5 sposobów leczenia opryszczki
Udostępnij Google News
Zdrowie

5 sposobów leczenia opryszczki

Opryszczka jest chorobą wirusową bardzo często myloną z typowymi zajadami. Niekiedy nazywa się ją „zimnem”. Chociaż wirus wywołujący opryszczkę znajduje się w organizmie prawie każdej z nas (ponad 80% populacji jest jego nosicielem), to w postaci opryszczki pojawia się jedynie u połowy osób.

Niestety można ją tylko zaleczyć, a nie wyleczyć do końca – nosicielem wirusa zostaje się na zawsze. Nasz organizm nie potrafi „pozbyć” się wirusa ponieważ komórki układu odpornościowego zwyczajnie go nie „zauważają”.

Opryszczkę leczyć można sposobami domowymi, jak i polecanymi przez aptekarzy i farmaceutów:

1. Maść na opryszczkę

Maść na opryszczkę zakupić można w każdej aptece. Nie jest ona specjalnie droga, więc warto natychmiast zastosować tę metodę leczenia, zamiast radzić sobie sposobami domowymi. Godne polecenia są tutaj maści zawierające tlenek cynku lub specjalne maści do leczenia opryszczki: Zovirax czy Hascovir.

2. Plasterki na opryszczkę

W aptece zamiast maści zakupić można również specjalne plastry dedykowane chorym na opryszczkę. Są one dobrym rozwiązaniem na dzień, ponieważ zasłaniają chorobowo zmienione miejsce i chronią je np. przed działaniem promieni słonecznych. W dodatku pomagają one w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się opryszczki i w roznoszeniu dalej wirusa.

3. Polopiryna i aspiryna

Z domowych sposobów walki z opryszczką polecić można wykorzystanie dostępnej chyba w każdym domu aspiryny lub polopiryny. Jedną tabletkę należy rozkruszyć, w tym celu można użyć moździerza, albo zwyczajnie rozdrobnić ją za pomocą innego ciężkiego narzędzia. Do rozkruszonej tabletki dodajemy troszkę wody lub jeśli posiadamy – kremu naturalnego czy wazeliny. Powstałą mieszanką smarujemy zmienione chorobowo miejsce.

4. Okłady z dziurawca i rumianku

Zioła zakupić można w każdej aptece, jak również w większości galerii handlowych czy nawet w sklepach osiedlowych (szczególnie rumianek jest ziołem ogólnodostępnym). Możemy również zakupić herbatki zawierające te zioła. Okłady należy wykonywać parę razy dziennie, najlepiej na gorąco.

5. Okłady z czosnku i cebuli

Dobrym domowym sposobem, polecanym jeszcze przez nasze babcie, jest robienie okładów z plastrów cebuli i czosnku. Plasterki na parę minut przykładamy do zmienionego miejsca. Czosnek i cebula działają przeciwzapalnie.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie