Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
8 cech toksycznej matki
Toksyczni rodzice mogą zrujnować życie niejednego dziecka, szczególnie tego starszego, lub nawet dorosłego, które chciałoby prowadzić swoje życie samo, bez zbędnej „pomocy”. Szczególnie zagrażająca normalnemu i satysfakcjonującemu życiu jest toksyczna matka. Matki takie bywają złe szczególnie względem córek, przerzucając na nie swoje plany i cele, niespełnione marzenia oraz zazdrość.
Cechy toksycznej matki:
1. Toksyczna matka wiecznie wtrąca się w nasze sprawy. Zawsze próbuje doradzić, jednak nie zawsze dobrze. Jej porady są niekiedy nic nieznaczące, ale próbuje za wszelką cenę zaznaczyć swoje terytorium. 2. Często się obraża, krzyczy lub okazuje w inny sposób silne emocje. Szczególnie, kiedy nie chcemy zrobić czegoś po jej myśli. Odmówienie toksycznej matce skutkować może utratą przez nią cierpliwości i wybuchem złości. 3. Toksyczna matka uprzykrza, czasem nieświadomie, życie swoim dzieciom. Stawia sprawy w taki sposób, aby jak najbardziej przeszkodzić im w samodzielności. Nie pomaga, kiedy jest o to proszona. Często chce „pomóc” jednak wtedy, kiedy jest to zbyteczne. 4. Często wzbudza w córce, czy w synu poczucie winy. Obwinia dziecko za wszystko, co złe. Wypacza widzenie świata. Próbuje ukarać je za wszelkie niepowodzenia. Nie uznaje żadnych porażek. 5. Toksycznej matce się nie odmawia. Odmowa rozumiana jest, jako brak miłości, zrozumienia i ostateczne „zejście na psy”. Często pokazuje ona, że dziecko nie zajmuje się nią należycie: jest za mało troskliwe, kochające i miłe. 6. Toksyczna matka przeszkadza w założeniu rodziny przez swoje dziecko. Jest ona głównym obiektem w życiu każdego dziecka. Dominuje na każdym etapie życia. Nawet, jeśli dziecko znajduje partnera, to nie może on długo „wytrzymać”, mając na karku oddech toksycznej matki – wtrąca się ona w każdym momencie życia dziecka. 7. Dziecko nie może odnaleźć się w dorosłym życiu. Prowadzone jest za rękę od małości. Musi spełniać każde życzenie i rozkaz toksycznej matki. Jest ofiarą destruktywnej miłości, która zaprowadzić może obie te osoby – połączone taką więzią – do szaleństwa. 8. Dziecko jest lękliwe, boi się wyrażać swoje zdanie. Nie ma własnych marzeń, własnych planów i zainteresowań. Wykonuje polecenia matki, robi to, co ona chce żeby robiło. Zabija to indywidualność i poczucie własnej tożsamości.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
"Moja córka cały czas chce spać z nami w łóżku. Mam tego dość!"
Wielu rodziców spotyka się z sytuacją, w której ich dziecko chce spać z nimi w łóżku. To zjawisko, znane jako "wspólne spanie", może wywołać różne emocje i rozterki w rodzinie. Z jednej strony chcemy, aby nasze dzieci czuły się bezpieczne i komfortowo, ale z drugiej strony może to utrudniać nam zdrowy sen i prywatność. Warto zrozumieć, dlaczego dziecko wykazuje takie zachowanie i jak można to rozwiązać, aby zarówno rodzice, jak i dziecko byli zadowoleni.
Poznaj wyjątkowe korzyści z rytuału skin to skin
O tym, jak ważne jest przytulanie dziecka w postaci skóra do skóry, wiedzą doskonale nie tylko rodzice, ale i medycy. Zarówno mamy, jak i tatusiowie zachęcani są do tzw. kangurowania, czyli po prostu przytulania maleństwa do skóry rodzica. Chodzi tu nie tylko o poczucie bezpieczeństwa, ale i tworzenie silnej, rodzinne więzi już od pierwszych chwil życia poza brzuchem mamy.
5 pytań, których absolutnie nie powinniśmy zadawać młodej mamie
Wczesne macierzyństwo to piękny i zarazem trudny czas dla każdej kobiety. Odnalezienie się nowej rzeczywistości jest sporym wyzwaniem. Zebraliśmy kilka pytań, których stanowczo nie powinniście zadawać świeżo upieczonym mamom.