świeczek ostygnie — podnosi się ją do światła i patrzy jaki cień rzuca na ścianę. To właśnie ten cień pokazuje przyszłość. Kolejną, dość znaną zabawą jest losowanie przedmiotów. Rzeczy można schować w worku, do którego wsadzi się rękę, albo pod kubeczki, które się pomiesza. To, co się wyciągnie, ma pokazać przyszłość. Na przykład pieniądze mogą symbolizować bogactwo, a kluczyki od auta — podróże. Popularne jest też rzucanie za siebie obierek od jabłka. Kiedyś miały pokazywać pierwszą literę imienia przyszłego ukochanego. Dzisiaj można je dowolnie interpretować. Ciekawą zabawą jest napisanie imion męskich (albo żeńskich) na papierowym sercu i przebijanie go igłą z drugiej strony. Imię, na które się trafi, ma należeć do przyszłego partnera. Gra związana z przepowiadaniem matrymonialnej przyszłości to też wyścig butów. Kapcie lub inne obuwie ustawia się jeden za drugim. Osoba, której but pierwszy "wyjdzie" z pokoju — pierwsza zmieni stan cywilny. Ostatnio modne stały się też ciasteczka z wróżbą, które są całkowicie współczesnym zwyczajem i nie mają nic wspólnego z dawnymi tradycjami.
Canva

Impreza andrzejkowa

Andrzejki to nie tylko okazja do wróżb, ale też do imprezowania, czy po prostu zabawy. W szkołach i przedszkolach są organizowane dla dzieci liczne atrakcje. Wyprawiane są też bale czy domówki. Oczywiście, jeśli andrzejki wypadają w środku tygodnia, to impreza andrzejkowa przenoszona jest na najbliższy weekend. A jak wygląda taka zabawa? Obowiązkowe jest lanie wosku, pojawiają się też ciasteczka z wróżbami. Niektórzy próbują przebierać się za czarownice, wróżki czy wróżbitów. Dekoracje nawiązują do świec, magii i kluczy. A czasem z andrzejek zostaje jedynie nazwa. Ludzie po prostu tańczą, jedzą, piją i dobrze się bawią.
Canva

Andrzejki — tradycja i zwyczaje sprzed lat

Kiedyś, kiedy w andrzejkowy wieczór wróżyły sobie tylko niezamężne dziewczyny, próbowały dowiedzieć się, kiedy poznają swojego ukochanego, poznać jego imię i odgadnąć dzień ślubu. Poza wymienianymi wcześniej wróżbami pościły i modliły się w ciągu dnia, żeby w nocy, we śnie zobaczyć przyszłego męża. Starały się też przekupić... psy. Wszystkie panny szykowały jedzenie. Ta, która zrobiła coś, co zwierzę zjadło jako pierwsze — miała najszybciej wyjść za mąż. Jak widać, zmieniły się zwyczaje, które panowały w andrzejki. Tradycja częściowo została zapomniana i zmodyfikowana. Za to teraz, wszyscy mogą bawić się podczas tego święta.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł