zatkane ucho

Zatkane ucho – przyczyny, jak odetkać ucho. Woda utleniona na zatkane uszy

Zatkane ucho jest bardzo uciążliwą przypadłością. Jeżeli dokucza Ci dłużej niż 3 dni, mimo stosowania domowych sposobów, powinnaś udać się do specjalisty. Nigdy nie bagatelizuj problemu. Jakie są przyczyny zatkanego ucha i jak sobie pomóc?

Zatkane ucho – przyczyny

Zatkane ucho to dość często występująca przypadłość. Jak się okazuje, może mieć ona wiele przyczyn. Do najczęstszych zdecydowanie należą:
  • czop woskowinowy — powoduje go nadmiar woskowiny
  • woda — kiedy dostanie się do przewodu słuchowego
  • nieżyt nosa lub zatok — obrzęk ze śluzówki nosa może przenieść się na przewody słuchowe
  • zmiana ciśnienia — dzieje się tak wówczas, gdy do ucha dostanie się zbyt dużo powietrza. Następuje wtedy ucisk trąbki Eustachiusza, co ją zwęża
  • ciało obce — kiedy dostanie się do przewodu słuchowego

Zatkane ucho i szum

Szumy uszne to przypadłość akustyczna, której nie wywołują żadne dźwięki. Nie ma też ona wpływu na stan naszego słuchu. W żaden sposób go nie pogarsza. Po prostu pojawiają się w uszach „dźwięki” słyszane jedynie przez osobę, której dotyczy przypadłość. Z kolei uczucie zatkanego ucha może pogarszać słuch chorego. Przyczyna występowania szumu w uszach nie jest jeszcze do końca znana. Zwykle jednak jego występowanie wiąże się z osłabieniem lub zanikiem słuchu spowodowanym uszkodzeniem ucha wewnętrznego. Zdarza się też, że szumy w uszach powstają z powodu urazu głowy lub szyi. Powodują je też choroby sercowo-naczyniowe, w szczególności nadciśnienie tętnicze, a także choroby związane z tarczycą czy cukrzycą.
chłopiec z grymasem na twarzy wkłada palce do uszu
zdjęcie ilustrujące/Canva

Jak odetkać ucho?

Sposób odetkania ucha zależy od przyczyny. Jeśli jest ona związana ze stanem chorobowym, należy udać się przede wszystkim do specjalisty. On przyjrzy się problemowi i zaleci właściwe postępowanie. Z kolei, jeśli zatkane ucho jest spowodowane zmianą ciśnienia, możesz spróbować mocniej possać cukierka lub żuć gumę. Kiedy woda dostanie się do przewodu słuchowego, powinnaś przechylić ucho w dół i potrząsnąć głową.

Woda utleniona na zatkane ucho

Woda utleniona na zatkane ucho ma wielu zwolenników, ale i wielu przeciwników. Może okazać się dobrym pomysłem. Jednak bez wątpienia powinnaś skonsultować jej zastosowanie z lekarzem. Niektórzy uważają, że ze względu na silne właściwości utleniające może spowodować więcej szkód niż pożytku. Pamiętaj też, że do tego zabiegu stosuje się jedynie 1,5 lub 3% roztwór wody utlenionej.

Zatkane ucho - leczenie domowymi sposobami

Każdy specjalista powie, że najlepszym domowym sposobem na zatkane ucho jest profilaktyka. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie czyścić uszu patyczkami higienicznymi. Co więcej, nie powinnaś też zalewać ich wodą, ona w połączeniu z woskowiną może nasilić problem zatkanego ucha. Oczyszczanie uszu powinno odbywać się za pomocą aptecznych preparatów przeznaczonych właśnie do tego celu.
Udostępnij artykuł