Kontrowersyjne odchudzanie - szkodliwość tabletek odchudzających

Korzystanie z tabletek odchudzających to jedna z najbardziej kontrowersyjnych metod odchudzania się. Leki niezapisywane przez lekarza nigdy nie powinny być przyjmowane bez wcześniejszego przenalizowania ich składu, sposobu działania i celu użycia. Znacznie lepszymi sposobami odchudzania się są po prostu metody łączące wysiłek fizyczny ze zdrową i zbilansowaną dietą. Popularne tabletki odchudzające mają raczej znikomą skuteczność, a jeśli już taka występuje, to diametralnie wpływają na zdrowie naszego organizmu, wyniszczając go.

Odwodnienie organizmu

Najtańsze tabletki odchudzające działają w bardzo prosty sposób. Pomagają one wytracać z organizmu wodę, co daje złudny efekt chudnięcia. Waga pokazuje nawet kilka kilogramów mniej, ale czujemy się znacznie gorzej. Może to także doprowadzić do odwodnienia organizmu i przymusowej hospitalizacji. Utratę wody szczególnie mocno widać u kobiet w niektórych momentach cyklu.

Szkodliwe tabletki wycofane z rynku

Inne, droższe tabletki przyspieszają nasz metabolizm. Trawimy i zużywamy energię znacznie szybciej. Działają one przy tym na ośrodki sytości w mózgu – czujemy znacznie mniej głodu. Leki te opierają się na sibutraminie i nie są polecane przez lekarzy. W Polsce wycofano już jeden z nich – Meridię. Lek oddziaływał negatywnie na układ krążenia. Osoby go zażywające czują przyspieszenie pulsu, mocne nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, nadpobudliwość i mocne pocenie się. Konsekwencją stosowania tabletek tego typu może być nawet niedomykalność zastawek i wady serca.

Ostrzeżenia przed tak zwanymi spalaczami tłuszczu

Jednymi z popularniejszych w ostatnich latach tabletek odchudzających stały się „Fat burner” i „DNP Fat Burner”. Podejrzane są one o doprowadzenie do śmierci odchudzającej się dziewczyny. Niestety do samego końca nie wyjawiła ona, jaki dokładnie środek zażyła. Lekarze łączyli jednak objawy z działaniem zawartego w „Fat burnerze” – dinitrofenolu. Jest to środek chemiczny absolutnie nie przygotowany do spożycia przez ludzi. Jego działanie rzeczywiście pozwala bardzo szybko spalać tłuszcz, jednak maksymalnie osłabia organizm i zaburza metabolizm już na poziomie samej komórki. DNP może spowodować między innymi udary mózgu, uszkodzenia niektórych narządów wewnętrznych, a nawet śmierć. Główny Inspektorat Sanitarny wydał w czerwcu 2013 roku oficjalne ostrzeżenie na rządowych stronach www.gis.gov.pl przed zażywaniem produktów „DNP Fat Burner” i innych podobnych zawierających DNP. W ostrzeżeniu zamieszczono między innymi taką informację:
„W zależności od ilości zażytej substancji, objawy zatrucia mogą obejmować nudności, wymioty, niepokój, zaczerwienienie skóry, pocenie się, zawroty głowy, bóle głowy, szybkie oddychanie i nieregularne bicie serca, śpiączkę i śmierć. Przyjmowanie mniejszych ilości w dłuższym okresie może prowadzić do zaćmy i uszkodzenia skóry, a także uszkodzenia serca oraz układu nerwowego i układu krwionośnego. Na świecie odnotowano kilkadziesiąt przypadków zgonów po zażyciu preparatów zawierających dinitrofenol.”

Wady stosowania innych leków odchudzających

Wśród efektów ubocznych stosowania tabletek odchudzających można wymienić między innymi:
  • Nieprzyjemne biegunki tłuszczowe w przypadku braku zbilansowanej diety
  • Uciążliwe wzdęcia utrzymujące się przez dłuższy czas
  • Uciążliwe zaparcia
  • Możliwe uszkodzenia wątroby w przypadku niektórych preparatów, które należy stosować zwiększając ciągle dawkę
  • Stosowanie tabletek odchudzających negatywnie wpływa na układ kostny
  • Utrudnione wchłanianie niektórych leków
  • Możliwy efekt jo-jo po odstawieniu tabletek
  • W przypadku nieodpowiedniego stosowania zażywanie tabletek odchudzających może grozić śmiercią lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł