Jak wygrać z opryszczką pospolitą – 6 przydatnych rad i informacji

Wirus opryszczki pospolitej jest bardzo popularny i objawy jego występowania dotknęły chociaż raz chyba każdą z nas. Szczególnie często wykwity występują na skórze twarzy, dokładnie na wargach i w kącikach ust. Czasami zaleczenie tego miejsca jest niezwykle trudne i trwa tygodniami. Są znane także przypadki, gdy rana znacznie się rozrasta pochłaniając powierzchnie policzka i nosa. Aby dobrze chronić się przed opryszczką oraz ją leczyć warto dokładnie poznać sposób w jaki działa, kiedy się pojawia i co najbardziej na nią oddziałuje.

1. Co może przyczynić się do powstania opryszczki?

Wirus często uaktywnia się w takich momentach jak menstruacja lub trwająca choroba i przeziębienie, czyli przy ogólnym osłabieniu organizmu. Opryszczka często pojawia się także, kiedy długo przebywamy w bardzo niskiej temperaturze albo wręcz odwrotnie – zbyt długo wystawiamy się na działanie promieni słonecznych.

2. Sposoby zakażenia

Aby uchronić bliskich przed zakażeniem nie wolno pozwalać innym na dotykanie naszych kubków, sztućców, picia z tej samej butelki itd.. Również żeby zabezpieczyć samą siebie przed dalszym zakażeniem musimy bardzo dokładnie myć ręce kilka razy dziennie. Nie wolno w żadnym wypadku dotykać miejsca zmienionego przez opryszczkę, to najszybszy sposób aby zakazić siebie i innych.

3. Pierwszy raz najgorszy

Jeśli objawy opryszczki pojawiły się u Ciebie po raz pierwszy warto zwrócić się do lekarza i przyjmować przepisane przezeń leki. Pierwsze uaktywnienie się wirusa jest najbardziej dokuczliwe ponieważ w naszym organizmie nie ma jeszcze przeciwciał, które mogłyby z nim walczyć. W przypadku kolejnego uaktywnienia się wirusa, nasz organizm niejako jest już przygotowany na obronę – dlatego objawy znacznie szybciej przechodzą.

4. Najskuteczniejsze leczenie

Najskuteczniejszym leczeniem opryszczki są specjalne kremy i maści, które zawierają w sobie acyklowir. Niektóre z nich bez recepty możemy zakupić w aptece, warto tylko powiedzieć aptekarce w czym tkwi nasz problem. Po zastosowaniu kremu pamiętajmy aby dokładnie ponownie umyć ręce.

5. Sposoby domowe – pasta do zębów i gąbka do mycia

Jednym z domowych sposobów na pękające bąbelki przy opryszczce jest posmarowanie zmienionych miejsc pastą do zębów przed pójściem spać. Sposobem babcinym na leczenie opryszczki jest także przecieranie chorego miejsca gąbką ze zlewu lub szmatką kuchenną, które same w sobie zawierają mnóstwo występujących obok nas bakterii i drobnoustrojów, które mogą zniwelować działanie wirusa.

6. Witaminy

Przy leczeniu opryszczki warto również zakupić w aptece kompleks witamin z grupy B oraz witaminę A i stosować je zgodnie z ulotką na opakowaniu. Witaminy z grupy B należy przyjmować raz dziennie. Pamiętajmy o tym, że najlepiej przyjmować witaminy po posiłku, wtedy naturalnie zostają wchłonięte przez organizm.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł