6 rzeczy, które warto wiedzieć o śnie

Sen jest dla większości z nas czymś zupełnie naturalnym. Potrzebujemy go, by wypocząć i mieć siły na kolejny dzień. Jednak sen to też ogromna zagadka dla naukowców. Zobacz, co już o nim wiadomo.
  1. Długość snu
Już od wielu lat trwają badania mające na celu określenie dokładnej długości snu jaki potrzebny jest nam do życia. Niestety pomimo różnych badań naukowcy dochodzą najczęściej do wniosku, że każdy organizm ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na sen i trudno je dokładniej określić. Wiadomo jednak, że najdłużej śpią niemowlęta – nawet do 16 godzin na dobę. W przypadku przedszkolaków czas ten skraca się do 12 godzin, a dorosłym wystarcza 7-8 godzin snu na dobę. Nie można jednak sztywno trzymać się tych ram czasowych, gdyż jak wyżej wspomniano zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną.
  1. Fazy snu
Sen nie zawsze jest taki sam. Naukowcy dzielą sen na dwie fazy NREM i REM. Faza NREM trwa 80-100 minut i dzieli się na trzy okresy:
  • Zasypianie- trwa ok. 15-30 minut i jest to stan pośredni między jawą a snem;
  • Lekki sen – to czas, kiedy organizm spowalnia swoje funkcje życiowe. Obniża się temperatura ciała, zwalnia oddech, spada ciśnienie krwi. Mięśnie rozluźniają się i organizm odpoczywa;
  • Sen głębszy – to czas, kiedy tracimy świadomość, a organizm regeneruje się.
Faza REM to czas intensywnej pracy mózgu. Choć śpimy i wydaje się, że z naszym ciałem nic się nie dzieje, to mózg w tym czasie układa sobie wszystko, co zarejestrował w ciągu dnia. Faza ta trwa ok. 15 minut. Po przebyciu wszystkich faz organizm uspokaja się, a potem cały cykl zaczyna się od nowa.
  1. Odpoczynek
Sen to przede wszystkim czas odpoczynku dla większości naszego organizmu. Swoją pracę zwalniają serce, płuca, układ pokarmowy. Ponadto zwalnia też metabolizm, stąd też nie zaleca się jedzenia bezpośrednio przed snem. Rozluźniają się  mięśnie, dzięki czemu odpoczywa cały układ ruchu.
  1. Regeneracja
Podczas snu nasze ciało także się regeneruje. Kiedy śpimy organizm wydziela hormon wzrostu, który przyspiesza tworzenie się nowych komórek. Dzięki niemu dzieci rosną, a u dorosłych dochodzi do wymiany starych komórek na nowe. W czasie jednej, dobrze przespanej nocy może się odnowić nawet 1,5 kg naszego ciała.
  1. Sen polifazowy
Jak już wyżej wspomniano sen jest zagadką, którą pragną rozwikłać naukowcy z całego świata. Jednym z ostatnich odkryć jest fakt, że człowiekowi do życia wystarczy 4-5 godzin snu. Jak się okazuje nie musi to być sen ciągły. Prowadzono badania nad tzw. snem polifazowym, czyli rozbiciu tego czasu na kilka niezbyt długich drzemek wciągu doby. Z badań wynika, że sen podawany w niewielkich dawkach jest wydajniejszy aniżeli cała przespana noc. Niestety sen polifazowy jest bardzo trudny do stosowania w codziennym życiu, ponieważ wymaga ścisłego trzymania się planu dnia, co w rzeczywistości osób pracujących zawodowo czy w domu jest często niemożliwe.
  1. Brak snu
Bezsenność to choroba XXI wieku. Nadmiar bodźców zewnętrznych, zanieczyszczenie powietrza, dodatki chemiczne zawarte w jedzeniu i wiele innych czynników sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy z zasypianiem. O tym, że sen jest niezbędny do życia wie każdy, kto nie przespał kilku nocy z rzędu. Brak snu powoduje m.in. złe samopoczucie, pogorszenie nastroju, problemy z koncentracją, nieobiektywną ocenę swoich możliwości, podejmowanie ryzykownych decyzji, osłabienie odporności. Sen jest niezbędny do życia. Każdy z nas ma inne potrzeby związane z długością snu. Jeśli jednak pojawiają się problemy z zasypianiem, bardzo płytkim snem czy częstym budzeniem się należy zgłosić się do lekarza. Jedna nieprzespana noc nie wpłynie znacząco na nasze zdrowie, ale wiele nocy źle przespanych może być dla nas bardzo niebezpieczne.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej