Czego kobieta w ciąży robić nie powinna?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Czego kobieta w ciąży robić nie powinna?

Ciąże nazywamy bardzo różnie. Czasem jest to stan błogosławiony, czasem odmienny. Z całą pewnością noszenie w łonie przez 9 miesięcy nowego życia, rozwijającego się małego człowieka wymaga wyrzeczeń i skrupulatnej dbałości o własne zdrowie. Gdyż właśnie w ten sposób możemy zapewnić lepszy stan dziecka po narodzinach. Czego jednak kobiecie w ciąży naprawdę nie wolno? Czy wszystko jest całkowicie zakazane? Czy poziom obecnej wiedzy medycznej i możliwość wystąpienia komplikacji tak nas paraliżuje, że popadamy w skrajności, robiąc z ciężarnej kobietę obłożnie chorą?

1. Dźwiganie

Ta kwestia nie podlega najmniejszej dyskusji. Kobietom już od samego początku ciąży zabrania się noszenia ciężkich przedmiotów. Nie przestrzeganie tej zasady może nieść za sobą groźne konsekwencje zarówno dla mamy jak i dla malca. Jakie mogą wystąpić objawy? Z całą pewnością bóle stawowe, bóle kręgosłupa, problemy z poruszaniem się a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do poronienia. Jeśli po większym wysiłku fizycznym pojawi się u ciebie krwawienie, bóle w narządach ruchu czy złe samopoczucie koniecznie udaj się do lekarza prowadzącego ciążę. Nie zrozum absolutnie, że w trakcie ciąży masz unikać aktywności, chodzi jedynie o podnoszenie i przenoszenie cięższych rzeczy. Zakupy może zrobić partner a ty do sklepu sama wybieraj się jedynie po chleb.

2. Używki

Zadawanie pytania czy w czasie ciąży powinnyśmy powstrzymać się od palenia papierosów oraz picia alkoholu może niektórym osobom wydać się śmieszne. Jednak są i tacy, którym trzeba uświadomić konsekwencje jakie używki niosą dla dziecka. Picie alkoholu może doprowadzić do rozwoju płodowego zespołu alkoholowego, który spowoduje ciężki stopień niepełnosprawności i dziecko będzie wymagać stałej opieki. Jednak może również doprowadzić do śmierci maleństwa. Palenie natomiast powoduje przenikanie do łożyska wielu szkodliwych substancji chemicznych, które negatywnie oddziałują na rozwój naszego potomka. Konsekwencjami palenia mogą być m.in. : niska waga urodzeniowa, niedotlenienie czy też wystąpienie wad wrodzonych. Tak więc aby nasze dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy mama koniecznie musi zrezygnować w ciąży z nawet malutkich ilości alkoholu oraz palenia tytoniu.

3. Regulacja diety

Na co dzień każdy z nas żyje w ciągłym biegu i pośpiechu. Nawet nasze posiłki nie są takie jak być powinny. Jemy szybko i niestety często niezdrowo. W ciąży zachodzi uzasadniona konieczność zmiany tego stanu rzeczy. Rozwijające się dziecko potrzebuje wielu witamin oraz składników odżywczych, które powinny być każdego dnia dostarczane z pokarmem. Oczywiście stosuje się w ciąży dodatkową kompleksową suplementację witaminową, jednak to nie wystarczy i nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety. Codzienny jadłospis ma również wpływ na mamę. Ciąża zabiera nam wiele energii i składników, które również potrzebne są naszemu organizmowi, tak więc jeśli będziemy dostarczać je z pokarmem poczujemy się lepiej i łagodniej dotrwamy do rozwiązania.

4. Sposób ubierania się

Zmiana niektórych elementów może okazać się konieczna. W trakcie ciąży zmienia się środek ciężkości i pojawia się silne obciążenie dla kręgosłupa. Z tego powodu przyszłym mamom zaleca się rezygnację z noszenia obuwia na wysokim obcasie. W kwestii pozostałej garderoby to ubrania powinny być dostosowane do gustu konkretnej ciężarnej. Nie ma potrzeby dokonywania radykalnych zmian. Zaleca się jednak przewiewne i względnie luźne ubrania, które pozwolą skórze oddychać i uchronią nas przed bolesnymi otarciami na skórze.

5. Minimalizacja stresu

Ciężarne kobiety powinny możliwie jak najmniej się denerwować . W momencie gdy pojawia się stres i silne napięcie w organizmie wzmaga się tempo przepływu krwi oraz spada poziom żelaza. Co może stanowić podstawę do poronienia. Wskazane jest aby kobiety w ciąży unikały sytuacji stresowych oraz znalazły metodę na rozładowanie napięcia – wizyta na basenie, delikatny masaż.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie