Pierwszy rower - nauka jazdy
Udostępnij Google News
Dziecko

Pierwszy rower - nauka jazdy

W codziennym języku często posługujemy się stwierdzeniem, że coś jest jak jazda na rowerze, tego się nie zapomina. Faktycznie wystarczy, że raz zdobędziemy tę umiejętność i nawet po długiej przerwie i tak potrafimy poruszać się na tych dwóch kółkach. Wiele osób uważa, że najważniejszy w naszym życiu jest ten pierwszy rower, na którym uczymy się pedałowania. I faktycznie to stwierdzenie jest chyba prawdziwe. Dla każdego dziecka rower, który otrzymuje krótko po tym jak nauczy się chodzić, jest niezwykle istotny. Stanowi wręcz cudowną, wymarzoną zabawkę.

Wiosna i czas korzystania z rowerów zbliża się wielkimi krokami, już dziś zastanówmy się więc nad zakupem odpowiedniego dla naszej rosnącej pociechy. Przygotujmy się tym samym do wspaniałych rodzinnych wiosennych spacerów i zabawy. To naszym zadaniem, rodziców jest zapewnienie dziecku możliwości spokojnej i bezpiecznej nauki i zgłębiania tej umiejętności.

Kiedy rozpoczynamy?

Wiele zależy oczywiście od dziecka. Nie wszystkie chcą od razu korzystać roweru, a odpowiedni czas na to może przyjść znacznie później. Na rynku obecnie możemy znaleźć modele nawet dla rocznych dzieci, są one pchane przez rodzica, a dziecko nie musi ale może pedałować. To pierwszy stopień nauki. Następnie przychodzi czas na rowerki biegowe. Nie mają pedałów, a jedynie siodełko i kierownice. Dziecko jedzie balansując i odpychając się nogami. W ten sposób ćwiczy zachowywanie równowagi.

Momentem, w którym nasza pociecha jest gotowa na pierwszy rowerek jest chwila gdy zaczyna samodzielnie pewnie poruszać się na nogach. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze zachować równowagi na nóżkach to nauka jazdy na rowerze może być bardzo trudna lub wręcz niebezpieczna. Dzieci są gotowe na pierwszy rowerek najczęściej pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia. Zwykle bliżej drugiego.

Rowerek najlepiej kupować z udziałem malucha. Po pierwsze dziecko samo wskaże co najbardziej mu się podoba i będzie znacznie silniej zadowolone z zakupu. Po drugie zaś możemy odpowiednio dopasować rower do możliwości naszej pociechy. Wybrać rozmiar kół oraz ramy. Nie wydamy pieniędzy na całkowicie niedopasowany i zbędny rower.

Solidny zakup

Zakup pierwszego rowerka w hipermarkecie może skutkować jego wątpliwą jakością. Dziecko nie będzie się uskarżać na dyskomfort, a jego wygoda podczas nauki jest niezwykle istotna. Dobrze wykonany sprzęt będzie wygodniejszy również dla rodziców, którzy będą bezpośrednio uczestniczyć w korzystaniu z niego. Drugim argumentem popierającym, że warto zakupić solidny rowerek jest fakt, iż małe dziecko nie zawsze należycie o niego dba. Dla niego dzień jest zbyt krótki więc zsiada z rowerka, rzuca go w kąt i biegnie do kolejnej zabawy. Porządnie wykonany zapewni dłuższą trwałość.

Dodatkowe elementy

Nawet na najlepszym rowerku, nasze dziecko narażone jest na niebezpieczeństwa. Bardzo łatwo o wypadek, rozbicie głowy, stłuczenie kolan czy łokci. Mały człowiek dopiero uczy się utrzymywania na tym sprzęcie równowagi oraz jego obsługi. Koniecznie zadbajmy więc o zakup odpowiedniego kasku oraz ochraniaczy na kolana i ewentualnie inne partie ciała.

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami z całą pewnością zakupu pierwszego rowerka dla naszej pociechy dokonamy znacznie świadomiej. Bierzmy pod uwagę dobro, bezpieczeństwo i wygodę naszej pociechy. Niech jazda na rowerze od najmłodszych lat kojarzy się z czymś dobrym i przyjemnym.

Marta

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie