Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Antyoksydanty w trosce o młodość oraz zdrowie – 5 najlepszych źródeł
Antyoksydanty zwane są inaczej przeciw- lub antyutleniaczami. Jest to grupa związków chemicznych, które wstrzymują lub opóźniają proces utleniania danej substancji, a więc przedłużają jej świeżość. Antyoksydanty to naturalne substancje roślinne, ale mogą nimi być również jony metali przejściowych np. selenu.
Dlaczego warto stosować antyoksydanty?
Przeciwutleniacze polecane są, jako środki pomagające zapobiegać chorobom niedokrwiennym serca czy nowotworom. Mają także przeciwdziałać chorobie wysokościowej. Dostępne są jako suplementy diety i w taki sposób przyjmuje je większość osób zachęconych do wypróbowania ich skuteczności. Wyniki prowadzonych badań na tym polu są sprzeczne. Niektóre z nich donoszą o wysokim korzystnym wpływie spożywania antyoksydantów na zdrowie człowieka, a niektóre nie znajdują żadnych korelacji pomiędzy spożywaniem przeciwutleniaczy, a poprawą zdrowia.Źródła antyoksydantów:
1. Spożywane pokarmy Źródłem antyoksydantów powinny być przede wszystkim spożywane codziennie pokarmy, w tym warzywa i owoce. Produkty zbożowe również posiadają ich odpowiednią ilość. Warto jeść: imbir, czerwoną kapustę, paprykę, bób, fasolę, szpinak, brukselkę, pietruszkę, czarne porzeczki, jeżyny, granaty, agrest, kasze jęczmienne, kasze gryczane, produkty z mąki kukurydzianej, orzeszki ziemne, nasiona słonecznika, orzechy włoskie, cytryny, ananasy, mandarynki, śliwki, pomarańcze czy wreszcie truskawki. 2. Spożywanie odpowiedniej ilości flawonoidów Flawonoidy również posiadają działanie antyoksydacyjne, a dodatkowo działają przeciw wolnym rodnikom. Znajdziemy je w warzywach strączkowych, owocach, orzechach, gorzkiej czekoladzie, ale także w zielonej i czarnej herbacie. Korzystnie wpływają także na prewencję chorób miażdżycowych. Najlepsze źródła flawonoidów: owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, borówki amerykańskie, żurawina, kakao i aronia. 3. Karotenoidy i działanie antyoksydacyjne Karotenoidy mają działanie podobne do flawonoidów, ale znajdują się głównie w warzywach i owocach o żółtym, pomarańczowym i czerwonym ubarwieniu. Szczególnie dobre dla zdrowia są luteina, likopen i zeaksantyna. Chronią one przed chorobami oczu (ochraniając plamkę żółtą) oraz przed miażdżycą. 4. Wszechobecna witamina C Jedną z witamin o działaniu antyoksydacyjnym jest właśnie witamina C. Poprawia odporność, świetnie przygotowuje organizm do walki z chorobą. Ponadto pobudza syntezę kolagenu więc wpływa korzystnie na wygląd i stan naszej skóry. Pomaga w regeneracji witaminy E. Źródła witaminy C: brukselka, aronia, owoce cytrusowe, brokuły i papryka. 5. Witamina A i E Kolejną witaminą antyoksydacyjną jest witamina A. Poprawia funkcjonowanie narządu wzroku i poprawia kondycję skóry. Najlepiej spożywać produkty bogate w beta-karoten czyli prowitaminę A, która zamieniana jest w łatwy sposób na przyswajalną witaminę A. Warto więc spożywać marchewkę, boćwinę, szczaw, szpinak, dynię, morele, brokuły, pomidory czy brzoskwinie. Witamina E jest już ostatnią witaminą antyoksydacyjną. Ma jednak najsilniejsze działanie spośród wymienionych. Nazywa się ją nie bez powodu „witaminą młodości”. Pomaga w nawilżaniu skóry i utrzymaniu jej zdrowego wyglądu – zapobiega przy tym wszelkim zmianom w tkankach i komórkach. Witaminę E znajdziemy w następujących produktach: orzechy, nasiona zbóż, kiełki pszenicy, oleje roślinne, w tym oleje słonecznikowe i rzepakowe.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Jaka jest najzdrowsza kuchnia na świecie?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaka jest najzdrowsza kuchnia na świecie? Jeśli tak, to odpowiedź może cię zaskoczyć. Kuchnia, która uznawana jest za najzdrowszą na świecie, to kuchnia śródziemnomorska. Jest to połączenie różnych kuchni basenu Morza Śródziemnomorskiego, takich jak włoska, grecka, hiszpańska, prowansalska, turecka, tunezyjska i marokańska.
Reishi: Sekret zdrowia z Azji!
Grzyby Reishi, znane również jako grzybki reishi, grzyb reishi lub lakownica żółtawa, są od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej w Azji. Ich niezwykłe właściwości sprawiają, że są one cenione za swoje działanie na organizm człowieka. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, czym dokładnie są grzyby Reishi oraz jakie mają właściwości i zastosowanie.
Olej ryżowy
Białych ziarenek ryżu popularnych szczególnie w kuchni azjatyckiej raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak ziarna to nie wszystko, co można pozyskać z tej rośliny. Powstają z niej także inne produkty, takie jak mąka, płatki, otręby czy… olej ryżowy! Jakie ma właściwości i czy warto go stosować?