Fakty i mity na temat rozstępów

Rozstępy to bardzo częsty problem kosmetyczny współczesnej kobiety. Powstają na skórze ud, pośladków, piersi czy brzucha. Są wrzecionowatymi paskami przybierającymi barwę od ciemnoróżowej do bladej. Ich wielkość może być różna: do bardzo krótkich i małych, do znacznie szerszych i długich przechodzących np. przez całe udo. Walka z nimi może być niezwykle trudna, można jednak zapobiegać ich powstawaniu. Poznajmy parę mitów i faktów na ich temat:

Mit: Rozstępy dotyczą tylko kobiet

Mężczyźni również mają rozstępy, szczególnie Ci zajmujący się kulturystyką albo innymi sportami tego typu: np. ciężko hartują się na siłowni. Najczęściej rozstępy pojawiają się wtedy po wewnętrznej stronie ud oraz ramion – tam gdzie najbardziej zostały rozszerzone mięśnie.

Fakt: Rozstępy są uwarunkowane genetycznie

Niektórzy są bardziej skłonni do posiadania zmian skórnych i tworzeniu się blizn. Jedne więc kobiety będą na to bardziej narażone, a drugie mniej.

Fakt: Rozstępy do problem ciążowy

Wzrastająca masa ciała, brak ćwiczeń fizycznych i forsowania się, ale przede wszystkim rosnący brzuch powodują powstawanie rozstępów w trakcie, i po ciąży. Zmiana natężenia wydzielania poszczególnych hormonów u kobiety w trakcie ciąży również wpływa na powstawanie rozstępów. Szczególnie narażony jest oczywiście brzuch. Istnieje wiele maści i kremów specjalne dla kobiet ciężarnych, które mają pomóc w profilaktyce tego problemu.

Mit: Rozstępów nie można usunąć

Rozstępy mają kilka etapów powstawania i utrwalania. Te, które mają barwę czerwoną i różową można stosunkowo łatwo usunąć: stosując specjalne dermokosmetyki, dbając o zdrowe odżywianie i ruch. Wszystko to pomoże je spłycić, zmienić ich barwę, wyrównać wrzeciona. Niestety jednak rozstępy, które zdążyły przybrać już barwę białą są nie do usunięcia.

Mit: Nie istnieje żadna profilaktyka

Kremy i specyfiki przeciwko powstawaniu rozstępów naprawdę działają: sprawiają, ze skóra staje się bardziej sprężysta i łatwiej rozciągliwa oraz nawadniają ją. Oczywiście tak samo kojąco może działać zwykła oliwka, która ma podobne właściwości. Po prostu nie warto przepłacać i ślepo wierzyć w najdroższe preparaty, faktem jest jednak, że dermokosmetyki naprawdę oddziałują pozytywnie na skórę.

Fakt: Odpowiednia dieta może zapobiec powstawaniu rozstępów

Zdrowe odżywianie się oraz utrzymywanie wagi ciała na stałym poziomie może w dużej mierze wykluczyć sposobność powstania rozstępów. Szczególnie ważne jest spożywanie jak największej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znaleźć możemy na przykład w: siemieniu lnianym, rybach (łosoś, sardynki, tuńczyk itd.), słoneczniku i rzepaku.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł