Jak praktykować jogę codziennie w domu ?

Jak praktykować jogę codziennie w domu ?

Joga to cudowny sposób na zadbanie o siebie i o swoją linię: oczyszcza umysł i pracuje nad ciałem. Co dobre – odrywamy się w niej od wszystkich bodźców zewnętrznych: nie musimy oglądać programu ćwiczeniowego, skupiać się na obrazie i mimowolnie słuchać lecącej w nim muzyki (tak jak na przykład w przypadku ćwiczenia aerobiku).
Nie jest to również sport, który wymaga od nas wychodzenia z domu i spotykania się na siłowni czy w klubie fitness z innymi. Jogę można praktykować u siebie w domu i czerpać z tego duże zadowolenie. Na początku może się to wydawać trudne: jak wykonywać asany, w jakiej kolejności, jak w ogóle zmotywować się do ćwiczeń, kiedy wcześniej tego nie robiliśmy. Ten krótki poradnik wskaże wszystkim chętnym Paniom pewną drogę:

1. Praktykuj jogę codziennie

Nie są to ćwiczenia obciążające mięśnie, jak na przykład pompki czy brzuszki, które powinno się wykonywać z dziennymi lub dwudniowymi przerwami. Na początku wyznacz sobie godzinę ćwiczeń – najlepiej wieczorem albo rano, żebyś zawsze była wtedy w domu. Na początku zacznij od 10-15 minutowych sesji, a z przypływem motywacji i chęci wydłużaj je. Każdego dnia będziesz stawać się coraz bardziej elastyczna i odprężona.

2. Jak długo można uprawiać jogę?

Przedstawiony czas 10-15 minut w poprzednim punkcie jest typowo orientacyjny i nastawiony dla początkujących, dla których dłuższy wysiłek i wyciszenie się mogą być trudne w zrealizowaniu. Joga jednak, w odróżnieniu od innych aktywności, może być praktykowana nawet całymi dniami. Możemy poświęcić na ćwiczenie godzinę, trzy godziny albo cały dzień… Stawiajmy jednak przed sobą realne cele i nie wykraczajmy poza 2-3 godziny praktyki dziennie.

3. Czym jest asana?

Asana jest to pozycja jogi: zarówno do ćwiczeń, jak i medytacji, podlega odpowiedniemu ustawieniu ciała i następnie wytrwaniu w tej postawie. Pozycje mogą być zarówno siedzące, leżące, jak i stojące. Jest ich około 84.

4. Jak odpowiednio dobrać asany?

Aby prześledzić asany do wyboru można poszukać ich opisów w Internecie albo znaleźć wybraną pozycję książkową. Przedstawmy i przenalizujmy model jednej sesji ćwiczeniowej dla początkujących przeznaczony na wykonanie w około 10-15 minut. Plan treningowy I (10-15 minut): Maricyasana III, Adho mukha sukhasanie, Bhujangasana, Paścimottanasana, Utthita-trikonasana. Wykonanie tych asanów jest niezwykle proste, wszystkie bowiem polegają na prostych skłonach i ruchach rękoma, czy nogami. Są więc najbardziej odpowiednie dla początkujących. Dodatkowo dość dobrze rozciągają ciało, więc będą świetnym „odpoczynkiem” dla mięśni po całym dniu pracy. Postaraj się podczas wykonywania ich wyłączyć swoje myśli i całkowicie skupić się na odczuciach Twojego ciała, tak żeby jak najbardziej się zrelaksować. Powodzenia!
Udostępnij artykuł