Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Rozszerzanie diety dziecka - 7 najlepszych zup
Zupa to jedno z najlepszych dań dla malucha. Znajduje się w niej całe mnóstwo warzyw, trochę tłuszczu, mięska oraz kasza, ryż lub makaron, które dostarczą dobrych węglowodanów. Podawanie dziecku zupy zapewni mu pełny i pełnowartościowy posiłek. Zaś pośród wielu, które mama może ugotować z pewnością znajdzie się taka ulubiona, którą maluch chciałby jeść przez cały dzień na okrągło. Zupa rozgrzeje i odpowiednio nawodni – to jeden z najlepszych posiłków.
Jakie zupy przygotować dla maluszka? Oto nasze propozycje.
1. Krupnik – to idealna zupa na kłopoty brzuszkowe maluchów. Jednak podawaj ją od około 10 miesiąca życia. Niezwykle wartościowa jest zawarta w nim kasza jęczmienna, w której znajdują się pokłady rozpuszczalnego błonnika. Dzięki niemu dziecko będzie łatwiej się wypróżniało, pozbędzie się nagromadzonych gazów, a procesy trawienne się usprawnią. Dodaj do tej zupki delikatne mięso (cielęcina), oraz posyp ją natką pietruszki, która wspomoże wchłanianie żelaza. 2. Rosół – podawaj dziecku na wzmocnienie od około 11 miesiąca życia. Przygotuj wywar z chudego mięsa i dużej ilości warzyw. Tłuszcz w rosole nie jest specjalnie wartościowy dlatego najlepiej go usunąć. 3. Pomidorówka – często jedna z ulubionych maminych zupek. Dziecko może zacząć ją kosztować od około 9 miesiąca życia. Jest ona wartościowa dla dzieciaczków jak i dla mam. Przypadłości związane z drogami moczowymi dotykają zarówno małe dzieci jak i kobiety. Z tego powodu warto postawić na zupę z pomidorów, które zawierają w sobie wysokie ilości potasu, który oczyszcza nerki. 4. Marchwianka – zupka, w której znajdują się przede wszystkim marchew oraz ryż. Świetna w leczeniu problemów biegunkowych u dzieci. Mogą ją jeść maluchy już od 5 miesiąca życia, gdyż jej składniki niezwykle rzadko powodują jakiekolwiek alergie. Pamiętajmy jednak aby nie dawać jej dzieciakom, u których występują zaparcia, gdyż problem może stać się znacznie dotkliwszy. 5. Jarzynowa – w tej zupce znajdziemy mnóstwo warzyw, które dostarczą naszej pociesze wielu witamin oraz mikroelementów. Jej podawanie można rozpocząć już około 8 miesiąca życia. Jest to zupa bardzo wszechstronna gdyż możemy w niej umieścić najróżniejsze warzywa, zależnie od tego co lubimy my i nasze dziecko. Można ją również zagęścić np. dodając zmiksowanego ziemniaka, mleko modyfikowane, kaszkę kukurydzianą lub gdy dziecko osiągnie 11 miesięcy śmietanę. 6. Ogórkowa – wbrew pozorom może się okazać, że twoje dziecko przepada za kwaśnym smakiem ogórków w tej zupie. Jej dodatkowym atutem jest że poprawia apetyt. Pierwsze zupy ogórkowe najlepiej przygotować z ogórków kiszonych wykonanych samodzielnie. Są znacznie zdrowsze od tych sklepowych, które w niektórych przypadkach są zakwaszane octem, a jest niezdrowe dla dziecka. 7. Barszcz czerwony – tą zupę podajemy od około 8 miesiąca życia. Buraki wspomogą krew malucha żelazem jednocześnie zapobiegając anemii. Doskonale sprawdza się również w walce z zaparciami. Dziecku które nie ukończyło roku podajemy zupkę bez śmietany, może być również barszcz ukraiński jednak zamiast grochu powinna się w nim znaleźć fasolka szparagowa. Małe dzieci nie powinny również zjadać zupki zakwaszanej octem. Można do tego wykorzystać cytrynę jednak również po skończeniu przez malucha roku. MartaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jaka zupa na obiad? Smaczne, zdrowe i pożywne przepisy
W Polsce zupy są niesamowicie popularną formą posiłku. Jeśli Ty też je uwielbiasz, poznaj nowe, intrygujące przepisy na pożywne, smaczne i zdrowe zupy w nieco innym wydaniu.
Pierwsze przeciery dla dziecka jak je przygotować
Gdy rozpoczynamy rozszerzanie diety naszego malucha często stajemy przed pytaniem czy posiłki przygotowywać samodzielnie czy kupować popularne i ogólnodostępne słoiczki. Coraz więcej mam wskazuje, że dużo lepiej zrobić je samemu. Są znacznie zdrowsze, nie ma różnego rodzaju niespodzianek i dokładnie wiemy co się w nich znajduje. Jednak jak je komponować i przechowywać?