5 domowych sposobów na odetkanie zatkanego ucha

Zatkane ucho może być poważnym problemem laryngologicznym, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Chociaż w większości przypadków nie jest to problem wymagający konsultacji z lekarzem, niezagrażający naszemu zdrowiu, to jednak może powodować spory dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. W jaki sposób radzić sobie z zatkanym uchem?

1. Udrożnienie dróg oddechowych

Zatkanie ucha jest często następstwem zapalenia czy toczącej się infekcji. Pojawia się również w towarzystwie obrzęku śluzówek nosa. Walka z tak zatkanym uchem jest prosta. Wystarczy jedynie wyleczyć jego przyczynę. Warto od razu przejść do kuracji, stosując dostępne leki przeciwzapalne oraz leki na udrażnianie dróg oddechowych. Najlepiej jest użyć obkurczających kropli do nosa. Z domowych sposobów można wdychać opary ciepłego naparu z rumianku lub naparu z wykorzystaniem olejków eterycznych. Powinno to pomóc w usunięciu obrzęku śluzówek, a tym samym znieść uczucie zatkanego ucha.

2. Usunięcie woskowiny

Bardzo często ucho zatyka się również poprzez nadmiar woskowiny. Jest to wydzielina całkowicie naturalna, która powinna znajdować się w uchu, jednak jej nadmiary nie mają już działania nawilżającego i oczyszczającego, a mogą powodować pewne komplikacje – na przykład zatkanie przewodu słuchowego. Czasami woskowina zatyka przewód słuchowy z innych powodów. Kiedy więc boli ucho i jest ono zatkane należy: a) ograniczyć słuchanie muzyki w słuchawkach; b) ograniczyć przebywanie w miejscach mocno zanieczyszczonych; c) unikać hałasu; d) wyjąć aparat słuchowy z ucha; d) unikać przebywania w wodzie i zanurzania ucha (woskowina wtedy pęcznieje). Nie wolno woskowiny usuwać za pomocą popularnych patyczków do uszu, ponieważ powodują one tylko jej przesunięcie w głąb ucha, co może pogorszyć całą sytuację. Woskowinę usuwamy za pomocą dostępnych bez recepty kropli do jej rozpuszczania.

3. Odtykanie przewodu słuchowego – przełykanie

Przełykając ślinę słyszymy chwilowy „klik”, nasze uszy na chwilę zostają zatkane i odetkane. Można tego spróbować właśnie w tym momencie. W chwili, gdy ucho jest zatkane można spróbować w celu domowego leczenia przełykać ślinę, co przyjdzie nam całkowicie naturalnie podczas ssania cukierków czy żucia gumy – wtedy ślina produkowana jest w nadmiarze a jej przełykanie pojawia się spontanicznie.

4. Odtykanie przewodu słuchowego – ziewanie

Podobnie jak podczas przełykania, również podczas ziewania następuje odpływ powietrza z ucha, co je niejako odtyka. Ziewać na „zawołanie” jest naprawdę łatwo. Wystarczy jedynie o tym czytać (co właśnie robisz), albo obserwować osobę, która może nawet ziewanie udawać, jest ono bowiem „zaraźliwe” – nawet pomiędzy gatunkami.

5. Przemycie ucha wodą utlenioną

Sposób ten również można zastosować samemu w domu. Wystarczy jedynie miseczka ciepłej, nawet gorącej wody oraz woda utleniona. Dodajemy razem do naczynia wodę utlenioną z ciepłą wodą w tych samych proporcjach. Całość mieszamy a następnie nabieramy do strzykawki lub przelewamy do pojemniczka np. od kropli do oczu. Następnie należy położyć się na boku, w ten sposób, aby zatkane ucho było ułożone do góry. Wlewamy do ucha wytworzony roztwór i wytrzymujemy w ten sposób około 10-15 minut. „Zabieg” można powtórzyć do 2-3 razy dziennie, najlepiej przed snem. Rano nie powinno się już odczuwać zatkanego ucha.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł