5 sposobów na faceta który nie chce pomagać w domu

Podstawowe pytanie w związku każdej kobiety, która rozpoczyna wspólne życie z mężczyzną pod jednym dachem ostatecznie brzmi: czy faceta można sobie wychować? Nie można! Wychowywanie, manipulacje, fochy mniejsze i większe odłóżmy na bok. W prawdziwie partnerskim związku, gdzie mężczyzna rozumie potrzeby współczesnej kobiety, znajdzie się miejsce na dorosły konsensus zadowalający obie strony. W dom powinien angażować się również mężczyzna, nie tylko finansowo.

1. Spójrz, jak jest u niego w domu…

Jeśli mężczyzna nie pomaga w domu, to najprawdopodobniej wyniósł to ze swojego rodzinnego gniazda. Najpewniej jego mama zajmowała się całym domem, a on nigdy nie miał na siebie nałożonych żadnych dorosłych obowiązków. Co gorsza, mógł nawet nigdy nie zadbać o swoje pranie, czy porządek we własnym pokoju. Niektóre matki wyrządzają dzieciom okropną krzywdę wyręczając je i nie dając żadnych obowiązków. Jeśli tak było właśnie w przypadku twojego faceta – jesteś w najgorszej możliwej sytuacji. Ale nie poddawaj się!

2. Szczera rozmowa

Najlepiej najpierw po prostu szczerze porozmawiać. Mieszkanie jest wspólne – razem więc musicie dbać o jego czystość, o porządek. Jeśli mieszkanie wynajmujecie to pokaż mu umowę najmu, gdzie na pewno zaznaczone są pozycje, w których to właśnie najemca ma obowiązek dbania o mieszkanie, a wszelkie usterki spowodowane również bałaganem i brakiem sprzątania będą skutkowały w stracie wpłaconej kaucji. Jak później, po paru latach mieszkania, wyobraża on sobie domycie kamienia z kranów, oraz czy stać go na wymianę nowych paneli podłogowych, które niemyte, niesprzątane, zapewne nie będą „pierwszej świeżości”?

3. Plan zajęć, rozkład tygodnia

Jeśli sama rozmowa nie pomoże, to warto przygotować wspólnie plan sprzątania mieszkania. Niech każda osoba zajmuje się innymi kwestiami dbania o porządek, lub wykonujcie te czynności naprzemiennie. Możecie ustalić, że on odkurza dwa razy w tygodniu i wynosi śmieci, kiedy jest to potrzebne, a ty dbasz o ogólną czystość blatów kuchennych, sprzątasz kurze i sprzątasz lodówkę (wyrzucanie rzeczy nieprzydatnych już do spożycia). Zmywaniem możecie podzielić się w ten sposób, że zmywacie każdy po sobie, a przy posiłkach wspólnych – ta osoba, która nie przygotowywała posiłku. Warto aby usiąść nad tym wspólnie, ponieważ na pewno są rzeczy, które on będzie robił chętniej od innych. Wystarczy go tylko spytać, co najlepiej mu odpowiada.

4. Obowiązków nie trzeba dzielić na „pół”

Możecie podzielić się obowiązkami w ten sposób, żeby osoba, która więcej pracuje mogła wykonywać ich mniej. Nie jednak w przypadku, kiedy macie dzieci, a jedna z osób zajmuje się właśnie dzieckiem i dlatego nie pracuje zawodowa. Opieka nad dzieckiem to niejednokrotnie zajęcie o wiele bardziej wymagające i męczące niż codzienna praca za biurkiem w towarzystwie lubianych osób i znajomych. Spróbujcie razem dojść do porozumienia w kwestii tego, w jaki sposób podzielić swoje obowiązki.

5. Niech dba o swoje rzeczy

W pierwszej kolejności zadbaj o to, żeby zaczął dbać o swoje rzeczy i to, co dzieje się wokół niego. Ucz go powoli i metodycznie: po zrobieniu sobie jedzenia niech schowa masło i warzywa do lodówki. Nie wyręczaj go w takich malutkich czynnościach i pracach domowych. Niech również sam pierze swoje ubrania, a jeśli lubi zostawiać je „gdzie popadnie” to przygotuj specjalnie dla niego oddzielną (dużą) półkę na ubrania, gdzie po prostu jeśli mu to pasuje będzie mógł je wrzucać. Możecie kupić również kosze na ubrania (jedne na czyste, drugie na brudne) i po prostu poproś go, by właśnie w tych miejscach zostawiał swoje rzeczy.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł