Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Jak wybierać zabawki dla dzieci?
Zabawki w rozwoju dzieci pełnią nie tylko funkcję rozrywkową, ale również mają stymulować umiejętności motoryczne i poznawcze. Dzięki pierwszym grzechotkom maluch uczy się chwytać. Piękne kolory, światełka i dźwięki zwracają uwagę i pobudzają wyobraźnię. Większość nieuchronnie ląduje u buźce. Wielu z nas zastanawia się często jaką zabawkę dla malucha kupić. Co będzie odpowiednie? Co zainteresuje?
Pojawiają się takie i wiele innych pytań. Czym więc powinniśmy się kierować w wyborze zabawek? Na jakie się zdecydować, a które będą wyrzucaniem pieniędzy w błoto? Postaramy się podpowiedzieć co jest ważne w właściwym doborze zabawek dla naszych pociech.
Kiedy?
Zaraz po narodzinach wszelkie zabawki są zbędne. Noworodek ma nierozwinięty układ nerwowy i większość czasu śpi. Nie rozróżnia barw, a dźwięki są przytłaczające. W tym okresie zbędna będzie nawet karuzela nad łóżeczkiem. Gdy maluch skończy miesiąc można zawiesić karuzelę lub zacząć korzystać z maty edukacyjnej. Nie będzie to już dla niego dokuczliwe. Pod koniec drugiego miesiąca życia będzie w stanie chwycić, przytrzymać i popatrzeć na podany przedmiot. Jest więc odpowiedni moment na pierwszą grzechotkę.Grzechotka- jaka?
Pierwsze grzechotki powinny być niewielkich rozmiarów. Nie może być ciężka aby dziecko miało możliwość uniesienia jej nad główką i potrząsania bez większego wysiłku. Uchwyt jest również bardzo ważny – cieniutki będzie najodpowiedniejszy, gdyż malutkie rączki stanowią ograniczenie w chwytaniu przedmiotów. Aby maluch zainteresował się zabawką dobrze aby była w kontrastujących kolorach, ładnie ze sobą połączonych, zbyt pstrokate będą męczące dla wzroku. Unikajmy również kanciastych elementów, którymi dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę. Dobrze jeśli elementy są obłe lub obszyte miękkim materiałem, gdyż nic się nie stanie nawet jeśli pociecha upuści grzechotkę na buźkę.Mata edukacyjna – tak czy nie?
Rozkładane na podłodze maty edukacyjne cieszą się ogromną popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Kolorowy, gruby materiał rozkładany na podłodze, nad którym umieszczamy pałąki z zabawkami. Wydają dźwięki, świecą więc są niesłychanie zajmujące dla dziecka. Po pewnym czasie maluch wyciąga do nich rączki i próbuje chwycić. Leżąc na podłodze jest bezpieczny, nie spadnie i nie zrobi sobie krzywdy. Gdy nieco podrośnie będzie się przewracać na brzuszek i uczyć raczkować. Inwestycja w matę edukacyjną jest opłacalna bo posłuży nam ona przez co najmniej rok.Karuzela nad łóżeczko – potrzebna czy nie?
Niektóre są plastikowe, inne z maskotkami, a jeszcze inne mają projektory. Większość się rusza, gra, niektóre świecą. Część dzieci zasypiają patrząc na karuzelę, inne się uspokajają dzięki czemu mama ma chwilę na zrobienie czegoś w domu. Zawiesić ją można pomiędzy 2 a 4 tygodniem życia malucha. Różne kolory sprawiają, że dziecko bardzo się zainteresuje. Dźwięki powinny mięć wysokie tony, które dziecko najlepiej słyszy, jednak nie zbyt głośne.Książeczka z rymowankami
Można zacząć czytać dziecku krótkie wierszowane bajeczki już od urodzenia. Istotne jest modulowanie głosu aby zainteresować malucha. Wczesne osłuchiwanie znacząco pomaga w nauce mowy, natomiast w późniejszym okresie sprawia, że pociecha szybciej uczy się czytać, ponieważ chce mieć możliwość samodzielnego zapoznania się z treścią nowej książeczki. Dziecko poznaje pierwszą literaturę i zauważa, że jest to niezwykle ciekawe. Miłością do lektury zarażamy w ten sposób już maleńką pociechę.Przytulanka
Zmysł dotyku jest jednym z silniej rozwiniętych u maleńkiego dziecka. Dostarczanie różnorodnych bodźców pomaga w rozwoju. Pluszaki mogą być wykonane z lnu, sztruksu, pluszu czy weluru. Świetnie sprawdzają się również maskotki z modułem dźwiękowym, które imitują np. szum fal lub bicie serca – działają uspokajająco na malucha.Plansza do zawieszenia na ścianie
Można wykonać ją samodzielnie. Na białym kartonie narysuj kolorowe kształty, w początkowym okresie wystarczą czarne. Wybierz figury geometryczne lub esy floresy. Zawieś ją na ścianie w bliskiej odległości od łóżeczka dziecka lub naprzeciw malucha w samochodzie na czas podróży z całą pewnością będzie ją bez przerwy podziwiać.Balony
Początkowo w jednym kolorze. Jeśli zawiesisz je pod sufitem nad dziecięcym łóżeczkiem to będzie je dobrze widziało na białym tle. Ich delikatny ruch spowodowany podmuchami powietrza sprawi, że dziecko będzie je nieustannie śledzić wzrokiem. Gdy wybieramy pierwsze zabawki dla naszego dziecka najważniejszym wyznacznikiem jest bezpieczeństwo naszej pociechy. Nie mogą one mieć żadnych elementów, które mogłyby spowodować zranienie lub zadrapanie. Unikajmy również niewielkich elementów, które mogłyby zostać połknięte. Warto również zwracać uwagę na atesty. Eksperymentujmy z kolorami, wielkością, dźwiękami, teksturą i kształtami. W czasie prostych zabaw będziemy budować u malucha poczucie bezpieczeństwa oraz stymulować jego rozwój. Ważne jest również odpowiednie dobieranie zabawek do wieku dziecka. Muszą odpowiadać możliwością maluchów i stymulować ich dalszy rozwój. Początkowo wybieramy grzechotki, później różnego rodzaju zabawki edukacyjne wydające rozmaite dźwięki, świecące, potem uczące słów, cyferek, kolorów, kształtów a nawet języka angielskiego. Po zakończeniu tego etapu u dziecka pojawiają się własne zainteresowania. Chłopcy wybierają samochody, narzędzia do majsterkowania. Dziewczynki lalki i sprzęty przypominające te, które mama ma w kuchni. Sprawdzają się również puzzle, uczące cierpliwości i logicznego myślenia poprzez dopasowywanie elementów. Z czasem możemy również zdecydować się na klocki, które rozwijają zdolności manualne i logiczne myślenie u dzieci. Wiele zabawek posiada określony wiek dziecka, dla jakiego są przeznaczone. Najważniejsze to dobierać przedmioty i stopień ich trudności do możliwości. Jeśli decydujemy się na coś z małymi elementami, zastanówmy się czy dziecko jest już na tyle duże, że ich nie połknie. Jest to kwestia w dużej mierze indywidualna, gdyż dzieci są różne i w różnym tempie rozwijają się na rozmaitych płaszczyznach. Z całą pewnością jednak znajdziemy w sklepach odpowiednie zabawki dla każdego malucha. MartaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jakie są najlepsze zabawki interaktywne dla dzieci?
Zabawki interaktywne stanowią jeden z kluczowych elementów w edukacji i rozwoju dzieci w dzisiejszym świecie. Ich szerokie zastosowanie pociąga za sobą liczne korzyści, które warto wziąć pod uwagę:
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Próchnica butelkowa: jak jej zapobiegać i leczyć
Próchnica butelkowa, znana również jako próchnica wczesnego dzieciństwa, powstaje na skutek długotrwałego kontaktu zębów z płynami zawierającymi cukier, takimi jak soki owocowe czy mleko. W tym artykule podzielimy się z Wami informacjami na temat przyczyn, objawów oraz sposobów zapobiegania i leczenia próchnicy butelkowej.