6 domowych sposobów na walkę z łuszczycą

Łuszczyca jest bardzo nieprzyjemną chorobą skóry związaną z nieprawidłowymi działaniem układu odpornościowego, w tym należących doń limfocytów T i wytwarzanych cytokin. Jest to choroba przewlekła, którą trudno wyleczyć – można jednak „zaleczać” jej skutki i lepiej radzić sobie z jej wystąpieniem.
Typowymi objawami łuszczycy jest występowanie na powierzchni ciała grudek o wyraźnie zarysowanych granicach, które składają się w duże czerwone plamy. Nasilenie choroby jest inne u różnych osób, jest to jednak najczęściej występująca choroba dermatologiczna. Przedstawiamy kilka domowych sposobów radzenia sobie z jej efektami:

1. Rybki Garra Rufa

To ciekawa terapia polegająca na kąpieli z żywymi rybkami Garra Rufa pożywiającymi się zmienioną chorobowo skórą. Również same w sobie wydzielają one substancje łagodzące objawy łuszczycy. Niestety jest ona dość droga i dostępna poza granicami naszego kraju.

2. Kąpiel w przygotowanej wodzie

Do wody należy dodać dużo soli, jak również magnez, wapń, brom, sodę czy potas. W tak przygotowanej kąpieli warto moczyć się przynajmniej raz na tydzień. Znacznie zmniejsza to objawy łuszczycy. Jeśli wybieramy się na wakacje nad Morze Czarne, to kąpiele takie będziemy mieć „za darmo” – morze to bowiem oferuje wszystkie powyższe składniki.

3. Witamina E

Warto spożywać dużo produktów zawierających witaminę E np. jajka, ziarna słonecznika czy orzechy włoskie. Nie bez powodu witamina E nazywana jest „witaminą młodości”. Powoduje szybką regenerację skóry i naskórka.

4. Liście kapusty

Aby przygotować okład z liści kapusty należy najpierw oddzielić je od główki, następnie lekko podgrzać i rozwałkować, tak aby stały się miękkie i elastyczne. Ciepłe liście kładziemy na zmienioną skórę i w celu mocniejszego podtrzymania obwiązujemy bandażem.

5. Olej arganowy

Należy wcierać go w zmienioną skórę i nie spłukiwać wodą. Łagodzi swąd i swędzenie. Jest anty-alergiczny. Bardzo dobrze wpływa na kondycję skóry.

6. Ocet winny

Pomaga w utrzymaniu naturalnego PH skóry, działa na nią ożywczo i regenerująco. Można nim smarować skórę albo robić okłady uprzednio nasączając octem gazy lub inny materiał, który przykładamy do zmienionej skóry. Okłady takie zdejmujemy po upływie około 25-35 minut.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł