Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Czy ból brzucha w czasie ciąży jest normalny czy powinnam się martwić?
Ciąża stanowi z całą pewnością bardzo wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Przechodzimy przez niego na najróżniejsze sposoby- jedne znoszą wszystko bardzo dobrze i świetnie się czują inne natomiast nie mogą poradzić sobie z ogromem objawów jakie powoduje w ich organizmie. Jeśli, któraś z pań już wcześniej rodziła doskonale zdaje sobie sprawę co czeka ją w kolejnej ciąży. Chociaż z pewnością nie na wszystko jesteśmy w pełni przygotowane. Pamiętajmy, że sam w sobie jest to stan odmienny a dodatkowo każda ciąża jest inna. Pierworódki na pewno znacznie silniej będą się przejmować, a wręcz martwić każdym objawem czy pojawiającą się dolegliwością.
Obserwacja własna
Jeśli nosisz w sobie maleństwo z całą pewnością skrupulatnie każdego dnia obserwujesz swój organizm oraz zachodzące w nim zmiany. Nad każdą nawet niewielką anomalią zastanawiasz się czy jest to norma czy dzieje się coś niedobrego. Jeśli w trakcie ciąży pojawia się ból brzucha najczęściej nie powinien stanowić powodu do niepokoju. W jego wnętrzu rośnie mały człowiek, więc ból może świadczyć o jego rozwoju, wzroście oraz ruchach. Jeśli jednak ból jest niepokojący i nie ustępuje koniecznie skontaktuj się z lekarzem.Leki przeciwbólowe - NIE
W trakcie trwania ciąży, a już na pewno w jej pierwszym trymestrze nie powinnaś na własną rękę decydować się na przyjmowanie jakichkolwiek leków. Te o działaniu przeciwbólowym mogą zaszkodzić maluchowi. Jeśli lekarz po zbadaniu cię uzna, że ból należy zminimalizować to zaleci przyjmowanie odpowiednich preparatów.Trudne początki
Okresem iście wyjątkowym jest pierwszy trymestr. Jest to czas gdy dziecko najintensywniej się rozwija i najszybciej rośnie. Dodatkowo w organizmie przyszłej mamy zachodzą znaczące zmiany. Nasza macica musi przygotować się na przyjęcie lokatora i zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo. W tym okresie możesz odczuwać więc niewielki ból lub dyskomfort w tej części swojego ciała. Co dokładnie powoduje ból brzucha na początku ciąży?- Macica coraz większa – to prawda w tym początkowym okresie po zapłodnieniu musi ona się znacząco powiększyć, jej rozciąganie się powoduje jednocześnie naciąganie się więzadeł które ją przytrzymują. Wynikiem tego jest uczucie naciągania w okolicy podbrzusznej. Czasem uciskane są również okoliczne narządy jak np. pęcherz moczowy co wywołuje delikatne pobolewanie podbrzusza.
- Hormony – początek ciąży łączy się również ze wzrostem ilości hormonów płciowych w drogach rodnych, co wywołuje wzmożony napływ krwi oraz wrażenie obrzmienia i pełności, kobiety opisują to jako uczucie wypełnienia w dole brzucha a niektóre porównują to do objawu pojawiającego się bezpośrednio przed wystąpieniem miesiączki.
- Ryzyko – nie wolno nam zapominać, że o poronienie najłatwiej właśnie w czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży. Nie powinnyśmy więc bagatelizować, żadnego pojawiającego się w tej okolicy bólu i skonsultować się z lekarzem. Jeśli natomiast bóle w dolnej partii brzucha mają charakter skurczów i nie ustępują należy koniecznie udać się do lekarza. Jeśli w przychodni akurat nie przyjmuje nasz lekarz prowadzący pojedźmy do szpitala, gdyż powinnyśmy jak najszybciej zostać objęte opieką specjalistyczną.
Ciąg dalszy
W drugim i trzecim trymestrze maluch nadal intensywnie rośnie i zaczyna się poruszać. Ze względu na to również powiększa się macica, brzuszek rośnie. Takie zmiany również mogą powodować pobolewania brzucha. Jednakże w tym okresie ciąży najczęściej nie stanowią one zagrożenia. Zgłoś się do lekarza jeśli coś cię niepokoi. Innym rodzajem „bólu” w tym czasie mogą być kopniaki malucha, niektórym mamom szczególnie pierworódkom trudno je zakwalifikować. Czasem uznajemy je za delikatne skurcze, czasem za bulgotanie, jednak dość szybko powinnyśmy się zorientować co się dzieje.Skurcze przepowiadające
To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które mają na celu przygotowanie mamy do porodu. Każda mama je odczuwa, jednak najczęściej nie powodują bólu. Macica twardnieje a następnie się rozluźnia. W wielu przypadkach ten rodzaj skurczy występuje regularnie nawet przez kilka godzin po czym całkowicie znika. Niektóre mamy wskazują na towarzyszące im bóle w krzyżu oraz pogorszone samopoczucie.Kiedy do lekarza?
- Ciąża to wyjątkowy okres. Nie troszczysz się tylko o sobie ale również o maleństwo. Jeśli jakikolwiek objaw cie zaniepokoi niezwłocznie udaj się do lekarza.
- Poród – może zacząć się zgodnie z podanym przez lekarza terminem ale również wcześniej. Jeśli odczuwasz w podbrzuszu bóle o charakterze skurczowym, może to oznaczać, że zaczynasz rodzić. Jeśli takie nawet pojedyncze skurcze występują więcej niż 10 razy w ciągu doby, i zauważasz że czas między kolejnymi ulega skróceniu jedź do szpitala.
- Krwawienia/plamienia – jeśli cokolwiek takiego się pojawi musisz natychmiast udać się do lekarza. Jeśli nie ma możliwości pójścia do przychodni jedziemy do szpitala. Jest to objaw, który może sugerować odklejanie się łożyska, a nawet wczesne objawy poronienia czy wcześniejszego porodu. Bóle są wówczas dość silne, często pojawiają się również regularnie co kilka lub kilkanaście minut.
- Objawy towarzyszące – do niepokoju mogą nakłonić wymioty, biegunki oraz gorączka. Najlepiej udać się do lekarza gdyż może to być wynik zarówno zatrucia pokarmowego, jak i zapalenia wyrostka bądź pęcherza, a to będzie wymagać natychmiastowej interwencji.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
In vitro - wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu
Często marzymy o tym, by zostać rodzicem i powiększyć naszą rodzinę. Niestety, nie zawsze jest to tak łatwe, jak nam się wydaje. Długotrwałe starania o dziecko mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. W takich sytuacjach wiele par decyduje się na zabieg in vitro. Co to takiego? Jak się do niego przygotować? Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? W tym artykule odpowiemy na te pytania i podzielimy się wiedzą na temat in vitro.
Czy w ciąży można się kochać?
Jednym z często pojawiających się pytań wśród par oczekujących dziecka jest, czy można się kochać w ciąży. Otóż, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i należy słuchać swojego ciała oraz konsultować się z lekarzem prowadzącym.
Masaż krocza przed porodem - czy warto go wykonywać?
Regularny masaż krocza przed porodem może być bardzo korzystny dla przyszłych mam. Jest to skuteczna metoda przygotowania ciała do porodu siłami natury. Ale jak wykonywać masaż krocza? Czy jest on w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć na temat masażu krocza przed porodem.