Canva.com

Jak zadbać o zwierzęta w Sylwestra? Rady dla opiekunów psów i kotów

Choć zwiększa się świadomość w temacie wpływu sylwestrowych hałasów na zwierzęta, wciąż wiele osób nie wyobraża sobie świętowania Nowego Roku bez fajerwerków i petard. Opiekunom zwierząt nie pozostaje więc nic innego, jak przygotować futrzastych przyjaciół na ten trudny wieczór. Sprawdź, co możesz zrobić dla zwierząt domowych, by zredukować stres wywołany hukami i eksplozjami.

Dlaczego zwierzęta stresują się w Sylwestra?

Błyskające światła i wybuchy wprawiają zwierzęta w niepokój, a często wręcz w panikę. Powód jest prosty – na co dzień nie mają kontaktu z takimi zjawiskami i nie wiedzą, co one oznaczają. Co więcej, dźwięki głośne dla ludzi, dla obdarzonych czułych słuchem psów i kotów są jeszcze głośniejsze, a co za tym idzie jeszcze bardziej nieprzyjemne. Zdarza się też, że nagłe bodźce dźwiękowe i wizualne wywołują u zwierząt traumatyczne wspomnienia. Choć dla ludzi chwilowy strach kota czy psa może wydawać się błahą sprawą, w rzeczywistości jest poważnym przeżyciem. U młodych zwierząt może nawet zaowocować problemami behawioralnymi, które trudno będzie wyeliminować.
Canva

Jak zadbać o psa w Sylwestra?

Przede wszystkim, jeśli wiesz, że Twój pies źle reaguje na sylwestrowe hałasy i błyski, nie zostawiaj go w domu samego – wbrew pozorom brak planów na Sylwestra jest tu atutem. Ważne, by widząc panikującego psa, samemu zachować spokój. Zwierzęta dobrze wyczuwają nastrój opiekunów – ich zdenerwowanie może im się udzielić, zaś zrelaksowana postawa przekonać, że nie dzieje się nic niepokojącego. Co jeszcze można zrobić dla zwierzęcia, które boi się w Sylwestra?

Odwrażliwianie

Jest to technika mająca na celu stopniowe przyzwyczajenie psa lub kota do dziwnych dźwięków. Trening trzeba jednak rozpocząć odpowiednio wcześniej, by zwierzę zdążyło oswoić się z nietypowymi bodźcami – u jednych będzie trwało to krócej, u innych dłużej. Odwrażliwianie polega na włączaniu w obecności psa czy kota nagrania z dźwiękami fajerwerków i petard. Należy zacząć od bardzo niskiego poziomu głośności, ledwie słyszalnego dla ucha człowieka. Jeśli pies nie prezentuje reakcji lękowych, można delikatnie zwiększać natężenie dźwięku, zachowując przy tym spokój.
Canva

Odwrócenie uwagi

Jeśli na skutek sylwestrowych wystrzałów zwierzę staje się niespokojne, można zająć jego uwagę zabawą lub smakołykami. Nie należy przy tym na siłę wyciągać psa lub kota z kryjówki – jest to metoda na odprężenie zwierzaków, które w zdenerwowaniu szukają kontaktu z opiekunem. Skoncentrowany na piłce czy smaczku futrzak może uznać, że są ważniejsze sprawy niż dziwne wydarzenia za oknem.

Bezpieczna kryjówka

Zapewnienie zwierzęciu możliwości schowania się jest jedną z najważniejszych kwestii. Jako kryjówki sprawdzą się kocie budki, kartonowe pudełka, kabiny prysznicowe, sterta koców oraz szafy – w tę stresującą noc warto zaryzykować pokrycie ubrań sierścią i pozwolić kotu schować się na półce. Jeśli posiadasz królika, fretkę czy innego futrzaka mieszkającego w klatce, włóż do niej kawałek miękkiego materiału, by zwierzątko miało pod czym się ukryć.
Canva

Zagłuszenie dźwięków z zewnątrz

Podczas serii huków i wystrzałów warto zasłonić i dokładnie zamknąć okna, a następnie włączyć radio lub telewizor. Hałasy z zewnątrz staną się wówczas mniej wyraźne, a zwierzę zyska znajome tło dźwiękowe. Jest to szczególnie ważne, gdy pies lub kot zostaje w Sylwestra sam w domu.

Leki uspokajające

Jeśli wiesz, że Twój zwierzak bardzo ciężko znosi Sylwestra, poproś o pomoc sprawdzonego weterynarza. Dobierze dla psa lub kota leki uspokajające, które sprawią, że nie będzie tak wrażliwy na dźwięk petard i fajerwerków. Uwaga: tego typu środki zwierzę na ogół musi zacząć przyjmować na tydzień przed nocą sylwestrową.
Canva

Czego NIE robić, gdy zwierzę boi się w Sylwestra?

  • Nie zanoś zwierzaka do łazienki – często dźwięki są w niej lepiej słyszalne niż w reszcie mieszkania. Drzwi do niej zostaw jednak otwarte – jeśli zwierzę stwierdzi, że właśnie tam chce się schować, nie należy mu tego utrudniać.
  • Przesadnie nie głaszcz, nie przytulaj i nie uspokajaj zwierzęcia – wyślesz mu w ten sposób sygnał, że faktycznie są powody do niepokoju. Zwykłe pogłaskanie powinno wystarczyć.
  • Nie stresuj się – jeśli podczas Sylwestra przebywasz w domu, postaraj się zachowywać normalnie tzn. nie denerwuj się i nie rób zamieszania. Twoje napięcie zostanie bowiem szybko odczytane i udzieli się psu czy kotu.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł