Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Jak dbać o stawy?
Stawy będące ruchomymi połączeniami między poszczególnymi kośćmi ludzkiego szkieletu są jednymi z najważniejszych części naszego ciała umożliwiając nam ruch i zdrowe życie. U kręgowców stawy określane są jako połączenia maziowe, ponieważ największym problemem w ich „eksploatacji” jest tarcie, które niszczy odporną na ścieranie chrząstkę szklistą kości i może powodować duży ból. Dbanie o stawy powinno być codzienną profilaktyką każdego dorosłego człowieka.
Proces zwyrodnieniowy stawów
Proces ten zazwyczaj jest na początku bezobjawowy, toczy się bez zauważenia. Leczenie stawów, w chwili, kiedy już wystąpi ból, może być o wiele żmudniejsze i trudniejsze, niż samo zapobieganie chorobie. Bolesność stawów może występować o różnych porach dnia, a dolegliwości te mogą na jakiś czas samoistnie ustępować oraz mieć różne natężenie i charakter. Zwyrodnienie stawów łączy się przede wszystkim z dużym bólem, odczuwaniem sztywności, trzasków stawów, a ostatecznie stwarza problemy w normalnym poruszaniu się.Schorzenia reumatyczne
Reumatyzm związany ze stawami zazwyczaj rozpoczyna się od problemów z chrząstką stawową. To właśnie ta część chroni powierzchnie kości przed ścieraniem oraz pełni rolę typowego amortyzatora. Kiedy chrząstka stawowa ulegnie uszkodzeniu i zwykłemu „zużyciu” stawy przestają prawidłowo funkcjonować. Przyczynami, które doprowadzają do problemów z chrząstką stawową są: niewłaściwy tryb życia, pewne niedobory żywieniowe, choroby autoimmunologiczne oraz różnego rodzaju patologie w budowie anatomicznej samej chrząstki czy całego łączenia.Sposoby na zdrowe stawy
- Najlepszym sposobem na dbanie o stawy jest odpowiednia dawka codziennego ruchu z zachowaniem odpowiedniej higieny stawów. Musi to być ruch odpowiedni do naszej wagi ciała, nieforsowny i ponad nasze siły, ale równomierny i codzienny. Mogą pomóc w tym codzienne ćwiczenia np. fitness lub długie poranne i wieczorne spacery np. z ulubionym czworonogiem. Ruch pozwala na utrzymanie odpowiedniej ruchomości stawów.
- Odpowiednia dieta to podstawa profilaktyki chorób stawów. Powinniśmy spożywać posiłki bogate w wszelakie witaminy, w tym najbardziej z uwzględnieniem witaminy D, C oraz witamin z grupy B. Dodatkowo pomocny może być wapń, którego mnóstwo znajdziemy w produktach śniadaniowych np. jadając mleko i płatki do mleka.
- Suplementację mikro- i makroelementów pomagających w prawidłowym działaniu stawów warto rozpocząć jeśli chociaż raz cierpieliśmy na jakiekolwiek dolegliwości ze strony tego układu. Warto wtedy suplementować się glukozaminą, chondroityną czy kolagenem. Glukozamina pomaga w syntezie związków budujących chrząstkę stawową i pomaga odnawiać pokłady zapasów mazi stawowej. Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej oraz podstawowym składnikiem budowy ścięgien.
- Dbałość o równowagę psychiczną. Warto codziennie znaleźć kilka minut na wyciszenie i relaks. Nadmierny stres, nadmiar obowiązków i problemów prowadzi do mocnego napinania mięśni grzbietowych przez co do stawów w nogach dociera zbyt mało tlenu, a to sprawia ból i nasila dolegliwości.
- Codzienne zakupy powinniśmy nosić w obu rękach. Należy unikać noszenia ciężkich siatek, czy innych rzeczy, tylko w jednej ręce. Ciężar trzeba rozkładać na obie ręce, a dzięki temu nie przeciąża się zarówno stawów, jak i kolan czy barków. Podnosząc ciężkie przedmioty lepiej kucnąć, zamiast podnosić je na wyprostowanych nogach.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Co zrobić po skręceniu stawu skokowego?
Skręcenie stawu skokowego to bardzo powszechny uraz. Możemy się go nabawić zarówno podczas intensywnej aktywności fizycznej, jak i w trakcie spaceru czy wykonywania zwykłych codziennych czynności.
Oto 5 produktów, które warto jeść. Stawy będą Ci wdzięczne
Stawy są kluczowymi elementami naszego układu ruchu, umożliwiając nam swobodne poruszanie się i wykonywanie codziennych aktywności. Niestety, z biegiem lat, nasze stawy mogą ulegać zużyciu, co prowadzi do bólu, sztywności i ograniczonej ruchomości.
Zapalenie stawów - objawy, których nie możesz lekceważyć
Zastanawiałeś się, jak rozpoznać zapalenie stawów? Czy wiesz, jakie są najczęstsze objawy tego schorzenia? Jeśli tak, to świetnie! Jeśli jednak nie, nie martw się - jesteśmy tu, aby Ci pomóc. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zapalenie stawów i jakie są najczęstsze objawy, abyś mogła jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki w celu leczenia i złagodzenia dolegliwości.