11 skutecznych sposobów na pozbycie się ciemieniuchy

Ciemieniuchą nazywamy białe bądź delikatnie żółte łuski, które pojawiają się u malutkich dzieci. Początek ich występowania to najczęściej 4 tydzień życia szkraba. Lokalizują się na owłosionej skórze głowy, jednak również w okolicach oczu, na brwiach, pod paszkami czy okolicach uszu. Dla uspokojenia świeżo upieczonych, zdenerwowanych rodziców ważna będzie informacja, iż zmiany te nie powodują u dziecka żadnego dyskomfortu – nie swędzą, nie bolą. Jest to defekt całkowicie kosmetyczny, z którym można walczyć i go wyleczyć.
Podczas wizyt lekarskich, spotkań z położnymi będziemy słyszeć z pewnością rozmaite porady i sposoby na jej usunięcie. Nie wszystkie mają zastosowanie w każdym przypadku, dlatego warto poznać możliwie jak największą ilość rozwiązań, aby skutecznie uwolnić naszą malutką pociechę od ciemieniuchy.
  1. Przeciwdziałanie – najczęściej ciemieniucha pojawia się po raz pierwszy gdy jest gorąco, w porze letniej. Jeśli zauważmy maleńkie, białe pojedyncze łuski u dziecka od razu zacznijmy działać. Zadbajmy aby zarówno poza domem jak i w nim podczas spania główka dziecka się nie przegrzewała. Sprawdzą się cienkie i przewiewne tkaniny.
  2. Czesanie – w początkach problemu wystarczające jest dokładne a zarazem delikatne wyczesanie główki dziecka szczotką z miękkim włosiem.
  3. Oliwka – nasmarujmy nią główkę przed kąpielą, a po jej zakończeniu wyczeszmy delikatnie włoski.
  4. Okład z oliwki – jeśli ciemieniucha jest mocno nasilona smarujemy główkę oliwką dobrze natłuszczając i zakładamy czapeczkę z bawełny, którą pozostawiamy na minimum pół godziny, po tym czasie myjemy i delikatnie wyczesujemy.
  5. Inne środki natłuszczające – w zastępstwie oliwki można wykorzystać : parafinę, olej lniany, olej kokosowy, masło, tłusty krem dla dzieci.
  6. Otręby – namaczamy je w wodzie aby zmiękły i stosujemy je do umycia dziecku główki. Zadziałają niczym delikatny peeling usuwając łuski.
  7. W czasie kąpieli - pieluchę tetrową należy zmoczyć i nasączyć szamponem przeznaczonym dla dzieci, następnie delikatnie pocierając główkę usuwać ciemieniuchę. Po spłukaniu i wytarciu dziecka smarujemy główkę oliwką.
  8. Kosmetyki – ważne aby kosmetyki które stosujesz dla maleństwa zawierały odpowiednie substancje nawilżające i były przeznaczone specjalnie dla takich maluszków. Unikaj tych silnie perfumowanych, gdyż mogą potęgować przesuszenie skóry.
  9. Płatki owsiane – namocz je w ciepłej wodzie i zrób dziecku delikatny peeling główki.
  10. Ubrania – stosuj naturalne tkaniny - czapeczki najlepiej bawełniane i zdejmuj je po powrocie do domu, aby główka malucha nie ulegała przegrzaniu.
  11. Preparaty apteczne – jeśli domowe sposoby nie pomagają, możesz również wypróbować te dostępne w aptekach – Olejuszka – olejek do główki, Alantan – maść, Mustella – szampon czy dostępne kremy.
Jeśli oprócz białych łusek wystąpi zaczerwienienie skóry, krostki lub opuchlizna powinniśmy udać się do pediatry lub dermatologa. Możliwe jest bowiem, że u dziecka występuje inne schorzenie skórne, które należy poddać odpowiedniemu leczeniu. Skonsultujmy się ze specjalistą również w sytuacji gdy stosowane przez nas zabiegi i skrupulatna pielęgnacja nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł