Dlaczego nie spieszyć się z powrotem do domu po porodzie?

Gdy wydasz na świat maleństwo to nikogo nie zdziwi fakt, że będzie zależało ci na możliwie jak najszybszym powrocie z nim do domu. Narodziny małego szczęścia przeorganizowują nam życie i chcemy jak najszybciej nauczyć się w tym nowym świecie sprawnie funkcjonować. Poza tym chyba nikt nie lubi szpitali więc nawet jeśli mamy zapewnione najlepsze warunki zrobimy wszystko aby szybko uciec z niego do domu.
Jeszcze większe pragnienie powrotu do domu kiełkuje w kobietach, które z różnych przyczyn przed porodem musiały spędzić jakiś czas na oddziale patologii ciąży. Ich pobyt w placówce medycznej wydaje się przedłużać i nie kończyć więc chętnie wypisałyby się z maluchem na własną prośbę. Niestety nie zawsze jest to możliwe, gdyż lekarze zalecają np. pozostanie dodatkowego dnia czy dwóch ze względu na fizjologiczną żółtaczkę u maleństwa. Pomimo, że często niezbyt dobrze czujemy się w szpitalu i chcemy uciekać do domu, do bliskich i zacząć cieszyć się rodzicielstwem to warto pozostać na tyle długo na ile zalecają lekarze i w pełni wykorzystać ten czas kiedy jesteśmy razem z maluchem pod stałą opieką.

Opieka

W szpitalu zarówno mama jak i maleństwo mogą liczyć na fachową opiekę i pomoc. Położne i lekarze ginekolodzy każdego dnia w czasie obchodów i nie tylko sprawdzają czy mama we właściwym tempie wraca do formy po wyczerpującym porodzie, czy wszystko się odpowiednio goi. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek anomalie natychmiast udzielana jest pomoc. Podobnie jeśli chodzi o nasze maleństwo. Zaraz po narodzinach potrzebuje fachowej opieki i obserwacji. Specjaliści sprawdzają czy właściwie przybiera na wadze czy nie pojawiają się żadne wady. Dziecko może również mieć fizjologiczną żółtaczkę, przez która konieczne będzie dłuższe pozostanie w szpitalu. Zdarza się również, że pojawi się infekcja, u malucha którego układ odpornościowy jest nadal dość słaby. Tak więc pierwsze dni życia pod odpowiednią opieką są kluczowe dla zdrowia małego człowieka.

Zastępstwo

Po porodzie świeżo upieczone mamy są często niezwykle zmęczone, mogłyby spać niemal bez przerwy i najczęściej wykorzystują do tego czas kiedy ich dziecko również śpi, a że noworodek bardzo dużo śpi to mogą spokojnie odpocząć i dojść so siebie. Nawet jeśli wydaje ci się, że po narodzinach malucha masz niespożytkowane pokłady energii i możesz wszystko to zastanów się nad tym. Możesz prosić o pomoc a maluchowi nic się nie stanie jeśli jakiś czas zajmą się nim pielęgniarki a ty spokojnie odeśpisz.

Pomoc

Szpital jest miejscem, gdzie szczególnie pierworódki mogą się bardzo wiele nauczyć. Jeśli korzystały ze szkoły rodzenia lub dużo czytały o pielęgnacji noworodków, to z pewnością są obeznane z teorią, jednak jej zastosowanie w praktyce, szczególnie w pierwszych dniach bywa bardzo trudne. Położne na oddziale położniczym z pewnością pokażą i nauczą jak należy pielęgnować chociażby pępek, a specjaliści z poradni laktacyjnej nauczą prawidłowych technik karmienia piersią.

Jak długo będę leżeć w szpitalu?

To zależy od tego w jaki sposób dziecko przyszło na świat oraz od wielu innych okoliczności. Standardowo kobieta, która wydała potomstwo na świat drogami naturalnymi pozostaje z maleństwem w szpitalu przez trzy dni, natomiast jeśli konieczne było przeprowadzenie cesarskiego cięcia to pięć dni. Zdarza się również, że lekarze wskazują konieczność dłuższego pobytu na oddziale, zapytaj wówczas o przyczynę konieczności wydłużenia hospitalizacji.

O czym pamiętać przed wyjściem ze szpitala?

  • Dowiedz się czy lekarz ma dla ciebie jakieś zalecenia oraz kiedy powinnaś się udać na zdjęcie szwów.
  • Zapytaj lekarzy na co powinnaś zwracać szczególną uwagę po powrocie do domu, zarówno u siebie jak i u malucha i z czym jechać do lekarza.
  • Możesz zadawać lekarzom i położnym pytania o dosłownie wszystko co cię niepokoi. Jeśli to twoje pierwsze dziecko masz prawo nie wiedzieć czy kupka może mieć zielony kolor albo nie znać przyczyny innego drobiazgu.
  • W czasie rozmowy z lekarzem poproś o dokładne przeanalizowanie aktualnych wyników badań twojej małej pociechy. Pytaj o każdy drobiazg – jeśli dziecko wolno przybiera na wadze to czy budzić je częściej na karmienie, jeśli po urodzeniu poziom glukozy we krwi był na niskim poziomie to czy nie potrzebuje uzupełnienia tego składnika.
  • Nie staraj się na siłę wszystkiego dokładnie zapamiętać, najlepiej przygotuj notes i wszystko skrupulatnie sobie zapisz aby nie pominąć ważnych zaleceń lekarza.
  • Porozmawiaj z położną i poproś o powtórzenie wskazówek pielęgnacyjnych.
  • Maluszek zanim dostanie wypis ze szpitala jest dokładnie, kilkakrotnie badany przez specjalistów, jednak ważne jest również aby mama zwracała uwagę na to co dzieje się z dzieckiem i w razie dopatrzenia się jakiejś anomalii powiadomiła lekarza.
Marta
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł