Jak odczytać mowę ciała na randce?

Mowa ciała pozwala na łatwe odczytanie intencji danej osoby, nawet bez zwracania uwagi na wypowiadane przez nią słowa. Co ciekawe i jeszcze ważniejsze niekiedy mowa ciała mówi o rozmówcy znacznie więcej, niż jego słowa, lub może stać z nimi w sprzeczności, co nie jest kontrolowane przez świadomość. Mowa ciała i umiejętność jej odczytywania będą szczególnie ważne podczas pierwszych randek, kiedy bardzo ważne jest określenie stopnia zainteresowania drugiej osoby.

Mity na temat mowy ciała

Jedne z niezwykle rozpowszechnionych mitów na temat mowy ciała pokazują to, w jaki sposób wykryć za jej pomocą kłamcę. Kłamcy mieliby po pierwsze poruszać się w miejscu i często zmieniać pozycję ciała. Dodatkowo wiele z „poradników” mówi również o tym, że kłamcę rozpoznamy po dotykaniu nosa albo innych części twarzy. Doniesienia te zostały przebadane przez niezależne zespoły badawcze i całkowicie obalone. Dotykanie twarzy czy „kręcenie” się w miejscu mogą być spowodowane stresem i niepewnością – a stresu i niepewności jest przecież w czasie randek bardzo dużo. Zatem nie można oceniać swojego rozmówcy, jako mijającego się z prawdą, kiedy zauważymy u niego podobne zachowania.

Naturalny i szczery uśmiech

Bodaj najprostszą ekspresją, która pokazuje czyjeś zadowolenie z danej sytuacji jest szczery i prawdziwy uśmiech. Za pomocą uśmiechu można odkryć wszystkie karty, można pokazać komuś swoje prawdziwe zainteresowanie. Jak jednak wykryć ten „prawdziwy” uśmiech? Osoba uśmiechająca się i śmiejąca się szczerze będzie miała dostrzegalne zmarszczki wokół oczu. Osoba zaś, która uśmiecha się z przymusu będzie śmiała się tylko „ustami”. Pozostała część twarzy pozostanie bez zmian.

Skierowanie ciała na daną osobę

Zainteresowanie widać również w ustawieniu ciała. Mowa ciała pokazuje, którą osobą rozmówca jest naprawdę i szczerze zainteresowany. Jeśli mężczyzna stoi dokładnie naprzeciw nam, siada naprzeciw nam, rękami lub nogami wskazuje na nas: to znak, że jest nami zainteresowany. Jeśli jego nogi błądzą gdzieś pod stołem, stoi bokiem, odwraca się rozmawiając, próbuje się chować „w sobie” czy siada bokiem: wtedy mamy pewność, że nie jest on jeszcze do końca pewny swoich uczuć albo może nie być zainteresowany dalszą znajomością.

Wzajemne naśladownictwo

Wiele badań wykazało, że mowa ciała objawia się również we wzajemnym naśladownictwie swoich gestów i ruchów. Często nieświadomie powlekamy gesty czy zachowania osób w towarzystwie, które nam imponują czy z którymi zgadzamy się w jakichś kwestiach. Jeśli zauważasz, że on zaczyna wykonywać gesty podobne do twoich, po tym jak ty je wykonałaś, to może być dla ciebie znak, że podświadomie już próbuje ci się „przypodobać” i jest tobą zainteresowany. Takimi gestami mogą być: specyficzne ułożenie stóp, założenie nogi na nogę, skrzyżowanie ramion, ustawnie dłoni na stole i tak dalej.

Mowa ciała zainteresowanego mężczyzny:

  • Często mruga, częściej niż zwykle
  • Patrzy w jednym kierunku w twoją stronę np. przypatrując się ciągle twoim ustom
  • Źrenice rozszerzają się mężczyznom, kiedy podoba im się jakaś kobieta
  • Mężczyźni prostują plecy, wysuwają do przodu klatkę piersiową, kiedy podoba im się kobieta w ich towarzystwie. W ten sposób podświadomie próbują wyglądać na większych i silniejszych
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł