Rośliny cebulowe – co dalej z cebulką?

Wczesna wiosna to czas panowania roślin cebulowych. W ogródkach pojawiają się tulipany, narcyzy i hiacynty. Prezentują się wspaniale przez kilka tygodni, a potem przychodzi czas kiedy zaczynamy sobie zadawać pytanie „co dalej?”. Czy wyrwać roślinę z cebulką i wyrzucić? A może można przechować ją na kolejny rok? Podpowiadamy, co zrobić z cebulką, aby w kolejnym roku znów cieszyć się pięknymi kwiatami.
 
  1. Podlewaj i odżywiaj
Po zasadzeniu cebulki zaczynasz ją podlewać i nawozić z myślą o pięknych kwiatach, które zakwitną. Kiedy roślina już przekwitnie nadal ją podlewaj i delikatnie nawóź odżywką uniwersalną. Dbaj w ten sposób o roślinę jeszcze przez okres 2-3 miesiące. Kiedy liście i łodyga zaczną żółknąć ogranicz nawożenie i powoli zmniejsz ilość wody podczas podlewania.  
  1. Zostaw liście
Kiedy roślina zaczyna żółknąć wytnij łodygę wraz z liśćmi utrzymującymi się na niej. Pozostałe liście zostaw i poczekaj, aż same zżółkną i wyschną. Usuń wszystkie liście dopiero, kiedy ostatni z nich wyschnie.  
  1. Przechowaj cebulki
Kiedy wszystkie liście wyschną i zostaną usunięte możesz wydobyć z ziemi cebulkę. Oczyść ją i przesusz. Następnie ułóż je w płaskiej skrzynce. Aby lepiej zabezpieczyć je na zimę możesz przysypać je piaskiem. Cebulki najlepiej przechowywać w suchym, przewiewnym i chłodnym miejscu np. w garażu czy w piwnicy.   Rośliny cebulowe rosnące w ogrodzie zazwyczaj są przechowywane na kolejny rok. Jednakże coraz częściej tulipany, narcyzy czy hiacynty pojawiają się także na balkonach, tarasach, parapetach okiennych, a nawet w dekoracyjnych osłonkach na stołach. Warto wiedzieć, że te doniczkowe rośliny doskonale nadają się do dalszej uprawy. Wystarczy tylko umiejętnie zadbać o ich cebulki.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł