Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Robisz zakupy w internetowych sklepach? Przeczytaj regulamin
Robiąc zakupy w sklepie dokładnie wiesz jakie zasady tam obowiązują. Powinnaś wiedzieć, że również sklepy w sieci działają na dokładnie określonych zasadach. Wszystkie one spisane są w regulaminie. Dlatego też zanim napełnisz koszyk towarami dokładnie przeczytaj regulamin.
Informacje o sprzedawcy Już w pierwszych punktach regulaminu umieszczone są dane właściciela sklepu. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ dzięki niej wiadomo do kogo można się zwracać z ewentualną reklamacją lub zwrotem. Ponadto właściciel sklepu odpowiada za swoją działalność gospodarczą, a tym samym w razie nieprawidłowości to właśnie on może zostać pozwany do sądu. Dane dotyczące zakupu Kolejnym ważnym punktem jest informacja o sposobie dokonywania zakupu w sieci. Regulamin powinien dokładnie określać czy do zakupów potrzebne jest założenie konta czy wystarczy podanie danych. Ponadto w punkcie tym powinny znaleźć się również informacje dotyczące opcji płatności za towar. Najczęściej można za zakup zapłacić za pomocą szybkich płatności PayU, przelewów bankowych, kartą lub przy odbiorze towaru. Bywają jednak sklepy, które preferują tylko jedną formę płatności. Dane osobowe Dokonując zakupu w sklepie internetowym trzeba podać swoje dane osobowe. W regulaminie powinien znaleźć się zapis mówiący o tym, kto będzie zarządzał zebranymi danymi, w jaki sposób będą przetwarzane i do czego mogą zostać wykorzystane. Powinna się tam również znaleźć lista danych, które są potrzebne do dokonania zakupu. Warto zwrócić uwagę czy na pewno wszystkie wymagane informacje są konieczne do sprzedaży, ponieważ zdarza się, że formularze zakupu służą też do wyłudzania danych osobowych. Dane dotyczące transportu Kolejne punkty regulaminu określają warunki dostarczania zakupionego towaru. Powinny tam być informacje mówiące o tym jaka firma dostarcza towar do kupującego, ile kosztuje transport oraz ile powinien trwać (ta informacja podawana jest zazwyczaj orientacyjnie). Ponadto w regulaminie powinna znaleźć się też informacja o możliwości odbioru osobistego w punkcie sprzedaży- jeśli to możliwe. Często pojawia się także punkt określający odpowiedzialność sprzedawcy w zakresie transportu towaru ze sklepu do miejsca zamieszkania kupującego. Uszkodzenie podczas transportu Następne ważne informacje spisane w regulaminach sklepów to sposób postępowania w wypadku uszkodzenia towaru podczas transportu. Regulamin określa dokładnie jak powinno się postępować, aby móc liczyć na ewentualną rekompensatę lub wymianę zakupionego sprzętu. Zwrot, reklamacja Na koniec warto dokładnie zapoznać się z procedurą zwrotu oraz reklamacji. W każdym sklepie może wyglądać to nieco inaczej. Punkt ten jest szczególnie istotny dla osób, które kupują łatwo niszczące się lub bardzo kosztowne produkty. Zakupy w sklepach internetowych stają się coraz popularniejsze. Są proste i wygodne. Dzięki nim niezależnie od miejsca zamieszkania możemy kupić najbardziej luksusowe produkty. Jednak nawet podczas tak prostej czynności jak zakupy warto być ostrożnym i dokładnie dowiedzieć się na jakich zasadach nabywamy poszczególne produkty.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak znaleźć dobrą pasmanterię w Warszawie?
Pasmanteria to miejsce, w którym można znaleźć szeroką gamę akcesoriów krawieckich, takich jak guziki, suwaki, taśmy, koronki, sznurki czy aplikacje. W Warszawie istnieje wiele sklepów pasmanteryjnych, które oferują różnorodne produkty wysokiej jakości. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak znaleźć dobrą pasmanterię w stolicy, zarówno stacjonarną, jak i online.
Zakupoholizm - kiedy zakupy przestają być przyjemnością
Czy zdarza Ci się spędzać godziny na zakupach, niezależnie od tego, czy jesteś w sklepie stacjonarnym czy przeglądasz internetowe witryny? Czy odczuwasz nieodpartą potrzebę kupowania nowych rzeczy, nawet jeśli nie masz na nie środków? Jeśli tak, istnieje możliwość, że cierpisz na zakupoholizm - uzależnienie od zakupów, które może mieć poważne konsekwencje dla Twojego życia i finansów.
Kupiłaś coś na tzw. pokazie "cudownych garnków"? Możesz to oddać, ale pamiętaj o terminie
Zgodnie z nowymi przepisami za umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa będzie uważana obecnie także umowa z konsumentem zawarta w trakcie pokazu zorganizowanego przez przedsiębiorcę.